Větší noha prý pomáhá chůzi, menší je zase výhodná pro běhání

Vědci zkoumali vývoj a efektivitu lidské nohy vzhledem k její velikosti, stylu chůze i historickému vývoji a nasbírali spoustu zajímavých poznatků. Z dalších novinek a zajímavostí ze světa přinášíme informace o Arktickém ledovém maratonu nedaleko jižního pólu a speciální vyhřívané vložky do bot ovládané aplikací z telefonu.

Velikost nohy má prý vliv na efektivitu chůze i běhu. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Vědci z Arizonské univerzity se zamysleli nad tím, proč vlastně naše nohy vypadají tak, jak vypadají. Proč máme chodidla s patou a špičkou, když většina zvířat na naší planetě má jiný tvar a navíc obvykle polštářky v nejrůznější formě? Jistě to má souvislost se stavbou našeho těla a vzpřímeným způsobem chůze, ale proč jsme se vyvinuli zrovna takto? Ve své studii publikované v odborném časopisu Journal of Evolutionary Biology, která jejich práci shrnuje, uvádí hned několik zajímavých poznatků.

James Webber, který na studii pracoval, říká, že lidská noha funguje při chůzi podobně jako kyvadlo. Nejprve se dotkne země pata a pohybem dopředu se převalí chodidlo až ke špičce. Tento způsob chůze (nejdříve pata, potom špička) byl přirozený již pro pračlověka před miliony let, jak ukázaly například stopy, které se zachovaly v lávové hornině v Tanzanii. Čím je velikost chodidla větší, tím je tento způsob chůze efektivnější.

Ve studii dále zkoumali, jak se změní parametry chůze, pokud budeme našlapovat nejdříve na špičku. Během sledování účastníků studie na běžícím páse se ukázalo, že v takovém případě spotřebuje člověk na chůzi v průměru o 10 procent více energie než při klasické chůzi přes patu, délka kroku je kratší a chůze celkově pomalejší. Na zrychlujícím pásu pak účastníci pokusu přešli mnohem dříve do běhu, než když chodili přes patu.

Při běhu pak má již velikost chodidla naopak spíše negativní efekt. Čím větší je noha, tím větší potřebujete při každém odrazu kroutivý moment na jejím konci. Možná i proto měl pračlověk mnohem větší chodila, než máme my dnes. James Webber k tomu dodává, že zatímco velká noha dělala z našich předků velmi efektivní chodce, postupným vývojem se z nás i díky zkracující se délce chodidla stali spíše efektivní běžci.

Mrazivý maraton v minus 20 stupních Celsia

Nechce se vám běhat venku, protože je zima? Můžete se utěšovat tím, že to není nic proti maratonu, který absolvovali běžci na Antarktidě během dvacetistupňových mrazů. Arktický ledový maraton se tam koná pravidelně každý rok a jeho trasa vede kolem ledovce jen necelých tisíc kilometrů od jižního pólu.

Letošního ročníku, který se konal koncem listopadu, se zúčastnilo 50 závodníků. Na sněhu a ledu, s rouškou před obličej, vyhrál Ir Gary Thornton v čase 3:37:13. Mimochodem, nejlepší čas v historii tohoto závodu (byl zhruba o dvě a půl minuty rychlejší, než jakým se chlubí letošní vítěz) drží Čech Petr Vabroušek a je z roku 2013. Pokud byste se i vy chtěli vydat na podobný podnik, na startovní balíček si připravte 13 500 eur.

Z letošního ročníku sice video nemáme, představu o tom, v jakých podmínkách se závod běhá, si však můžete udělat z následujícího sestřihu z minulého ročníku.

Chytré vyhřívané vložky ovládané z mobilu

Se zimou má co do činění i další zajímavý produkt, speciální vyhřívané vložky do bot ovládané přes Bluetooth pomocí aplikace v chytrém telefonu. Nejsou sice přímo určeny na běhání (kdy vás většinou zahřeje samotný pohyb), ale při doplňkových sportech by mohly pomoci. Zahřejí vás uvnitř bruslí, v lyžařských botách, cyklistických tretrách, ale i při běžné chůzi.

Vložka se jmenuje +Winter, na trhu se poprvé objevila již minulý rok a v současné době se chystá za pomoci Kickstarteru dobýt Ameriku. Vložka je velice tenká, pod patou vám přidá šest milimetrů, pod špičkou pouhé dva. Díky tomu je možné ji vložit prakticky do jakékoliv obuvi. Uvnitř se nachází baterie, která vydrží vložku napájet v závislosti na okolní teplotě až pět hodin. O dobití se postará bezdrátová nabíječka, kterou stačí strčit do bot.

Chytré vyhřívané vložky řízené aplikací z mobilu.

Aplikace v telefonu slouží především k tomu, aby vás informovala o teplotě uvnitř boty, její pomocí si můžete též nastavovat intenzitu zahřívání. Vložka obsahuje pohybové čidlo, které sice nepočítá kroky, jak by vás mohlo napadnout, ale je možné ho využít k nastavení automatického ohřevu, jakmile nazujete boty (tedy i bez mobilního telefonu). Cena jednoho páru vložek je 139 eur.

Také vám přijde, že dnes přes Bluetooth komunikuje s mobilními telefony snad úplně všechno? Uvidíme, zda si mobilním telefonem ovládané vložky najdou své místo na trhu.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...