TEST: Samsung Gear IconX jsou sluchátka plná technologií budoucnosti

Spojení pojmů Samsung a běhání zatím dohromady moc nešlo. Nová sluchátka Gear IconX by ale situaci chtěla změnit. Jsou zcela bezdrátová, umí měřit vzdálenost a tep a jsou plná technických vychytávek.

Sluchátka Samsung Gear IconX spolu s telefonem Samsung Galaxy S7 edge. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Že jsou nová sluchátka od Samsungu „trochu“ pokročilejší, jsem pochopil nejenom z cenovky a padesátistránkového webového manuálu. Tahle sluchátka skutečně od první první chvíle působí dojmem vyspělé hi-tech hračky. Vlastní paměť na hudbu? Není problém. Tlačítko pro zapínání? Zbytečné, sluchátka stačí vložit do uší. A takovýchto překvapení se dočkáte víc. Pozitivních i negativních.

Hlavně nenápadně

Design sluchátek je líbivý. Drobné špunty nejsou spojeny žádnými kabely, nemají na sobě tlačítka, všimnete si pouze jednoho malého senzoru, který slouží pro měření tepové frekvence. Nástavce do uší mají tři různé velikosti, stejně jako gumový pásek obepínající sluchátko.

Fotogalerie

Stejně elegantně jako sluchátka je řešeno i dobíjení. Stačí sluchátka vložit do drobného pouzdra a to připojit k nabíječce. Kontrolky vám řeknou, kdy už jsou Gear IconX dobitá. A co je ještě mnohem lepší, během třiceti minut zvládnete dobít i samotné pouzdro, které je vlastně malou powerbankou. Škoda jen, že sluchátka dokáže dobít pouze jedenkrát, pak si i pouzdro řekne o nový přísun energie.

O co více se povedl design, o to horším překvapením je zvuková kvalita. Nejsem žádný audiofil, ale i já poznal, že Gear IconX hrají přinejlepším průměrně. Zvuk je plochý, nevýrazný, při vyšší hlasitosti začíná být až nepříjemný. Vzhledem k cenovce bych očekával vyšší kvalitu.

Ovládání je věda

Vzhledem k velikosti sluchátek jsem byl hodně zvědavý na způsob ovládání. Všechno se elegantně řeší poklepáním, případně podržením prstu na malé dotykové ploše. Dotykem skladbu zastavíte nebo spustíte, dvojí poklepání přepne na další. Hlavně ze začátku se mi ale celkem běžně stávalo, že jsem místo pauzy přepnul na další skladbu.

Opravdová legrace nastane ve chvíli, když do sluchátek klepete třikrát. Standardně to má fungovat tak, že se pustí předchozí skladba, nikde v návodech se ale nepíše, že pokud poklepání uděláte určitou rychlostí, místo předchozí skladby se od začátku pustí ta aktuální. O tomhle fíglu se dozvíte jen z tipů v aplikaci S Health. Naučit se do sluchátek klepat tou správnou rychlostí ale není vůbec snadné. Upřímně řečeno, dělalo mi to problémy po celou dobu používání Gear IconX.

Co nenastavíte klepáním do sluchátek, upravíte pomocí aplikace S Health, ve které si samozřejmě prohlížíte i naměřené sportovní výkony. K nejdůležitějším věcem, které v aplikaci nastavujete, patří priorita přehrávané hudby (sluchátka versus mobil), jakých událostí si mají Gear IconX všímat po spárování s mobilem, které sluchátko se bude brát jako primární a mnoho dalšího.

Samsung Gear IconX

sportovní bezdrátová sluchátka s měřením tepu a vzdálenosti.

barvy: černá, bílá, modrá
baterie: 47 mAh, 315 mAh (pouzdro)
konektivita: Bluetooth 4.1
paměť: 3,5 GB
odolnost vůči vodě: ano
podporované formáty: MP3, M4A, AAC, WAV, WMA
funkce: měření vzdálenosti (pomocí akcelerometru) a tepu
cena: 5 990 Kč

klady:

 • svoboda bez drátů
 • interní paměť
 • dobře sedí
 • měření vzdálenosti a tepu

zápory:

 • kvalita zvuku
 • nízká výdrž
 • cena

  Nutnost používání S Health znamená, že uživatelé iPhonů sluchátka ovládat nemohou. Bez potíží naopak vše funguje se Samsungy a po doinstalování aplikace i s jinými Android telefony.

