• Naučte se vnímat své tělo, staňte se lepším běžcem

  Tvrdíte, že došlapujete na přední část chodidla, ale video vás prozradí z jasného patičkářství? Běháte stylem slona v porcelánu a nevíte, jak se všech těch brzdících antipohybů zbavit? Naučte se vnímat svoje tělo a posuňte svůj běžecký styl k vyšší efektivitě.

  Abyste se naučili lépe vnímat své tělo, doporučují trenéři zařadit také správné protahování, dýchání a oprostit se od měřících zařízení, či hudby při běhu | foto: Profimedia.cz

  Lidské tělo disponuje smysly, které vnímají okolní prostředí, a receptory, které zachycují vnitřní stav v těle. Při běhu běžně reagujeme nejen zrakem a sluchem na kořeny nebo projíždějícího cyklistu. Stejně intenzivně vnímáme okolí tlakovými senzory na chodidlech. Při pasivním životním stylu se činnost těchto čidel zhoršuje, což společně s nedostatečnou fyzickou kondicí omezuje naši celkovou výkonnost a způsobuje, že sami sobě při běhu spíše překážíme. A protože žádný běžec neoplývá energií na plýtvání, je potřeba se naučit se svým tělem pracovat jako s jakýmkoliv jiným nástrojem.

  Běžecký závod? Ano!

  Pojďte na závod pořádaný naší redakcí: na konci září v Pardubicích a v říjnu se běží pražskou Divokou Šárkou. Srdečně vás zveme!

  Craft RUNGO běh přes ty tydýty

  Trénink smyslů

  Důležitým prvkem při nácviku běžecké techniky je celkové vnímání vlastního těla. Přijímáme smyslové informace, které náš mozek analyzuje a pak se podle nich rozhoduje. „Mnoho běžců tvrdí, že došlapují na přední část chodidla, ale když je nafilmujete, je zřejmé, že došlapují na patu. Jejich vnímání vlastního těla není dostatečně vycvičené,“ říká trenér Radim Kůta. 

  Ne každý má totiž na začátku motorického učení vnímání vlastního těla na tak vysoké úrovni, aby každý pohyb vycítil a uměl provést hned na první pokus. Většina lidí si při nácviku prvků běžecké abecedy připadá jako na první lekci v tanečních, a i když tělu vydává jasné pokyny, kde by se jeho ruce a nohy měly v tom daném okamžiku nacházet, s hrůzou zjišťuje, že spojení hlava-tělo funguje po křivolakých a dost nejistých drahách. Myšlenka na pohyb se s pohybem samotným úplně míjí a místo elegantního sportovce připomínáte spíše polámaný větrný mlýn.

  Dovednost „poručit svému tělu v pohybu“ si totiž každý musí teprve osvojit, a to delší spoluprací s vlastním tělem. „Vynikající atleti jsou géniové tělesného vnímání. Jsou si hluboce vědomi toho, kde se nachází jejich tělo v prostoru a co je třeba změnit, aby se dostali z místa, kde jsou, na místo, kde chtějí být. Dokážou vnímat jednotlivé fáze běhu a průběh zapojování jednotlivých svalů ve správném pořadí,“ popisuje princip spolupráce s vlastním tělem Radim Kůta.

  Důležitost dozorce

  Efektivita nácviku se zvyšuje, pokud běžec dostává konkrétní a jednoduché informace o kvalitě provedeného pohybu. To jsou ty momenty, kdy se trenéři uchylují k frázím typu „máš tam ruce leda na ozdobu“, případně „mácháš prádlo, nebo běžíš?“. (o podivných běžeckých stylech jsme psali v tomto článku). „Proto je tak důležitá role trenéra. Nejenže odpovídá za tréninkové postupy a poskytne zpětnou vazbu, ale vysvětlí a ukáže vám cvičení opravdu do detailu. Rychlost učení běžecké techniky se navíc umocní, pokud sami sebe uvidíte na videozáznamu, nejlépe hned po skončení cvičení. Dostanete důležité informace a s těmi pak musíte sami pracovat,“ popisuje jednu ze stěžejních dovedností trenéra Radim Kůta.

  Vnímat každý pohyb

  Ovšem mít trenéra, který zanalyzuje vaši techniku, je jedna věc, ale samostatná práce s jemnými změnami v poloze vlastního těla je věc druhá. Pro začátek je ideální vyvarovat se rušivých vnějších vlivů. V botách s vysoce odpruženou podrážkou vám chybí pevný kontakt s podložkou, takže jen těžko vnímáte intenzitu a úhel dopadu na zem. Sluchátka v uších vás okrádají o sledování rytmu kroků, kontrolování sporttesteru o plynulost pohybu. 

  „Někdy je dobré vyvarovat se rušivých podnětů. Pokud si jdete zaběhat na obecnou vytrvalost, nechte doma hodinky, neřešte tepy. Když si jdete zaběhat, abyste se oprostili od psychických problémů, pomůže vám to vyčistit si hlavu, ale pak se vůbec nesoustředíte na své tělo ani techniku běhu. Zkuste nechat elektroniku i stres doma,“ radí trenér. 

  Vyrazte běhat do parku, nalaďte se na zvuk nohou dopadajících na zem, poslouchejte okolí a dejte svému tělu množství zajímavých podnětů. Jako vhodný nástroj k učení spolupráce s vlastním tělem a současně kompenzační pomůcku pro během zmordované tělo doporučuje trenér protahování a dýchání. „Správné využití dechové vlny vás naučí vnímat dobře každý svůj pohyb. Druhým krokem je pak jóga, která vás naučí vnímat vlastní těžiště, nebo rytmická cvičení či tanec, při kterých se naučíte poskládat tělo do přesně požadované formy, a to v určitém rytmu.

  Etiopská zkušenost

  Pro zlepšení koordinace pohybů a perfektního vnímání polohy těla až do konečků prstů slouží i tolik odbývaná běžecká abeceda (článek i videa najdete ZDE). Není to tedy jen tupý dril zařazovaný pro otrávení běžce nudou a laktátem, ale nácvik pohybových vzorců a učení se „ovládání“ vlastního těla. Rytmické cviky zařazené do běžeckého drilu se používají při přípravě běžců v Etiopii. Tam se cviky se chodí synchronně, ve vytrvalecké zátěži i několika hodin v kuse. Pro inspiraci se podívejte na toto video.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Naučte se vnímat své tělo, staňte se lepším běžcem

  R59a77d25e59k
  H20o50d20a76ň
  Stačí zařadit se za něco jako na úvodní fotce, a pak to následovat celý zbytek závodu.
  R73o86b10e25r18t
  T73r26á31v58n28í22k
  Před lety jsem se rozhodl, jak jinak než po přečtení B2R, že když je ten styl tak důležitý, vylepším si ho. Přece tak...
  R12o36b92e58r86t
  T57r37á39v47n26í56k
  Když se člověk odnaučí běhat ztuhle, ocení to i vaše boty a vaše kapsa:-)
  P73e35t91r
  K90a11ň53o13v28s41k65ý
  Vlastně nikdy jsem ještě neviděl, jak by měl vypadat pomalý běh, tempem řekněme 8:00/km, stylem přes přední část...

  V diskusi je 9 příspěvků, poslední příspěvek 25. 9. 2017, 14:59

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.