Zajímavosti ze světa: jíst na noc se nevyplácí a běžecká dráha v metru

Nová vědecká studie zkoumá další způsob hubnutí. Běžec, který omylem zaběhl maratonský závod, a netradiční běžecká výzdoba německého metra. Přinášíme další porci zajímavostí ze světa běhání.

Stanice metra v Hamburku oblečená do designu běžecké dráhy. | foto: Instagram @beingfitisfun_com

Jíst na noc se nevyplácí

Snad nic není cílem nejrůznějších výzkumů častěji než stravování a s tím spojené hubnutí. Nedávno se objevila další z mnoha studií na toto téma, pomocí mobilní aplikace zkoumala, jaký vliv na hubnutí má doba, po kterou si během dne dopřáváme různá větší či menší jídla.

Vědci nejprve celkem 150 lidí zapojených do projektu po tři týdny sledovali a zaznamenávali jejich stravovací návyky. Většina z nich byla zvyklá jíst během dne v časovém rozmezí 15 hodin a více. Pokud následně tito lidé změnili své stravování tak, že si jídlo dopřávali přes den pouze během 10 či 11 hodin (v určitou hodinu večer přestali jíst), zhubli v průměru o 3,5 procenta. Objem snědeného jídla přitom nehrál roli.

Velmi důležitým parametrem bylo načasování. Zatímco před polednem snědla většina účastníků pozorování vždy jen necelou čtvrtinu denního objemu jídla, více než třetinu snědli až po šesté hodině večer.

Z poznatků nejen této studie vyplývá, že pokud přestanete večer dříve jíst a půjdete spát na lačno, tělo začne přes noc místo sacharidů odbourávat mastné kyseliny, což má na snižování váhy jednoznačně pozitivní efekt. „Pokud zkrátíte čas, během kterého přes den jíte, na 10 až 12 hodin a nebudete jíst na noc, zlepšíte tím pružnost metabolismu a hladinu cukru v krvi,“ dodává k poznatkům o hubnutí vedoucí výzkumu Alyssa Tyler.

Co si o této studii myslíte?

celkem hlasů: 540

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

Věřím tomu a sám/sama se snažím na noc nejíst 323
Vůbec tyhle věci neřeším 167
Moc tomu nevěřím 50

Dvojitý půlmaraton

Už se vám někdy zdálo, že závod nemá konec a poslední kilometr je ten úplně nejtěžší? Takhle nějak se musel cítit Evan Megoulas, který běžel půlmaratonský závod ve Philadelphii, na kterém úplně přehlédl otočku, a aniž o tom věděl, plynule tak přešel na maratonskou vzdálenost.

Když ho začal postrádat jeho bratr čekající v cíli, upozornil pořadatele, kteří ho za pomoci policie identifikovali na trati maratonu. Když viděli, že je v pořádku, dělali mu na kolech doprovod až do cíle. Nakonec neplánovaný maraton zvládl v čase 5:23:11.

Zvládli byste také dát si po doběhu závodu, který běžíte na plno, stejnou vzdálenost ještě jednou?

Německá stanice metra se oblékla do běžeckého

Při příležitosti kandidatury na letní olympijské hry v roce 2024 se stanice metra Jungfernstieg v německém Hamburku převlékla do běžecké dráhy. Představitelé města a městské hromadné dopravy tak chtějí podle svých slov lidi více motivovat k pohybu. Povedený design, co myslíte?

Stanice metra v Hamburku oblečená do designu běžecké dráhy.

Na oblečení (ne)záleží

Dvaadvacetiletý Leroy Stolzfus zanevřel na běžecké oblečení a vyrazil na maratonský závod v dlouhých kalhotách s kšandami a bavlněné košili s dlouhým rukávem. Leroy, který věří, že úspěch je z 80 procent v hlavě a z 20 procent v tréninku, zaběhl i takto oblečený celý maraton v úctyhodném čase 3:05:45 a o pět minut si tak zlepšil svůj osobní rekord. A to i přesto, že podle svých slov jen málokdy při tréninku běhá delší než patnáctikilometrové úseky.

Leroy Stolzfus v neběžeckém oblečení na cestě za svým osobním rekordem na maratonu.

Leroy Stolzfus v neběžeckém oblečení na cestě za svým osobním rekordem na maratonu.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz