Smashrun - přehled o vybraném běhu

Smashrun - přehled o vybraném běhu | foto: Pavel Tomek

Smashrun: zjistěte o svém běhání víc

  • 2
Nejrůznějších databází, ve kterých můžete evidovat běžecké výkony, najdete doslova stovky. Jen málokterá ale dokáže nabídnout tak zajímavé informace, analýzu a zpracování jako Smashrun.

Skoro každý, kdo se začne běhání věnovat systematicky, brzo zjistí, že by své výkony chtěl evidovat. Někdo si vystačí s tabulkou v Excelu, jiný využije mobilní aplikaci od stejné značky, jako je jeho sporttester. Na výběr je i spousta sportovních aplikací, mezi nejznámější patří Endomondo či Strava. A pak tu jsou služby, které sice nejsou tolik známé, ale nabízejí možnosti, které jinde nenajdete. A právě takový je i Smashrun.

Rychlý a přehledný

Musím přiznat, že nedokážu zůstat příliš nestranný. Smashrun mě totiž zaujal od prvního okamžiku. Hlavní stránka programu nabízí kompletní přehled o vaší běžecké historii. Vidíte, kolik kilometrů jste zvládli za minulé roky, v okamžiku zjistíte, kdy nejčastěji běháte, jaká je průměrná vzdálenost či počet dnů v týdnů, kdy se svému oblíbenému sportu věnujete. Každá položka obsahuje interaktivní nápovědu, takže velmi rychle pochopíte, co se vám autoři snaží říct. Interaktivní jsou vlastně i jednotlivé kategorie. Jen pohybem myši okamžitě zjistím například procentuální poměr běžeckých výkonů k určitému tempu nebo si vyfiltruji týdny, kdy jsem dosáhl nejvíce kilometrů.

Nezajímá-li vás celkový přehled, přepnete na roční či měsíční výpisy nebo se podíváte na porovnání svého posledního výkonu. Nechybí ani dosažené rekordy za vybrané období nebo přehled o plnění nastavených cílů.

Samozřejmě platí, že čím více údajů máte v databázi, tím podrobnější informace dostanete. Údaje zadáváte buď ručně, ale mnohem pohodlnější je využít automatické nahrávání. Uživatelům Garminu či TomTomu stačí vyplnit přihlašovací údaje do těchto služeb, využít se ale dá i jednoduchý import dat ve formátu GPX či TCX prostřednictvím e-mailu.

Za peníze pokročilá analýza

Ta pravá statistická smršť nastává v okamžiku, kdy se rozhodnete Smashrun předplatit. Roční členství stojí 45 euro, což při současném kurzu vychází na zhruba 1 150 Kč. Je to sice hodně, ale při rozpočítání na měsíce už to zdaleka tak zle nevypadá.

Co za své peníze dostanete? Rozšíří se jednak všechny základní funkce. Například budete moci přepínat mezi dosaženými kilometry za měsíc nebo nastoupanými metry za stejnou dobu. U nastavených cílů zase uvidíte analýzu, o kolik jste aktuálně nad plánem nebo kolik kilometrů musíte denně běžet, abyste roční plán dodrželi.

Strava, nebo Smashrun?

Ideálně obě varianty. Srovnávat tyhle dvě služby je totiž ošidné. Strava ani ve své placené verzi nenabízí takové statistické možnosti jako Smashrun. Ten zas ztrácí chybějící integrací s přáteli a absencí segmentů. Mapa s vyznačenými rychlými úseky prostě nestačí. Stravu tak doporučuji používat pro srovnávání s přáteli, Smashrun pro podrobné hodnocení vlastních výkonů.

Dosažené výsledky můžete porovnávat se svými přáteli nebo všemi uživateli Smashrun. Běhám více než jiní muži mého věku? Jsem rychlejší či pomalejší? A o kolik? Nic není problém zjistit.

Největší statistický poklad ale ukrývá nenápadné tlačítko Analyze. Data v této sekci napoví, nakolik jde vaše výkonnost vzhůru, v jakém tempu či tepová zóně se obvykle pohybujete a jestli je vaše současná forma dostatečná na to, abyste překonali některý z osobních rekordů. Smashrun samozřejmě srozumitelně vysvětlí proč a na základě kterých dat dochází k předpovědím, které nabízí. Zkrátka, pokud se chcete pitvat ve svých běžeckých výkonech, placená verze Smashrun nabízí skutečně bohaté možnosti.

Stojí za zkoušku

I když jsem až do této chvíle jen chválil, i Smashrun má své nedostatky. Osobně mi nejvíc vadí, že se vlastně věnuje jen běhu. Jezdíte i na kole? Smůla, Smashrun to nezajímá. Hodně nemoderní je na dnešní dobu i nulový sociální přesah. Výkony svých přátel sice najdete, ale nemůžete je nijak komentovat. A chybějící mobilní aplikace je také kaňkou na kráse. 

Všechny tyto nedostatky ale vyvažuje velká statistická hodnota, kterou zapsané výsledky nabízejí. Smashrun zkrátka nabízí možnost zjistit o svém běhu zase něco navíc. A na rozdíl od jiných služeb, které jsem zkoušel, se u  něj vyplatí investovat i do placené verze.

Tohle chcete běžet!

Přihlaste se na závody do Zoo Brno

Pro již tradiční běžecký závod jsme nachystali novou, ještě krásnější trať vedoucí zoo, loukami s výhledy i lesem. Osm kilometrů se na vás těší 15. září 2018.

Traca Craft RUNGO běhu brněnskou zoo pro rok 2018