Výběh za Sluncem

Když Rungo zveřejnilo prázdninovou výzvu s názvem Buďte šílení, jen jsem ji s pousmáním přešla a nevěnovala jí větší pozornost. Stačí, že vstávám v pět ráno do práce, nepotřebuji se přeci trápit i o víkendu. Nebo snad ano?

| foto: Adéla Šiansápro iDNES.cz

Myšlenka vyběhnout za východem Slunce mi nakonec v hlavě utkvěla, a když jsme s přítelem uvažovali o plánech na nadcházející dva bonusové volné dny v pracovním týdnu, lehkovážně jsem se o ní zmínila. Přítel se nápadu hned chytl a začali jsme na mapě hledat vhodné místo, odkud by byl dobrý výhled a které by zároveň bylo běžecky dosažitelné. Plán postupně nabíral pevnějších obrysů a následně bylo rozhodnuto – na počest slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje přivítáme Slunce hezky po běžecku.

Fotogalerie

Jako to pravé místo pro pozorování východu Slunce jsme vybrali rozhlednu Babí lom u Lelekovic, což je obec kousek za Brnem. Aby nebylo šíleností příliš, k místu určení jsme se přiblížili MHD. Ptáte se, jaký autobus zajíždí uprostřed noci v nepracovní den i do zapadlých vesnic? Odpovědí je legendární brněnský rozjezd. Ve tři ráno jsme tedy na shromaždišti všech rozjezdů na hlavním nádraží budili značnou pozornost – zatímco většina zúčastněných byla na cestě z párty, my již byli v plné polní se svítivými kompreskami na nohou. Nicméně unavený pohled a flašku v ruce jsme měli všichni, rozdíl byl pouze v obsahu alkoholu v lahvi i v krvi. Ale jelikož lidé jsou v nočních rozjezdech zvyklí natrefit na kdejaké bizarnosti, pár šílených běžců je nemůže rozházet.

SOUTĚŽ: Jeden okamžik a různá místa. Takto prožívali svítání naši čtenáři. Fotky posílejte do konce prázdnin

O půl čtvrté ráno nás tedy autobus vyplivnul v obci Česká a my se vydali na 3,5 kilometru dlouhou procházku na rozhlednu. Po dvou kilometrech chůze přes naprosto ztichlé vesnice jsme se dostali na kraj lesa v Lelekovicích a konečně měli důvod zapnout čelovky. Za necelou hodinu jsme se octli na úpatí rozhledny a naskytl se nám krásný výhled na rozsvícené Brno. Netradiční vjemy jsme náležitě diskutovali, čímž se nám podařilo probudit dvojici spící pod rozhlednou (tímto zdravíme!), které jsme si při příchodu nevšimli. Zatímco mládenec po zjištění, kolik je hodin, opět zalezl do spacáku, slečna našeho vyrušení využila a rozhodla se na východ Slunce počkat také.

Dozvěděli jsme se, že na Babím lomu pouze přespávají na své cestě do Boskovic, kde od čtvrtka začínal festival pro židovskou čtvrť. Čekalo na ně ještě 40 kilometrů cesty. Inu, nejen běžci jsou blázni.

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Postupně se rozednívalo čím dál více, zima už docela lezla pod kůži, jen to Slunce pořád nikde. Když už to vypadalo, že čekáme na Godota, pár minut před pátou se Slunce konečně ukázalo a pak už to šlo ráz naráz. Lehce po páté hodině byl oranžový kotouč v celé své kráse na obloze, foťák byl naplněn spoustou víceméně stejných snímků a my se vydali na cestu zpátky. Nejprve nás čekal technický seběh do Lelekovic a pak už běh skrz louky a lesy zpět do Brna.

Tak brzy ráno jsem nikdy neběžela a překvapilo mě, že to šlo docela lehce. Pravda, do kopců jsem cítila, že nohy nejsou zcela bdělé a trochu se vzpírají, ale jinak paráda. Nikde nikdo, ptáci se spolu se Sluncem probouzeli a teplota byla ideální. Když jsme doběhli k medláneckému letišti, Slunce už bylo poměrně vysoko a začalo svou sílu dávat najevo. Poslední výhledy na probouzející se Brno se nám naskytly z Medláneckého kopce a okolo půl osmé jsme zdárně dorazili domů. Zatímco pro většinu lidí den ještě ani nezačal, my už měli jeho velkou část za sebou a v nohách 17 kilometrů.

Takže Rungo, díky za inspiraci!

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:
Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Najdete na iDNES.cz