Buráky jsou převlečená luštěnina a silný alergen, který vám dodá zdraví

Arašídy nejsou ořechy, i když je za ně považujeme. Jako ořechy chutnají i vypadají a mají i podobně prospěšné účinky. Díky obsahu „hodných“ tuků snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi, posilují paměť i obranyschopnost a dokonce pomáhají při hubnutí. Podzemnice olejná, jejímiž jsou plody, však patří mezi luštěniny.

Buráky jsou díky své jemné oříškové chuti skvělou ingrediencí do salátů. V tomto mrkvovo-cibulovém doladily lehce nasládlou chuť. | foto: Karolína Hornová, Rungo.cz

Tuky ve zdravém jídelníčku

Příjem tuků by se měl rovnat zhruba 30 procentům z denního energetického příjmu. Pro jedince, který by měl přijmout 2 500 kcal, je to tedy 750 kcal. A jelikož gram tuku obsahuje asi 9 kcal, bude doporučený obsah tuků ve stravě poměrně nízký: asi 83 g denně.

Nutriční specialistka Hana Lang vysvětluje, jak bychom měli s tuky v jídelníčku zacházet: „Tuky dělíme do tří základních skupin mastných kyselin (nasycené, nenasycené a více-nenasycené), jejichž obsah v našem jídelníčku by měl odpovídat poměru 1:1:1, každá skupina mastných kyselin by tedy měla zaujímat třetinu z objemu všech přijatých tuků.“ Pokud pracujeme na snížení hladiny cholesterolu, měli bychom složku nasycených kyselin omezit a doplnit zbylými dvěma.

Tuky bychom neměli konzumovat bezprostředně před nebo po tréninku, jelikož zpomalují trávení, které by tak nemohlo dostatečně rychle vstřebat bílkoviny a sacharidy, důležité pro energii při aktivitě, pro formování svalů i regeneraci. Jako dlouhodobý zdroj energie jsou ale ideální (a nezbytné).

Burský oříšek, jak se také arašídu říká, má tedy blíže k fazolím než k ořechům. Původním domovem podzemnice olejné je Jižní Amerika, konkrétně dnešní Peru a Ekvádor. S příchodem španělských dobyvatelů se rostlina rozšířila po celém světě a dnes se pěstuje i v subtropickém pásmu. Největším vývozcem arašídů je v současné době Čína, následuje Indie, USA a Řecko.

Lék, který zachutnal

Zajímavé je, že v koloniálním období se buráky pěstovaly ve velkém především jako krmivo pro zvířata. Teprve na přelomu 19. a 20. století se prosadily jako surovina i v lidské kuchyni. Velkou zásluhu na jejich proniknutí do americké kuchyně měl George Washington Carver, americký botanik a vynálezce, přezdívaný „černý Leonardo“. Právě tento potomek otroků vzbudil americké nadšení pro arašídy. Se svými spolupracovníky vyrobil první náhražku mléka právě z buráků a vědecky podložil jejich blahodárné vlastnosti, a to například i jako podpůrného výživného léku při léčbě tuberkulózy.

Postaral se i o stovky receptů, jak arašídy použít v kuchyni. Slavné arašídové máslo ale z jeho dílny nepochází. To objevili už staří Inkové a Aztékové, které ho užívali jako lék a jako prostředek pro rychlé doplnění energie. V USA ho koncem 19. století proslavil lékař John Harvey Kelogg, který ho ve svém sanatoriu používal jako lék pro neduživé pacienty. Ti brzy objevili, že jde o neobyčejnou lahůdku, a začali se dožadovat vyšších dávek.

Blahodárný tuk, po kterém se nepřibírá

Arašídy jsou energeticky vydatné a jsou téměř z poloviny tvořeny tukem. To ovšem neznamená, že jsou nezdravé. Jejich zařazení do jídelníčku v rozumné míře podporuje snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, a to aniž by přispívaly ke zvýšení tělesného tuku. Pozor ale na arašídy solené, pražené, obalené v čokoládě a na jejich podobná „vylepšení“: ty vám (zvláště večer u televize) zdravotně nijak neprospějí a jsou nejen opravdovou kalorickou bombou, ale přinášejí i nevýhody v podobě nechtěných přidaných látek (v případě čokoládové polevy třeba ztužených tuků).

Živiny v arašídech

Porce arašídů obsahuje:

49 % tuku

26 % bílkovin

18 % sacharidů

7,5 % vlákniny

dále vitamíny skupiny B, vitamín A a E, cholin, hořčík, draslík, fluor

Hrst buráků ke snídani však pomáhá udržovat v normálu i hladinu krevního cukru. Plánujete-li tedy trénink nebo závod, před kterým se hodláte „nadopovat“ jídlem s vysokým obsahem sacharidů, jsou snídaně obohacené o buráky dobrou volbou.

Ač se to může zdát paradoxní, arašídy obsahují spoustu minerálů, které potřebujeme při zdravém hubnutí, ale také živiny nutné pro růst a správnou funkci svalů. Obsahují poměrně vysoký podíl bílkovin nebo například hořčíku, jehož účinky na náš organismus mnohdy podceňujeme (ale rychle si na něj vzpomeneme, když nás začnou chytat křeče).

Z vitamínů nelze nezmínit vitamín E, který působí jako antioxidant, a vitamíny skupiny B – niacin, který pomáhá udržovat zmíněnou hladinu cukru v krvi, ale má dobrý vliv i na pokožku a zažívání, thiamin, jehož nedostatek způsobuje problémy s koncentrací a pamětí, a kyselinu listovou, která má příznivý vliv na krvetvorbu a jejíž konzumace je doporučena především v těhotenství, kdy se podílí na správném vývoji nukleových kyselin dítěte.

Zázračný všelék i alergen

Za snižování hladiny cukru v krvi pomocí buráků ale nestojí jen vitamín B. Buráky obsahují také poměrně vzácnou látku resveratrol, která má kromě protizánětlivých účinků i účinky hypoglykemické. Zároveň má příznivý vliv na kardiovaskulární systém a podílí se na prevenci rakoviny. Nejvíce této látky najdeme v červeném vínu, což také vede k diskusím o tom, zda právě ona nestojí za dlouhověkostí francouzských pijáků vína. Názory odborníků na blahodárnost této látky se nicméně rozcházejí. Neznamená to ale, že by buráky nebyly i bez ní zdrojem zásadních živin pro organismus.

Bohužel však jsou též silným alergenem. Mohou za to právě jejich bílkoviny, které mají zvláštní uspořádání, které usnadňuje vazby alergickým protilátkám, a u alergiků mohou způsobit závažnou anafylaktickou reakci. Alergie na arašídy se může projevit slzením, vyrážkou, otoky nebo průjmem, ale také dušností, silným poklesem krevního tlaku a celkovým kolapsem organismu, který může vést až ke smrti. Alergií nicméně trpí asi půl procenta populace a ve většině případů se projevuje jen mírnějšími příznaky.

Arašídy jako zdravá ingredience v kuchyni

Domácí arašídové máslo

Jeho výroba je jednoduchá, výsledný výrobek nás vyjde levněji než v obchodě a především přesně víme, jaké má složení. Výsledný produkt je mixem všech důležitých živin a s trochou nadsázky by se dal označit za tzv. „superfood“, tedy jídlo s přidanou hodnotou, které není ochuzeno o žádné živiny.

  • 250 g loupaných nepražených arašídů
  • 3 lžíce panenského kokosového oleje

Postup je jednoduchý: arašídy rozmixujeme v mixéru najemno, přidáme kokosový olej a opět mixujeme tak dlouho, dokud se nevytvoří jemná pomazánka. Vznikne základ, který můžeme ochutit podle našich preferencí, například namletými kakaovými boby, nebo dosladit stévií či javorovým sirupem, pokud nám máslo přijde málo sladké.

Mrkvový salát s arašídy

Lehce sladkokyselý salát je ideální i jako alternativní příloha k masu nebo jen tak na svačinku. Díky obsahu beta-karotenu v mrkvi je ideální právě teď, kdy už sluníčko začíná opalovat, ale naše pokožka ještě není na paprsky dostatečně připravená.

  • 6 mrkví
  • 1 cibule
  • hrst arašídů
  • 1 chilli paprička
  • 1 lžíce hnědého cukru
  • olivový olej
  • šťáva z půlky citronu
  • špetka soli

Nahrubo nastrouhanou mrkev smíchejte s nasekanými arašídy a cibulí. Připravte si zálivku z asi tří lžic oleje, cukru, nasekané chilli papričky a soli a citrónové šťávy a důkladně promíchejte s mrkvovou směsí.

Buráky jsou díky své jemné oříškové chuti skvělou ingrediencí do salátů. V tomto mrkvovo-cibulovém doladily lehce nasládlou chuť.

Bazalkové pesto s arašídy

Tato směs vydrží ve skleničce v lednici dlouho a má širokou škálu využití – jako zálivka na salát, k dochucení pomazánek, ale především na těstoviny. Tradičně se do pesta dávají piniové oříšky, ale vyzkoušet můžete i jiné ingredience. Jemná varianta s arašídy určitě za pokus stojí.

  • 100 ml olivového oleje
  • 6 lžic strouhaného parmazánu
  • asi 50 g listů bazalky
  • hrst arašídů
  • 2 stroužky česneku
  • špetka mořské soli
  • lžička sezamových semínek

Všechny ingredience kromě semínek nasypeme do nádoby (česnek napřed utřeme s trochou mořské soli), zalijeme trochou oleje a rozmixujeme najemno. Stále mixujeme a postupně přidáváme zbylý olej. Nakonec přisypeme sezamové semínko a už pouze promícháme.

Bazalkové pesto. Místo tradičních piniových oříšků můžeme použít arašídy a výsledek bude skvělý.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...