Pivo: pomocník i zabiják vašeho tréninku

Obsahuje vitamíny skupiny B, které podporují imunitní systém i nervovou činnost, antioxidanty a fytoestrogeny. Jako isotonický nápoj se pivo hodí k doplnění minerálních iontů a energie po výkonu či při středně vytrvalostních sportů.

Pivo a běh, rýmuje se to? | foto: Rungo.cz

Sama za sebe mohu říci, že pivo se stalo mým oblíbeným nápojem v období, kdy většina z nás hledá sama sebe, a jeho konzumaci jsem i přes závodní kariéru občas zahrnovala mezi závody a trénink. Marná byla trenérova snaha o striktní zákaz veškerého alkoholu. Samozřejmě, že trénink a závody byly pro mě na prvním místě, ale vysvětlete pubertální holce, co konečně pronikla do tajů dospělých, že nesmí ani kapku ničeho, co její vrstevníci pijí na hektolitry.

Holt v životě jsou určité mezníky, kdy je třeba "nabít si pusu". Musím říct, že jsem jako fanaticky trénující atletka nikdy nepodnikla nic, co by vědomě či nevědomě ohrozilo můj výkon. Nekonala se tedy žádná aféra typu ruského výškaře Uchova, který se během závodů značně uvedl do nálady. Nezaznamenala jsem ale ani opačný efekt, po "piváku" jsem nedala žádný osobní rekord. S odstupem let si troufám říct, že určitý vliv moje občasné "jdeme na jedno" mělo, a to jednoznačně na část tréninku a jeho následnou regeneraci.

Pivo či obecně alkoholické nápoje ovlivňují regeneraci zásadním způsobem. V první řadě jistě záleží na množství požitého alkoholu a také na jeho druhu. Asi každý školák ví, že s narůstajícím množstvím bude jeho vylučování z těla složitější. Játra, která musí alkohol rozštěpit, jsou v procesu regenerace pro sportovce nejdůležitějším orgánem. A protože se alkohol v lidském těle hlásí jako jed, na prvním místě zaujme náš organismus obranou funkci a veškeré ostatní procesy včetně těch regeneračních zastaví do doby, než bude alkohol z těla pryč. Tím kategoricky odpovídám všem, kteří stále tiše doufají, že jsou potréninkové tři čtyři piva v pořádku.

Na druhou stranu musím říct, že v rámci pitného režimu se třetinka piva denně obecně považuje za vhodné nejen pro běžnou populaci, ale i pro sportovce. Naprosto ideální je téměř nulový obsah alkoholu v nealkoholickém pivu, což samozřejmě má vliv na chuťové vjemy konzumenta. Obvykle nám tento druh piva tolik nechutná. Obsahuje sice chmel, pivovarnické kvasnice, obilný slad a vodu, stejně jako klasické pivo, ale v procesu jeho výroby je buď zastaveno kvašení, tak aby alkohol už dále nevznikal, nebo se dodatečně z piva odstraňuje.

Řada studií dokazuje, že výhody pivního moku v adekvátním množství převažují nad negativními vlivy alkoholu. Otázkou ale je: "Co je to ideální množství?" Musíme však přistoupit ke každému jedinci zcela individuálně, rozdíl je markantní zejména ve váhové kategorii jedince, dále v pohlaví. Pro odbourávání alkoholu z těla je však rozhodující především obsah enzymu alkoholdehydrogenázy. Ženy ho mají méně, a proto mají po požití stejného množství vyšší hladinu alkoholu v krvi. Osmdesát kilogramů vážící chlap si může dovolit dvě piva, zato žena o šedesáti kilogramech spíš jedno, tak aby převažovaly jen pozitivní vlastnosti piva.