  V souvislosti s ovládáním musím zmínit i jednu zmatenou vlastnost Gear IconX, na kterou narazíte při nahrávání skladeb. Každé sluchátko je totiž po připojení k počítači bráno jako samostatný disk o kapacitě 3,5 GB. Teoreticky tak máte k dispozici 7 GB, pokud ale chcete poslouchat stereo, musíte skladby identicky nahrát do obou sluchátek! Necháte-li je pouze v primárním sluchátku, bude hudba hrát jenom z něj. Pokud ale skladby zůstanou jenom v sekundárním, neposlechnete si je vůbec! K tomu si přičtěte fakt, že sluchátka nerozumí ID3 tagům ani souborům ukrytým ve složkách a Samsung z toho nevyjde zrovna s dobrou známkou.

  A aby zmatků nebylo dost, pro iPhony sice chybí S Health, ale pro počítače s jablkem nabízí Samsung aplikaci, která kopírování do obou sluchátek řeší automaticky.

  Běhání je baví

  Gear IconX jsou především sportovní sluchátka, zajímalo mne tedy, jak obstojí při běhu. A tady už převažují pozitivní zprávy. Sluchátka při sportování drží výborně v uších, přitom o nich díky minimální hmotnosti skoro nevíte. Potíže jsem nezaznamenal ani při delším běhu, kdy už je člověk přece jenom zpocenější a čekal by, že sluchátka z uší vyklouznou.

  Základní ovládání se dá zvládnout bez zastavování, nejčastěji jsem stejně využíval zvýšení či snížení hlasitosti a přerušení přehrávání.

  V mobilní aplikaci jsem si navíc nastavil, aby mě sluchátka po každém kilometru informovala, jakým běžím tempem a jakou jsem měl tepovou frekvenci (umí ale říkat i vzdálenost, rychlost a kalorie). Gear IconX si navíc poradí i s měřením vzdálenosti. Hodnoty jsem porovnával se sporttesterem a na každém kilometru nebyly rozdíly větší než 20 až 30 metrů.

  Naopak hodně zklamalo měření tepu, sluchátka měla odchylku klidně i o třicet tepů. A to už je skutečně velká chyba, kterou neodstranilo ani nahrání nejnovějšího firmwaru.

  Výdrž je průšvih

  Na závěr jsem si nechal největší nedostatek Gear IconX. Asi už vás nepadlo, že kvůli nízké hmotnosti nebude výdrž nikterak oslnivá. Realita je ale ještě mnohem horší. Při přehrávání hudby z mobilu vydrží sluchátka v provozu necelou hodinu.

  Poslech hudby z paměti sice výdrž více než dvojnásobně prodlouží, pořád jde však o hodně špatné hodnoty.

  Při testování jsem navíc opakovaně narazil i na další komplikaci. Sluchátka by se měla při vyjmutí z uší vypnout. I když to tak skutečně vypadalo, při příštím použití mi mnohokrát zahlásila, že jim zbývá minimum energie, nebo nezačala hrát vůbec. A to v mezičase sluchátka nekomunikovala s mobilem ani přes bluetooth.

  Samsung Gear IconX tedy není snadné doporučit. Výrobce měl určitě vynikající nápad, pokud ho ale nepodpoří lepší výdrží nebo radikálně nižší cenou, zájemců asi mnoho nenajde.

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Nejčtenější

  Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

  Nora Vlášková, psychoterapeutka

  Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

  Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

  Ilustrační snímek

  Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

  Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

  Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

  Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

  Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

  Podání ruky

  Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

  Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

  Menstruační kalhotky Snuggs

  Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

  Další z rubriky

  Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

  Ilustrační snímek

  Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

  I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

  Spálené celebrity

  Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

  Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

  Ilustrační snímek

  Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

  NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
  NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

  Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

  Najdete na iDNES.cz