Poradíme v čem nosit vodu, abyste při běhu neumřeli žízní

Lahev, ledvinka, nebo batoh? Toto dilema už jsme na Rungo jednou řešili a s příchodem letních prázdnin přichází čas na to zjistit, kam se za poslední dvě sezóny svět hydratačních doplňků posunul.

Poradíme v čem nosit vodu, abyste při běhu neumřeli žízní | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Letní prázdniny odstartovaly parnou letní běžeckou sezónu a s ní přichází nutnost řešit doplňování tekutin také v průběhu tréninku. Vysoké teploty totiž mohou způsobit, že trasu, kterou jindy běháte „nasucho“ bez nejmenších potíží, najednou přežijete jen s velkými obtížemi.

Pokud chcete mít při běhu tekutiny neustále po ruce, máte na výběr ze tří různých variant. Této problematice už jsme se věnovali v jednom z předchozích článků, ale od jeho vydání doba přece jen značně pokročila a ne vše, co platilo před dvěma roky, je aktuální i v letošní sezóně. Pojďme se tedy podívat, jak se změnil sortiment hydratačních doplňků a jaké jsou klady a zápory jednotlivých řešení.

Běžecké batohy

Běžecké batohy a běžecké vesty prodělaly za poslední dvě sezóny pravděpodobně největší vývoj ze všech běžeckých doplňků, ale především, výrazným způsobem se vyrovnaly kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými značkami.

Zatímco v roce 2014 byl jednoznačným králem této kategorie Salomon se svými S-Labovými vestami, dnes máme na výběr z množství značek, které umí vytvořit stejně dobré, nebo dokonce ještě lepší produkty často za lepší ceny.

Salomon a ti druzí

Kromě Salomonu tak je třeba brát vážně značky jako Montane, Ultraspire, Compressport, Inov-8 nebo Raidlight. V průběhu letošní sezóny se také můžeme těšit na novinku v podobě amerického Nathanu, který je nováčkem na českém trhu, ale v Severní Americe svou konkurenci poráží na plné čáře.

Trendem mezi batohy je bezesporu minimalistická konstrukce a ty nejlehčí batohy se s gramáží okolo 100 gramů podobají spíše trikotům s našitými kapsami než klasickým batohům.

Vaky versus lahve

Kromě redukce hmotnosti je dalším charakteristickým rysem upouštění od hydratačních vaků a cílení na lahve (ať už klasické pevné, nebo měkké soft flašky). Obliba lahví roste zejména kvůli tomu, že s jejich pomocí je možné rozložit hmotnost tekutin na více menších částí, mít s sebou dva různé typy tekutin a za zmínku stojí i snazší manipulace při doplňování.

vybíráme ty nejlehčí běžecké batohy na trhu. Váží míň než vaše tričko

Nejzajímavější modely lehkých běžeckých batohů si můžete prohlédnout v následujícím přehledu

.

Jedna z mála značek, která zůstává věrná hydrovakům, je tak Camelbak, který kdysi dávno tento hydratační doplňek vynalezl.

Aktuální kolekci běžeckých camelbaků si můžete prohlédnout v našem článku.

Uvažovat o běžeckém batohu má smysl zejména v případě, že pravidelně běháte dlouhé trasy, při kterých potřebujete více než jeden litr tekutin a kromě vody s sebou chcete brát i náhradní oblečení, jídlo a další drobné předměty. Kromě tréninku je batoh neocenitelným společníkem i při horských závodech, kde mohou být rozestupy mezi občerstvovacími stanicemi velmi dlouhé.

Hydratační ledvinky

V oblasti hydratačních ledvinek je situace o něco klidnější, ale i zde se některé trendy prosazují na úkor jiných. Nejčastěji je možné pozorovat odklon od konstrukcí využívajících pouze jednu lahev k ledvinkám se dvěma až čtyřmi lahvemi, které jsou menší a rozkládají celkovým objem tekutin příjemněji podél pasu.

Stále častěji se také objevují ledvinky osazené měkkými lahvemi, které se až donedávna objevovaly pouze u běžeckých batohů.

Velký úložný prostor

Kromě rozmělnění tekutin je dalším trendem zvětšení úložného prostoru, protože množství lidí běhá s mobilním telefonem a uložit do kapsy takový iPhone 6+ může být až nečekaně velký problém.

Této příležitosti se chytly zejména horské značky Inov-8 a Salomon. Přišly s množstvím novinek cílících na běžce, kteří s sebou nechtějí vláčet zbytečně velký běžecký batoh, ale zároveň potřebují kromě tekutin i úložný prostor na větší množství drobností od výživy přes telefon až po náhradní oblečení.

Mezi nejzajímavější ledvinky patří Race Ultra 1 a Race Elite 3 od Inov-8, při kapesních rozměrech pojmou až jeden litr tekutin a kromě toho také disponují nezanedbatelným úložným prostorem. Největší konkurencí jim jsou Energy Belt a Agile Belt 500 od Salomonu.

Lahve do ruky

Lahve do ruky jsou zdánlivě oblastí, která neposkytuje absolutně žádný prostor pro inovaci, ale i tentokrát můžeme sledovat několik zajímavých změn a inovací.

Měkké lahve

Alfou i omegou je v případě lahví do ruky komfort nošení, proto jednotlivé značky stále více pracují s měkkými lahvemi, které se samy o sobě nosí velmi dobře. Objevují se tak nové a nové rukavice s našitými kapsami, do kterých se dají soft flasky vložit a pohodlně používat.

Mezi nejzajímavější řešení patří Hydro Handset od Salomonu, který tuto kategorii doplňků posouvá pravděpodobně na nejvyšší možnou úroveň.

Největšími konkurenty Salomonu jsou Ultraspire a Camelbak se svými pevnými lahvemi. Ty sice nesedí v ruce tak příjemně jako měkké lahve, ale přináší jednu vlastnost, která je pro nošení lahví v ruce zásadní.

Běžecké „termosky“

Řeč je o izolaci, která zajistí, že tekutina v lahvi zůstane studená i dlouho poté, co vyběhnete.

Nejdominantnější jsou v segmentu pevných zaizolovaných lahví americké značky Camelbak (se svým léty prověřeným modelem Quick Grip), Ultraspire (za zmínku stojí zejména Isomeric Pocket) nebo Nathan (zaizolovaná klasika Speedshot Insulated nebo model ExoShot, jehož se snad už brzy dočkáme na českém trhu a který přináší unikátní kombinaci měkké lahve s úchopem charakteristickým pro lahve pevné).

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz