Nejdrsnější hasič na světě poběží extrémních 400 metrů. Je z Prahy

  14:14
Závod Red Bull 400 v Harrachově má další potvrzenou celebritu světového formátu. Do boje se skokanským můstkem K120 se postaví i „nejdrsnější hasič“ světa Lukáš Novák z hasičského záchranného sboru Praha. A jakou zvolí taktiku? Jeho odpověď zní jasně: Co si z kraje utrhneš, to ti nikdo nevezme.

Lukáš Novák několikanásobný mistr Evropy a mistr světa v závodě Toughest firefighter alive. | foto: Zdroj: CleverTex®Rungo.cz

Lukáš je několikanásobný mistr Evropy a mistr světa v závodě s výmluvným názvem Toughest firefighter alive, tedy Nejtvrdší hasič přežije. Hasič při této soutěži vypadá úplně stejně jako u požáru – má na sobě helmu, nehořlavý oblek, dýchací přístroj na zádech. S tímto vybavením, které může vážit okolo 25 kilogramů, absolvuje čtyři disciplíny, vysvětluje Lukáš. Ti nejlepší se utkají na mistrovstvích kontinentů a potom na světovém šampionátu. Lukáš Novák už v Evropě zvítězil šestkrát a dvakrát se stal mistrem světa.

RedBull 400

Extrémní bežecký závod, který spočívá ve vyběhnutí na vrchol skokanského můstku.

  • Termín: 15. 8. 2015
  • Místo: Harrachov, areál skokanských můstků
  • Web Facebook

Závod Nejtvrdší hasič přežije je pro hasiče něco jako pro sportovce olympiáda. Jak se připravuješ a čím to je, že všechny porážíš?

Olympiáda? To jsou pro hasiče a policisty Světové hasičské a policejní hry konané jednou za dva roky, a Nejdrsnější hasič je pro nás hasiče královská disciplína. Příprava na sezonu začíná už v zimě jako u většiny letních sportů. V zimě posilovna, běhání, běžky a v rámci přípravy jsem jezdil i motoskijöring jako lyžař, což je taky dobrá bláznovina. Samozřejmě vítězství se nerodí snadno, ale tento typ závodu zřejmě přesně sedí na moje tělo.

V čem je tvé tajemství úspěchu?

Tajemství jsou přece od toho, aby se neprozrazovala (směje se). Samozřejmě to je i tím, že už závodím 10 let a člověk už přesně ví, co má dělat.

Jednou z disciplín byl výstup na Hermes Turm, 89 metrů vysokou věž na hannoverském výstavišti. Očekáváš, že Red Bull 400 bude ještě těžší než tahle lahůdka?

Hodně těžko se to srovnává, protože Hermes turm jsem běžel v kompletním hasičské oblečení s dýchákem na zádech, což může být 25 kilogramů navíc. Red Bull 400 bude na lehko, ale zase to bude mnohem delší, každopádně čekám, že si budu muset pořádně hrábnout, abych vůbec prošel sítem kvalifikace. Je to výzva! Těším se na to, až se tam budu drápat po čtyřech.

Jak moc v praxi při hašení požárů nebo záchraně lidí využiješ svůj fyzický fond? Nakolik hrají roli i letité zkušenosti v oboru?

Fyzička a zkušenosti jdou ruku v ruce s úspěšnou záchranou osob. Je to spolu provázané, tudíž v práci mi to určitě pomáhá. Vypadá to tedy asi tak, že v práci trénuji na závod a doma trénuji fyzičku do práce.

Budeš se nějak speciálně připravovat na harrachovský výběh?

Právě teď jsem na závodech v Polsku, kde se běhají časy kolem 1 min 30 s, je to vlastně takový hasičský sprint. Na speciální přípravu budu mít asi tři dny. Takže za tři dny budu muset ze sprintera udělat vytrvalce - bude to zajímavé (smích).

Jakou zvolíš taktiku pro tak strmý kopec, jakým je skokanský můstek K120?

To zatím nevím, protože jsem tento závod ještě neběžel, ale chtěl jsem si to tam jet vyzkoušet. Bohužel si nejsme jistý, jestli mi to vyjde. Ale říká se, že co si z kraje utrhneš, to ti nikdo nevezme.

Mají teď díky tobě čeští hasiči dobré jméno v zahraničí? A dá se vůbec v Česku dobře trénovat a závodit v hasičských disciplínách?

Určitě máme dobré jméno. A nejen kvůli mně, ale i díky týmovým soutěžím, které se reprezentaci daří vyhrávat. Samozřejmě, že trénovat tu jde velmi dobře. Já jsem toho důkazem, ale i u nás máme spoustu hasičských soutěží, z kterých plyne výborná konkurence.

V roce 2016 se chystá další díl Red Bull 400. Pokud letos uspěješ, nebudeš přemýšlet o tom, že bys ses extrémními závody mohl živit?

Úspěch = vítězství, a to nepředpokládám. Ale samozřejmě, že ze sebe vydám maximum. Jenže já pochopitelně nejsem žádný atlet, abych porážel zkušené tower runnery. Hasičina je pro mě hlavní a Nejdrsnější hasič je jen doplněk. V první řade jsem hasič a pak teprve závodník. Neměnil bych.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz