Ona
Vlna, vzduch, nebo gel. Čím tlumí vaše běžecké boty?

Vlna, vzduch, nebo gel. Čím tlumí vaše běžecké boty? | foto: Nike.com, Rungo.cz

Vlna, vzduch nebo gel. Čím tlumí vaše běžecké boty?

  • 6
Vlnová deska, energetické kapsle, vzduchová bublina nebo gelový polštář. Podívali jsme se na to, jakým způsobem tlumí ty nejoblíbenější běžecké boty.

Obsah článku

Zajímalo vás někdy, čím se mezi sebou liší běžecké boty různých značek? Je všeobecně známo, že adidasky jsou spíše užší, Mizuno naopak širší, Asics dobře tlumí, a tak bychom mohli pokračovat s krátkou charakteristikou každé značky. To jsou ovšem velmi drobné a nepřesné rozdíly a zcela jistě bychom našli adidasku, která je široká, nebo botu od Asicsu, která bude pocitově velmi tvrdá.

Při letmém prozkoumání několika modelů různých značek dokonce můžete zjistit, že použité materiály, ze kterých jsou běžecké boty vyrobeny, se neustále opakují. Až podrobnější pohled na tlumicí vrstvu odhalí, že každý z výrobců používá svůj vlastní systém tlumení. Právě tlumení pak určuje, jak se budete ve vybraných botách cítit a jak se vám v nich bude běhat.

Zásadní vliv na charakter boty bude mít především její celková konstrukce - zda se jedná o boty závodní, tempové, objemové atd. Srovnáme-li však vedle sebe typově podobné modely různých značek, zjistíme, že vlnová deska od Mizuna se bude chovat zcela odlišně než lunarlonová pěna od Nike, která je opět diametrálně odlišná od lehkých revlitových New Balance. Pojďme se podívat na to, jak si jednotlivé materiály stojí a jaké vlastnosti od nich můžeme očekávat.

Adidas Boost

Adidas vždy platil za tuhé a velmi dynamické běžecké boty, které vás nutily ke svižnějšímu kroku. S příchodem tlumicí směsi Boost, která nahradila původní Adipren, je ale všechno jinak. Ve srovnání s Adiprenem by se dal Boost označit za jeho pravý opak. Zmizela totiž vysoká tuhost, kterou vystřídala až nezvykle vysoká měkkost a pružnost této nové tlumicí pěny.

Právě pružnost, nebo chcete-li energetická návratnost, je pro Boost nejvíce charakteristická a během posledních několika let se adidas stal v tomto směru inspirací pro většinu ostatních výrobců. Nečekejte, že byste v boostových adidaskách najednou běhali výrazně rychleji, ale při odrazu je znát, že bota lehce propruží a příjemně vás posune do dalšího kroku.

Rekreační běžci ocení vysokou měkkost, která ovšem nebude žádaná při běhu ve vyšším tempu (pod čtyři minuty na kilometr). V těchto rychlostech se totiž Boost v tlustší vrstvě stává lehce nestabilní a neposkytuje při dopadu dostatečnou jistotu.

Příjemným benefitem je zachování totožných funkčních vlastností v teplotách od minus do plus čtyřiceti stupňů Celsia. Zapomínat bychom neměli ani na životnost, která je u Boostu velmi dobrá a výrazně předčí většinu svých konkurentů.

Asics Gel

Gel od Asicsu je legendou mezi tlumicími materiály a jeho měkkost se během let stala doslova příslovečnou. S nápadem odtlumit běžecké boty pomocí gelu přišli v Japonsku před třiceti lety. Od doby svého vzniku se Asics Gel prakticky nezměnil, což mu ovšem nijak nebrání v tom být i nadále jedním z nejměkčích tlumicích materiálů na trhu.

Největší nevýhodou gelového tlumení je jeho vysoká hmotnost a horší energetická návratnost, která je citelná především u velmi dobře tlumených modelů. Při odrazu se totiž chodidlo musí do této měkké vrstvy zabořit, což zabere o okamžik déle, než je při svižném tempu žádoucí.

Naopak největší výhodou je již zmíněná vynikající měkkost, schopnost tlumit nárazy a v neposlední řadě vysoká životnost. Samotný gel je totiž prakticky nezničitelný a postupem času sešlapete pouze tlumicí pěnu, která gelové polštáře obklopuje.

Brooks DNA

Podobně jako Asics staví i Brooks své základy na velmi pohodlném tlumení, které je v tomto případě zajištěné materiálem zvaným DNA. Ještě pár let nazpět bylo DNA gelovou hmotou, která byla umístěna v místech největšího zatížení, tedy pod patou a pod příčnou klenbou. Postupem času ovšem došlo k smíchání DNA s klasickou tlumicí pěnou (jedná se tedy o jeden kompaktní materiál), čímž bylo při zachování původních vlastností dosaženo hladšího přechodu z dopadu do odrazu a nižší hmotnosti.

Klíčová vlastnost, kterou se DNA odlišuje od konkurence, je schopnost přizpůsobit se hmotnosti běžce a rychlosti, jakou se pohybuje. Běžecké boty od Brooksu tedy budou pocitově výrazně měkčí, budete-li vážit metrák, zatímco při šedesáti kilech si pěna zachová vyšší tuhost.

Ve výsledku je pak Brooks svými reálnými vlastnostmi v dobrém i ve zlém velmi podobný Asicsu, rovněž běžecké boty této značky můžeme charakterizovat pohodlným tlumením, zpravidla vyšší hmotností a solidní životností tlumicí vrstvy.

Strana 2 > Mizuno, Nike, New Balance