Žádost o ruku přímo uprostřed závodu.

Žádost o ruku přímo uprostřed závodu. | foto: Amanda Coe

Žádost o ruku na desátém kilometru běžeckého závodu. Odpověď byla ano

  • 4
Běžecké vyznání lásky a žádost o ruku uprostřed závodu vyšlo přesně podle plánu a jeho fotka obletěla internet. Americký úřad pro kontrolu léčiv varuje před vedlejšími účinky některých antibiotik, nebezpečná jsou hlavně pro běžce. Mnohých závodů se neplánovaně účastní i zvířata. Přinášíme další běžecké zajímavosti ze světa.

Svou vyvolenou požádal o ruku během závodu

Závod Broad Street Run na 10 mil běhali oba dva ještě v době, kdy se neznali. Letošní ročník byl třetím, který běželi už spolu jako pár. A pak, na přesně naplánovaném místě, zhruba v polovině trati a po domluvě s fotografkou, se to stalo. Michael Dziura se zastavil, poklekl a uprostřed ostatních běžců požádal svou přítelkyni Paulu o ruku.

Všemu předcházela pečlivá příprava. S fotografkou, se kterou se do té doby osobně nikdy nesetkal, měli domluvené znamení. Dva bloky před vybraným místem si od přítele vyzvedl krabičku s prstenem, což zamaskoval výměnou promočeného trička (lsti napomohlo deštivé počasí).

Na dopředu zvoleném místě, kde se vše odehrálo, již čekali rodinní příslušníci fandící běžcům na obou stranách trati. Když Paula zahlédla známé tváře, rozběhla se k nim. „Michael na ni zavolal, aby upoutal její pozornost, a když se ohlédla, uviděla jak klečí. Bylo to roztomilé,“ komentovala celou situaci autorka fotografie Amanda Coe.

Ani Michael, ani Paula, která do té doby běžela na svůj osobní rekord, již do cíle nedoběhli.

Nebezpečná antibiotika nejen pro běžce

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varoval před vedlejšími účinky některých antibiotik, konkrétně těch na bázi fluoroquinolone (většinou je poznáte podle názvu končícím na „floxacin“, například ofloxacin, levofloxacin, ciprofloxacin nebo gatifloxacin), které mohou mít vážné následky obzvláště pro běžce.

Jedná se o širokospektrální antibiotika, která vás dokáží zbavit velkého množství různých bakterií. Na druhou stranu ale mohou mít špatný vliv na vaše šlachy, pravděpodobně kvůli tomu, že zvyšují hladiny enzymů, které poškozují buňky měkkých tkání. Další teorie tvrdí, že tyto enzymy narušují také obnovu DNA, která probíhá při drobných poškozeních šlach, která může způsobit i běh.

Podle nových zjištění mají lidé léčení těmito antibiotiky o 70 procent větší riziko poranění šlach a o 30 procent větší riziko jejich přetržení. Nejnáchylnější je v tomto případě Achillova šlacha, u které hraje roli i malá zásobovanost krví.

Během každé léčby je potřeba zvážit přínosy a rizika každého léku, vzhledem k vedlejším účinkům. Často samozřejmě není jiné volby, než využít lék s nepříjemnými vedlejšími účinky, v takovém případě je dobrá konzultace s lékařem a úprava životního stylu.

Zvířata na závodní dráze

I když běh v závodě bez registrace je striktně proti pravidlům, občas se najdou takoví, kteří to přeci jen zkusí. Někteří z nich, jako například Ludivine, mají alespoň „výmluvu“, že v přihláškovém formuláři na závod chyběla kolonka pro psy.

Dvouletý pes Ludivine se při venčení zatoulal až na start půlmaratonu a po startovním výstřelu vyrazil spolu s ostatními běžci. Nakonec zvládl celou trať v čase 1:32:56 a v cíli dostal dokonce medaili. Jeho výkon vzbudil takový ohlas, že na jeho počest přejmenovali celý závod na Hound Dog Half Marathon.

Podobný kousek se povedl losovi během závodu v Oregonu. Los, kterému dali místní jméno Buddy, se přidal k běžcům pětikilometrového závodu krátce po startu a pomáhal udržovat tempo překvapených závodníků téměř po celé trati. Nakonec doběhl až do cíle a na pár minut se zdržel dokonce i na závěrečnou párty.

O trochu méně legrace pro účastníky znamenala medvědí rodinka na trase Golden Nugget triatlonu na Aljašce před dvěma týdny. Jedno z medvíďat si to namířilo rovnou ke strnulé běžkyni. Ta naštěstí zachovala klid a celou situaci se nakonec podařilo zvládnout bez úhony. Jak setkání probíhalo, se můžete podívat na videu.