A jaké že to vlastně jsou? Za vůbec nejužitečnější pro sportovce považuji komplexnost zastoupení vitamínů skupiny B, kterých je celá řada a jejichž využití u běžců je nutností. Podporují imunitní systém, posilují nervovou činnost a pomáhají při kožních či trávicích problémech. Pivo navíc obsahuje až 92 procent vody, proto se často používá de facto k uhašení žízně. Navíc je nutričně vyvážené co do obsahu minerálních látek, vody a glukózy, čímž spadá do kategorie isotonických nápojů. Poměr mezi těmito látkami je nejblíže krevnímu séru, a proto by se dalo říci, že jsou ideálním nápojem během dne. Skutečnost je však jiná. Pro běžné pití při rekreačním sportu, kdy je zátěž mírné intenzity a trvá déle, jsou daleko lepší nápoje hypotonické, které mají nižší obsah minerálních látek, než je tomu v našem krevním řečišti. U běhu mírné intenzity není pot tolik koncentrovaný, proto není nutné tlačit do těla více nadbytečných minerálních iontů, než bylo ztraceno.

Isotonické nápoje se používají zpravidla až po výkonu pro doplnění potřebných minerálních iontů a energie nebo u středně vytrvalostních sportů, kde je zátěž o vyšší intenzitě v kratším časovém úseku, tedy zhruba do 60 minut. Důvodem nutnosti jejich doplnění je fakt, že při jakékoliv fyzické aktivitě dochází k pocení, kdy se zbavujeme minerálů důležitých pro správnou funkci nervů a svalů, především sodíku a draslíku.

Pivo se může pochlubit také antioxidačními vlastnostmi, a to díky polyfenolům. Díky nim tělo úspěšně likviduje volné kyslíkové radikály, které náš organismus produkuje vlivem oxidačního stresu. To je velmi důležité v prevenci proti ateroskleróze, nádorovým onemocněním a při odbourávání toxických látek z těla, tedy i těch odpadních vznikajících po tréninku.

Další velmi významnou látkou, kterou propůjčuje pivu chmel, jsou fytoestrogeny. Ty jsou nezbytné pro fyzickou i psychickou pohodu u žen. Pomáhají také při problémech s menstruací, které jsou u běžkyň časté. Chmel, jehož typická hořká chuť je pro pivo charakteristická, podporuje při procesu trávení sekreci žluči. Proto se obvykle pitím piva pomáhá tělu vyrovnat s tučným jídlem.

Nesmíme opomenout ani výhodně zastoupené sacharidy, jak ty rychlé, které doplňují energii v těle okamžitě, tak ty pomalé, s nimiž si tělo vystačí na delší dobu. Současně však kalorická hodnota jednoho půllitru piva odpovídá zhruba stejnému množství džusu, je ale nižší než u jakéhokoliv kolového nápoje. Stručně řečeno, výrazně prospěšnější je mírná konzumace piva před sacharidy přeplněnými džusy či sycenými sladkými nápoji.

Když už si můžeme vybrat, jaké pivo zvolit, radím najít si takové pivo, které není sycené oxidem uhličitým, nýbrž vzduchem. Sice nebude mít ten správný říz, ale trávení bude po něm jednodušší. Z hlediska prospěšnosti jsou výborná i piva nefiltrovaná, která si některé restauranty vyrábějí samy. Jsou sice více kalná a hustší, ale o to více obsahují aktivních látek. Ta průmyslově vyráběná obsahují i látky, které pomáhají, aby se na cestě ke konzumentovi nezkazila, proto nejsou tolik ceněná.

Držte se pravidla "všeho s mírou", přestože vám jedna sklenička piva denně může prospět, neznamená to, že vám sedm piv v rámci jedné štace neublíží. Takovýto špás vás zastaví nejen v procesu regenerace, ale alkohol v tak výrazném množství zabije veškeré benefity z předešlého tréninku. Shrnuto podtrženo, konzumace piva se není třeba bát, je však důležité vhodné načasování a správná volba množství.

Veronika Krupková-Mráčková

Trenérka a výživová poradkyně Veronika Mráčková

Autorka je osobní trenérku a výživovou poradkyní. V letech 2006 - 2009 byla reprezentantkou české republiky v běhu na 800 metrů. 

Když sportujete, pijete pivo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 5. června 2015. Anketa je uzavřena.

ano
ano 1782
ne
ne 374
Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...