• V létě nezapomínejte na dodání minerálních látek, které vypotíte

  Pokud i vy patříte mezi nadšence, kteří se svých tréninků nehodlají vzdát ani v létě, měli byste v horkém počasí dbát nejen na doplňování vody, ale i minerálních látek. Přečtěte si, které živiny se z těla odplavují během tréninku, i to, jak je ideálně do organismu opět dodat.

  Během tréninku nezapomínejte na doplňování vody i minerálních látek. | foto: Marie Sehnálková, Profimedia.cz

  Asi nikoho nepřekvapí, že se při trénincích v létě více potíme. Pot totiž slouží k ochlazení našeho organismu. Je proto logické, že v teplém počasí potřebujeme zchladit více než v zimě. Nadměrné pocení při letních trénincích s sebou však nese i větší ztrátu pro organismus důležitých látek. 

  „Pot obsahuje kromě vody také minerály, kterými jsou sodík, hořčík, draslík a chlór. Obsah těchto látek se nedá přesně vyčíslit, protože je velmi individuální. Ztráty solí potem znamenají nutnost doplňování nejen vody, ale i minerálů, zvláště při silném pocení při těžké práci, sportovních výkonech nebo při horečce,“ říká Zdeněk Vilikus, přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

  Vsaďte na sportovní nápoj

  Největší ztráty tekutin vznikají při vytrvalostních výkonech, které trvají déle než hodinu. Obzvláště v létě byste tak při delších trénincích neměli zapomínat na láhev s pitím. Někteří se mylně domnívají, že tělo stačí hydratovat před výkonem. To však může být problematické, jelikož se voda v našem organizmu neudrží a její nadbytek tělo rychle vyloučí močí. Doplňovat tekutiny a minerály je proto ideální při výkonu, a to sportovními nápoji.

  Připravte si doma sportovní nápoj

  Sportovní nápoj, který tělu dodá potřebné minerální látky i energii, si můžete snadno připravit i doma. Potřebovat k tomu budete: 1 díl minerálky (např. Matonni), 1 díl koncentrovaného džusu a 1 díl vody. Vše promíchejte a je hotovo. Další recepty na domácí sportovní nápoje najdete zde.

  Vyzkoušejte si doma připravit iontový nápoj.

  „Ve sportovním nápoji by kromě sodíku, draslíku a hořčíku neměly chybět také sacharidy jako zdroj energie. Ideální je, pokud nápoj obsahuje směs těch nejjednodušších monosacharidů, jako je glukóza, dále pak disacharidů jako řepný cukr (sacharóza) a také oligosacharidů, jako například maltodextriny. Tak bude zajištěno jejich postupné vstřebávání a nehrozí reaktivní pokles krevního cukru,“ vysvětluje Vilikus. 

  Pití sportovní nápojů by však mělo být skutečně spojeno s dodáním minerálů při sportovních výkonech nebo těžké manuální práci, pro běžné hašení žízně jsou tyto výrobky nevhodné. „Z potravin přichází v úvahu pro doplnění tekutin a minerálů jen polévky, a to spíše jako ´after drink´ po skončení sportovního výkonu,“ doplňuje doktor Vilikus možnou alternativu sportovních nápojů.

  Nedostatečná hydratace může za zdravotní komplikace i snížený výkon

  S nedodržováním pitného režimu během výkonu je spojena celá řada rizik, od kolapsu, svalových křečích, bolesti hlavy, nevolnosti až po úpal (co je to úpal a jak se liší od úžehu, se můžete dočíst zde). Kromě zdravotních komplikací však nedostatečná hydratace organismu ovlivňuje i náš výkon. „Podle American College of Sports Medicine dochází k snížení sportovního výkonu už tehdy, kdy ztráta vody dosáhne dvou procent tělesné hmotnosti. Váží-li sportovec například 75 kilo, dojde k snížení výkonu, a to nejen vytrvalostního, ale i silového, obratnostního či rychlostního, už při ztrátě vody kolem 1,5 litru. Podle některých autorů nastává snížení výkonu ještě dříve,“ vysvětluje doktor Vilikus.

  Pokud stále patříte mezi ty, kteří si na lahev s vodou při tréninku nemohou zvyknout, nezoufejte. V dnešní době jsou na trhu k dostání nejrůznější varianty nosičů, které vám zaručí pohodlný běh, a díky nimž budete mít navíc vodu vždy po ruce. Více o možnostech nošení nápojů při tréninku se můžete dočíst v tomto článku.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.