Novinky: Puma Beatbot je robot, který pomáhá překonat světové rekordy

Když vám lidský soupeř nestačí, přichází na řadu technika. Puma proto představila robota, který umí jezdit po atletické dráze a udrží tempo i s nejrychlejším mužem planety.

Usain Bolt a robot Beatbot | foto: PUMARungo.cz

Představte si, že jste Usain Bolt, David Rudisha nebo Mo Farah a trénujete na překonání světového rekordu. V tu chvíli se rovnocenný tréninkový parťák hledá opravdu těžko a nezbývá, než vzít zavděk stopkami, které budou jako jediné stíhat vaše tempo bezpečně.

Podle mnohých trenérů i atletů však přímá konkurence dokáže člověka vybičovat k ještě lepším výkonům. To si myslí i Floren Imbert - vedoucí týmu, který má na svědomí vývoj zcela nového tréninkového pomocníka. Robota, s nímž můžete závodit.

Puma Beatbot

Puma Beatbot, jak se jmenuje, je malé vozítko připomínající křížence mezi RC autíčkem a krabicí od bot. Zdánlivě jednoduchá konstrukce v sobě skrývá množství infračervených senzorů, pomocí kterých Beatbot dokáže sledovat bílou čáru na atletické dráze a plynule jezdit rychlostí až 44 kilometrů v hodině. Nechybí ani sada GoPro kamer sloužících k zaznamenání a následnému vyhodnocení vašeho výkonu.

Novinky: Puma Beatbot je robot, který pomáhá překonat světové rekordy

I když hlavní tváří Pumy i nového Beatbotu je sprinter Usain Bolt, poradí si robot bez problému i se zatáčkami, využívat ho tak mohou stejně dobře středotraťaři nebo vytrvalci.

Ovládání a konstrukce

Ovládání Beatbotu je velmi jednoduché, postačí k němu aplikace v chytrém telefonu, pomocí které si běžec nastaví požadovanou rychlost pohybu i vzdálenost. Důraz byl kladen i na kapesní rozměry a nízkou hmotnost, aby se robot dal využívat bez omezení v každodenním tréninku.

Novinky: Puma Beatbot je robot, který pomáhá překonat světové rekordy

Na konstrukci robotické novinky se podílel tým odborníků z MIT a přizváni byli i zástupci z NASA. Jak se totiž ukázalo, vytvořit robota, který se udrží na dráze i v rychlostech přes 40 kilometrů v hodině, nebylo tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Od prvního prototypu bylo potřeba vytvořit dalších osm generací, než byl výsledek uspokojující a dal se využít v praxi.

Dostupnost

Jestli se však na Beatbot těšíte, ale nepatříte mezi profesionální atlety sponzorované značkou Puma, máte prozatím smůlu. Velkovýroba této hračky by totiž byla finančně velmi náročná, proto je v současné době Beatbot k dispozici pouze velmi omezenému množství běžců.

Do budoucna se ale plánuje rozšíření do většího počtu týmů a tréninkových středisek a je dost možné, že postupem času se objeví i první volně dostupné atletické roboty pro širokou veřejnost.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Najdete na iDNES.cz