Ona

Vyražte do Pece a vyběhněte si sjezdovku v rámci noci tuleních pásů | foto: DYNAFIT, Rungo.cz

Zpestřete si zimní trénink a vyrazte na běžky, skialpy nebo sněžnice

  • 2
Venku mrzne, až praští, a představa běžeckého tréninku vás nijak neláká? Nevěšte hlavu, na výběr máte z celé řady zimních sportů, jimiž se dá běhání efektivně doplňovat.

Kromě rozbití každodenní rutiny vám bude odměnou také posílení a zpevnění svalů, které při běhu obvykle nepoužíváte. Přenositelnost tréninku z některých zimních sportů do běhu je až překvapivě vysoká. Zkušeným atletům, kteří už odkroutili celou řadu sezón, následující seznam zásadní informace nepřinese, ale jestli s během teprve začínáte a ostatním sportům neholdujete, pak dost možná naleznete několik tipů, jak si své zimní snažení okořenit.

Běžky

Jízdu na běžkách asi není potřeba dlouze představovat. Tento sport je bez nadsázky naší národní vášní a jizerská, šumavská i jesenická magistrála jsou dnem i nocí v obležení obrovského množství běžkařů.

Upravené trasy nabízejí ideální podmínky pro milovníky klasického stylu, tak...

Jízda na běžkách je skvělým běžeckým doplňkem pro svůj vytrvalostní charakter a zapojení celé řady svalů. Kromě intenzivnějšího angažmá svalů na stehnech i hýždích se odpočinku nedočkají ani ruce nebo stabilizační svaly v oblasti trupu. Jízda na běžkách (ať už klasicky, nebo bruslením) vás zpevní a dodá nečekanou sílu pro běh v rychlém tempu nebo v kopcích. Jistě není náhodou, že velké množství českých vrcholových běžců má svůj sportovní základ právě v běžeckém lyžování.

Sněžnice

Pokud jsou pro vás běžky příliš rychlé a neovladatelné a na lyžích se jednoduše necítíte, je možné sáhnout po sněžnicích, na nichž spojíte příjemné s užitečným.

Výlety na sněžnicích bude od letoška nabízet správa šumavského parku na více

Příjemné jsou v tomto případě dech beroucí výhledy do zasněžené krajiny a relativní svoboda při volbě trasy. Užitečný pak je rozvoj vytrvalosti a za zmínku stojí i naposilování stehenních svalů, protože chůze na sněžnicích v čerstvém sněhu rozhodně není tak snadná jako po tvrdém povrchu.

Skialp

Jízda na skialpech zažívá poslední zimy obrovský boom. Kromě adrenalinové varianty ve volném terénu se výrazného rozmachu dočkala i fitness verze tohoto krásného sportu, která je orientovaná čistě na výkon.

Vyražte do Pece a vyběhněte si sjezdovku v rámci noci tuleních pásů

Fitness skialp se obvykle provozuje v okolí sjezdovek, kde můžete při stoupání využít prudký sklon svahu a dolů se svezete po upraveném sněhu. Proč je tento typ tréninku tak oblíbený u celé řady silničních i trailových běžců, poznáte velmi brzy. Stoupání na skialpech je ideální kombinací vytrvalosti, síly a odolnosti. Nabírání výškových metrů může být jen těžko rychlejší a efektivnější, a až sundáte lyže a obujete lehké běžecké boty, budete v kopcích doslova létat.

Běh ve sněhu

Poslední možností, jak doplnit svůj běžecký trénink, je běh v hlubokém sněhu. Tato forma se od klasického běhání liší náročností. Zapomeňte na rychlost a vzdálenost. Místo toho sledujte pouze čas tréninku a pro optimální nastavení intenzity svou tepovou frekvenci.

Přesto že chodidla dělí od sněhu jen několik milimetrů, ve spojení s kvalitními...

Běh ve sněhu je zábavným zpestřením, které zocelí svaly a zpevní vaše kotníky. Navíc je zvuk křupání pod nohama neuvěřitelně příjemný a uklidňující, takže už po pár krocích zapomenete na to, že jste ještě před chvílí chtěli zůstat raději v teple domova.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.