Při letních sportovních aktivitách nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin

Při letních sportovních aktivitách nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin | foto: Benjamín Leitner, Rungo.cz

Vyzrajte na žízeň a noste si pití v ruce, na zádech nebo u pasu

  • 9
Slunečných dnů nás čeká čím dál víc a zvedat se bude i průměrná denní teplota. Z toho důvodu začíná spousta běžců řešit problém hydratace. Při krátkém běhu se dá vše zvládnout bez pití, ale jakmile vyrazíte na delší trénink, pak to bez vody s sebou půjde jen velmi těžko. Poradíme vám, jak na to.

Nedá se to určit přesně: je pět kilometrů ještě bez problému, ale na desítce už budete trpět žízní? Záležet bude na teplotě a vlhkosti vzduchu, vaší trénovanosti a náročnosti trasy, kterou se chystáte zaběhnout.

Při dodržování správného pitného režimu by běhy až do jedné hodiny neměly představovat žádnou závažnější komplikaci, ale v třicetistupňových vedrech vám může pořádně zatopit i rutinních pět kilometrů.

Lahev do ruky

První variantou, jak vyzrát na žízeň, je pořídit si nebo vyrobit držák na lahev do ruky. Lahev může být buď klasicky pevná, nebo takzvaný soft flask. V druhém případě se jedná o speciální sportovní láhev, která je vyrobena z měkkého materiálu a scvrkává se podle toho, jak z ní upíjíte.

Nést v ruce lahev samotnou není nic příjemného při krátkém i dlouhém tréninku. Z toho důvodu se vyrábí celá řada vychytávek v podobě držáků, které si navléknete na dlaň a díky nimž lahev nemusíte svírat prsty. Kromě komfortnějšího držení jsou navíc držáky často doplněné o praktické kapsičky na mince, klíče a další drobnosti.

Nosit si vodu v ruce se ani tak neřadí mezi nejoblíbenější metody hydratace, ale pokud vám bude stačit pár deci, pak je soft flask s meshovým držákem řešení, které jistě stojí za zkoušku. Pevné lahve do ruky už jsou okrajovou záležitostí, která je sice extrémně rozšířená ve Spojených státech, ale v Evropě si nikdy výraznější oblibu nezískala.

Ledvinka

Možností číslo dvě, jak s sebou nést pár deci vody nebo ionťáku, je běžecká ledvinka. Tento kousek výstroje prošel za posledních několik sezón obrovskou proměnou, a pokud jste ledvinku před delší dobou zavrhli, doporučuji vyrazit do obchodu a vyzkoušet některou z nových variant. Je totiž dost možné, že budete příjemně překvapeni, jak pohodlně a pevně bude sedět.

Na výběr je ze tří možných variant. První dvě představují ledvinky s jednou nebo více pevnými lahvičkami, které jsou usazené v zadní části. I zde se ale ve velkém začaly využívat výše zmíněné měkké lahve a ledvinky díky tomu už nemusí byt tak robustní, pevné a nepohodlné.

Velmi často ledvinka vypadá pouze jako ledvinový pás, na který jsou našité pružné kapsy, kam se vejde malá měkká lahev o obvyklém objemu 330 mililitrů a k tomu ještě telefon a další drobnosti.

Tyto lehké a pružné ledvinky nemají žádnou přezku nebo zip. Místo toho těsně obepínají boky, že z nich lahev a další věci nevyskáčou, je zajištěnou pružností a přiléhavostí materiálu.

Běžecký batoh

Předchozí dvě varianty, tedy běhání s lahví v ruce nebo s ledvinkou, se hodí primárně pro překonávání kratších vzdáleností. Jiná situace nastává v případě, že se chystáte vyrazit na pořádně dlouhou trasu nebo do hor. Poté je mnohem lepší sáhnout po běžeckém batohu, kam se vejde mnohem více tekutin než pár deci. A kromě toho budete mít k dispozici ještě spoustu úložného prostoru na další nutné vybavení.

Kvalitní běžecké batohy mají konstrukci připomínající vestu nebo triko s našitými kapsami a stahováním přes hrudník. Vyrobeny jsou z lehkého a prodyšného materiálu a hmotnost těch nejobjemnějších (asi 15 litrů) se pohybuje hluboko pod hranicí 500 gramů.

Takový běžecký batoh sedí na zádech jako přibitý a ani se nehne, ani pokud ho plně naložíte vodou a dalšími věcmi. Pro hodinový běh po městě je to ale možná zbytečně robustní a těžkopádné řešení.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.