Pět požadavků požadavků na nové boty, které nelze splnit

Pět požadavků požadavků na nové boty, které nelze splnit | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Pět požadavků na nové boty, které nelze splnit

  • 15
Zdaleka ne každý z požadavků na nové boty lze splnit zakoupením jednoho páru. A některá přání by nevyřešila ani ta nejdokonalejší běžecká bota na světě. Seznamte se s nimi.

1 Aby se s ní dalo běhat všude

Pravděpodobně nejčastější požadavek na běžecké boty, který na první pohled dává smysl. Většina lidí běhá po kombinovaných površích a logicky by chtěli boty, které si poradí jak se silnicí, tak s terénem. Nabídka univerzálních bot se sice v posledních sezónách výrazně rozšířila a pořídit univerzálku se zajímavými funkčními vlastnostmi už není úplná utopie, ale i tak musíte počítat s několika kompromisy.

Prvním z nich je obětování vysoké životnosti a komfortního tlumení při častém běhu po silnici, druhým nižší ochrana a stabilita při běhu v terénu. Univerzální boty jsou zkrátka někde na půl cesty a nikdy na daném povrchu nedosáhnou na kvalitu ryze silničních nebo krosových bot.

Absolutně nereálné je vybrat jednu botu, kterou budete moci přes týden používat pro běhání ve městě a o víkendu s ní vyrazíte zdolávat horské vrcholky. Vzhledem k diametrálně odlišným požadavkům na konstrukci podešve, tlumící vrstvy i svršku to nikdy nepůjde uspokojivě vyřešit jedním modelem.

2 Aby byla nepromokavá a zároveň použitelná v létě

S příchodem podzimu se množí požadavky na nepromokavé běžecké boty. Představa většiny běžců je taková, že nepromokavý svršek zajistí výrazně vyšší tepelný komfort a při běhu v deštivém počasí nebude hrozit promočení a následné prochladnutí chodidel.

To vše se dá jednoduše zajistit výběrem běžeckých bot s nepromokavou membránou (nejčastěji Gore-Tex, ale setkat se můžete i s jinými značkami membrán). Membrána zajistí absolutní odolnost proti promoknutí a profouknutí, což může být v zimních měsících velmi vítaná vlastnost.

Jakmile se však teploty začnou s příchodem jara opět zvyšovat, velmi rychle zjistíte, že je vám ve vašich nepromokavých botách nepříjemné horko. To je způsobeno výrazně nižší prodyšností voděodolné membrány, která není schopná dostatečně rychle ventilovat vznikající tempo a vlhkost. Obzvlášť v letních měsících, kdy se teploty pohybují mezi 20 a 30 stupni Celsia, je použití nepromokavých bot velmi nepříjemnou záležitostí a takový model má místo v botníku primárně jako druhá bota pro použití výhradně v sychravém počasí.

3 Aby se v ní daly běhat závody i každodenní trénink

Reálnost a nereálnost tohoto požadavku velmi záleží na výkonnostní úrovni běžce, který s ním přichází. Pro většinu rekreačních běžců bohatě postačí jeden pár bot, ve kterém bez jakýchkoliv potíží absolvují jak pravidelný trénink, tak občasný závod.

Jakmile se však vaše výkonnost zvýší a vy začnete přemýšlet o tom, že by nebylo špatné výrazně vylepšit své osobní rekordy, narazíte na to, že v poměrně těžkých tréninkových botách se vám rychlá tempa neběhají vůbec dobře.

Vyšší hmotnost s měkkou vrstvou tlumení totiž působí při rychlém běhu pocitově velmi pomalu, a i když vás tréninková bota sama o sobě nijak zásadně nezpomalí, není celkový dojem příliš dobrý. Výhoda tréninkových bot je však v jejich pohodlí a vysoké životnosti, což jsou dva hlavní parametry, které jsou u závodních a tempových modelů potlačeny na minimum. Pokud byste chtěli v závodkách trénovat, připravte se na to, že jejich tlumící vrstvu velmi rychle vyšlapete a nízká míra tlumení vám odpustí pouze minimum případných chyb v technice běhu nebo přetížení chodidel a svalů dolních končetin.

4 Bolí mě „tady“ a potřebuji botu, která to vyřeší

Kvalitní běžecká bota je základ, na kterém by měl stavět každý běžec. Málokdo z nás disponuje dokonalou běžeckou technikou a ideální svalovou připraveností a dobře zvolená bota dokáže eliminovat obrovské množství potíží. Není to však všelék na vyřešení konkrétního zdravotního problému.

Bolest holení, kotníků nebo kolen se v některých případech pořízením nového páru opravdu sníží, ale nikdy se na to nedá zcela spolehnout. Pokud se tedy dlouhodobě setkáváte s konkrétním zdravotním problémem, na jehož odstranění nestačí pár dnů běžecké pauzy, pak je místo nákupu nových bot čas na návštěvu fyzioterapeuta, který by vám měl pomoci odstranit příčinu problému, což sebelepší běžecká bota dokáže pouze výjimečně.

5 Chci botu, která mi zlepší techniku

Toto lákadlo je spojené s minimalistickými a barefoot botami. Realita je však taková, že žádná běžecká bota bez ohledu na míru tlumení nebo výšku dropu vám sama o sobě techniku nezlepší. Ideální běžecká technika se totiž neomezuje pouze na došlap chodidla, zapomínat byste neměli ani na délku kroku, správné držení těla, práci rukou a celou řadu dalších prvků, které nemají se zvolenými botami žádnou souvislost.

Diskutabilní je i vliv minimalistického tlumení na správnost došlapu, protože velké množství běžců přejde kvůli absenci tlumení k dopadu na špičku (místo na střed chodidla), což vede při dlouhodobé zátěži pouze k přetížení podélné klenby a Achillovy šlachy.

Místo spoléhání se na boty, které by vás měly naučit běhat, je tak mnohem lepší obrátit se na někoho, kdo správné technice běhu rozumí a je schopný poskytnou vám zpětnou vazbu o tom, co děláte správně a na čem byste měli zapracovat.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.