Je víno pro sportovce tak zdravé, jak se někdy tvrdí?

Je víno pro sportovce tak zdravé, jak se někdy tvrdí? | foto: Profimedia.cz

Víno a sport: pravda, na kterou jste se báli zeptat

  • 18
Víno pro lepší regeneraci, pro správnou funkci kardiovaskulárního systému nebo dokonce proti rakovině. Internet se doslova hemží dobrými zprávami. Společně s Monikou Bartolomějovou ze Světa zdraví jsme našli ve víně pravdu

Před pár lety začaly v médiích kolovat senzační zprávy o pozitivních účincích vína na zdraví. A kolují dodnes. Není divu, informace, že sklenička vína nahradí hodinku v posilovně, se čte krásně. Jenže stojí na základech vědeckého pokusu na laboratorních krysách, které červené víno opravdu nepily. Dostávaly běžnou „krysí“ stravu, obohacenou o resveratrol, tedy zdraví prospěšnou látku, kterou sice víno obsahuje, ale zdaleka ne v takovém množství, aby to mělo významný vliv na naše zdraví, srdeční činnost nebo regeneraci. Informace si pak začala žít vlastním životem a stala se z ní bezmála novinářská kachna.

Co si tedy myslet o víně? A co si myslet o víně, zdravé výživě a sportu? Červené (ale i bílé nebo růžové) víno je i bez výše zmíněné senzační studie pokládáno za zdravé. V rozumné míře, samozřejmě.

S vínem je to jako s těmi vajíčky…

Svého času se tvrdilo, že zvýšená konzumace vajec vede k vyšší hladině cholesterolu. V poslední době ale doporučení nabrala opačný směr – vejce obsahují cholesterol, ale ten „hodný“, a jsou tak zdravá, že bychom je mohli jíst klidně denně ke snídani. Někteří odborníci dokonce označují vejce za neprávem opomíjenou superpotravinu. O víně se dříve říkalo, že způsobuje vysoký krevní tlak, pak ale začali odborníci opatrně mluvit o pozitivních účincích tohoto lahodného moku na kardiovaskulární systém, ale třeba i na regeneraci buněk.

Monika Barotolomějová pozitivní účinky vína nevyvrací, ale zdůrazňuje, že je velmi důležité, jakým způsobem ho konzumujeme: „V minimálním množství může mít víno prospěšné účinky, díky obsahu antioxidantů, ale v kombinaci s nezdravým jídlem nebo s větším množstvím jídla (a alkohol podporuje chuť k jídlu) povede pití vína k rychlejšímu přírůstku na váze, s čímž souvisí i další zdravotní problémy včetně vysokého tlaku.“

Ke studiím, přinášejícím zázračné zprávy o víně, je ale skeptická. „Troufám si říct, že informace a různé studie o účincích vína či jiného alkoholu v souvislosti nejen s vysokým krevním tlakem jsou poněkud kontroverzní. Pokud však máte rádi kvalitní víno, čas od času sklenička neublíží,“ říká odbornice.

Víno? Ne, raději vodu

Zpráva, že množství antioxidantů a zmíněná látka resveratrol urychlují regeneraci, je líbivá, ale v praxi funguje možná leda v laboratorních podmínkách. „Chcete-li po sportu kvalitně zregenerovat, dopřejte si místo vína masáž, dostatečně odpočívejte, spěte, zaměřte se na kvalitní stravu a pijte dostatečné množství vody, případně si dejte minerální vodu,“ říká nutriční specialistka.

Alkohol bezprostředně po sportu nedoporučuje – ať už jde o víno, nebo oblíbené pivo, které sice má jistou schopnost doplnit energii a minerály, ale obsah alkoholu v něm může podpořit dehydrataci. „Alkohol může regeneraci zpomalit, protože tělo bude primárně řešit jeho odbourávání, ne samotnou regeneraci,“ dodává odbornice.

Alkohol povzbuzuje, ale jen psychologicky

Někteří z nás už vyzkoušeli leccos – takzvané pivní maratony nebo i nějaký ten vinný běh, někdo okusil aspoň sklenku prosecca, podávanou jedním nejmenovaným smíchovským podnikem na trase pražského půlmaratonu. Možná jste po skleničce na trase měli pocit, že dostáváte křídla. 

„Pokud se člověk po víně či jiném alkoholu cítí výkonnější, pravděpodobně to je psychologického rázu. Alkohol zvyšuje sebedůvěru, podporuje agresivitu, snižuje napětí, což jsou všechno vlastnosti vhodné pro sport, zejména závodní. V prvotním stadiu může mít alkohol dokonce přechodné stimulační účinky, takže sportovec má pocit, že víno zvyšuje jeho fyzickou výkonnost,“ vysvětluje Monika Bartolomějová.

Neradujte se však, tak růžové to není – tyto účinky jsou velmi krátkodobé a samozřejmě nesou své následky v podobě zvýšené míry vyčerpání. „Hlavním účinkem alkoholu je útlum centrálního nervového systému a mozkových funkcí, což jsou účinky zcela neslučitelné s kvalitním sportovním výkonem,“ dodává odbornice. V konečném důsledku tak bude mít požívání vína při sportu negativní dopad – počáteční euforie rychle vyprchá a zbude nám unavená mysl, která už tělo k lepšímu výkonu nepopožene.

„Alkohol podle mě nemá na sportovce z hlediska jeho výkonnosti ani regenerace pozitivní vliv. Co se týče zvýšení fyzické výkonnosti, jde pouze o psychologický efekt. Z hlediska regenerace je rozhodně prospěšnější iontový nápoj než sklenička vína či půllitr vychlazeného piva,“ uzavírá nutriční specialistka.

Víno jako všelék? Pouze „na papíře“

Vraťme se ještě k látce zvané resveratrol a výzkumu, zmíněném v úvodu článku. Ve víně (i když pouze v červeném) se tato látka vyskytuje a opravdu je zdraví vysoce prospěšná. „Odborné názory se v tomto případě značně liší. Je to kontroverzní téma. Resveratrolu jsou přisuzovány protizánětlivé účinky, dále může sloužit jako ochrana před rakovinou, infarkty či mrtvicí. Nicméně je potřeba zohlednit jeho účinné množství versus nutné množství vína, které je potřeba vypít, abychom nějakého účinku dosáhli,“ upozorňuje Monika Bartolomějová.

Aby na nás tato látka měla stejné účinky jako na zmíněné laboratorní krysy, museli bychom ji konzumovat ve stejných dávkách jako ony – což by při zohlednění koncentrace této látky ve víně znamenalo vypít ho bez nadsázky hektolitry denně.