• Stačí deset minut denně: tři cviky pro tvrďáky a jejich tělo

  Klik, dřep a boční rotaci jsme vám již představili. Dnes se naučíme pokročilejší verze těchto tří základních cviků.

  Obr. 7 | foto: Kateřina Honová

  Použijeme ztížení polohy pomocí zmenšení opěrné plochy (prostě ubereme ruku nebo nohu) a použijeme pomůcky TRX a půlmíč, které již znáte z našich předešlých článků. Uvedené pomůcky jsou labilní plochou, proto činí vaše cvičení náročnějším na koordinaci a techniku.

  Stačí deset minut denně: článek první

  Najít si v dnešní době čas na sport, není zrovna jednoduché. Představujeme vám tři cviky, které zabereou deset minut a posílí celé tělo

  Klik

  Správné provedení jsme již probrali. Pokud jste ukočírovali lopatky od jejich snahy o sblížení a držíte je na správném místě, bravo. Pokud jsou vaše záda rovná a bez prohnutí, břišní svaly stažené a ramena držíte pěkně od uší, pak třikrát hurá a můžete směle přejít na vyšší úroveň.

  Varianta bez pomůcek

  První ztížení spočívá v zanožení jedné dolní končetiny (obr. 1). Cvičení můžete provádět střídavě pravá/levá nebo odcvičit jednu stranu a potom přejít na druhou. Nohu zvedněte jen kousek nad podložku, jinak hrozí prohnutí v zádech.

  Klik se zanožením

  Klik se zanožením

  Varianta TRX 1

  Lability cviku dosáhneme tím, že nohy umístíme do popruhů na laně, celé provedení cviku je jinak stejné. Hlídejte oblast bederní páteře, při tomto cviku je zvýšené riziko prohnutí v této oblasti.

  TRX, první varianta

  TRX, první varianta

  Varianta TRX 2

  V této variantě opřeme do popruhů ruce. Snažte se prsty nesvírat zbytečně silně, jinak si přetěžujete zápěstí a svaly předloktí. Dlaně jsou od sebe popruhy se nedotýkají ramen ani krku. U tohoto cviku hrozí riziko nestability v oblasti ramen, hlídejte si je. Náklon těla vůči podložce určuje obtížnost cvičení. Pokud jste závěsný trénink ještě nikdy neabsolvovali, spouštějte se do kliku pomalu, cvičení je zpočátku těžké i pro trénovaného jedince.

  Další variantou je zvednutí jedné dolní končetiny.

  Obr. 3 TRX 2 na obou dolních končetinách

  Obr. 3 TRX 2 na obou dolních končetinách

  Obr. 4 TRX 2 na jedné dolní končetině

  Obr. 4 TRX 2 na jedné dolní končetině

  Varianta půlmíč

  S půlmíčem si můžete krásně vyhrát. Provedení cviku ztížíte umístěním nohou na míč (dosáhnete zvýšení zátěže na pletence ramenní a paže) nebo naopak rukou (zvýšíte labilitu provedení). Je-li vám to stále málo, uberte opěrnou plochu (v pozici nohama na půlmíči zvedněte jednu dolní končetinu nebo v pozici rukama na půlmíči zanožte). Určitě zkuste i variantu s jednou rukou na půlmíči a druhou vedle něj. Je to překvapivě náročné.

  Půlmíč s oporou rukou

  Půlmíč s oporou rukou

  Půlmíč s dolní končetinou na míči

  Půlmíč s dolní končetinou na míči

  Jedna ruka je na půlmíči, druhá vedle.

  Jedna ruka je na půlmíči, druhá vedle.

  Zanožení s rukama na půlmíči

  Zanožení s rukama na půlmíči

  Jedna noha je na půlmíči, druhá je zvednutá.

  Jedna noha je na půlmíči, druhá je zvednutá.

  Dřep

  Dřep je základním pohybem pro trénink síly dolních končetin. Pokud máte v malíku techniku provedení, můžeme přejít k progresu. První stupeň je dřep s TRX lanem. Pokud nemáte kontraindikace (jsou uvedeny v předchozím článku), proveďte dřep až dolů. Dalším stupněm je provedení cviku na jedné noze (cvik známý jako „pistole“) a přidání plyometrie. Pokud cvičíte na půlmíči, provádíte dřep na vypouklé (lehčí) nebo rovné straně (těžší). Pokud cvičíte intenzivně, nezapomeňte si půlmíč otírat od potu, ať se vám na něm nesesmekne noha. Kvůli bezpečnosti se doporučuje cvičení naboso (minimálně zpočátku).

  Dřep na těžší, rovné straně

  Dřep na těžší, rovné straně

  Dřep na lehčí, vypouklé straně

  Dřep na lehčí, vypouklé straně

  Dřep s TRX

  Dřep s TRX

  Boční rotace

  Variant ztížení je pouze pár. Při pohybu do strany přidáme unožení dolní končetiny, která při pozici na boku skončila nahoře (obr. 13), nebo můžeme ztížit pozici použitím půlmíče. Naprosto ale stačí unožení, pokud je uděláte technicky správně, je cvik velice efektivní. Hlídejte pozici hrudníku a pánve – pánev často při unožení nohy jeví tendenci k opuštění pozice či naprosto rezignuje na správné držení.

  Boční rotace s unožením

  Boční rotace s unožením

  Boční rotace na půlmíči

  Boční rotace na půlmíči

  Pár slov k plyometrii

  Plyometrické cvičení by mělo být obsaženo v tréninku každého sportovce, který potřebuje výbušnou sílu. Jedná se o maximální rychlostní stažení svalu, kterému předchází jeho pomalé (brzděné) protažení. U kliku se jedná o výskok ze spodní pozice a dopad zpět na ruce. Profíci v mezičasu ještě stihnou tlesknout. Plyometrickou variantou druhého cviku je dřep s výskokem: Z hlubokého dřepu se snažíte vyskočit co nejvýš, pohyb dolů brzdíte a bez přestávky pokračujete dalším výskokem. U plyometrie se ve většině případů nevyužívají koncové pozice, dřep tedy dobrzděte dřív, než se dostanete do maxima ohnutí kolen – jedná se zhruba o dvě třetiny rozsahu pohybu. Pokud někoho napadne, jak propašovat plyometrii do boční rotace – sem s tím! Ovšem připomínám, že nové pacienty na rehabilitaci nepotřebujeme, buďte tedy opatrní. Plyometrie je však pouze pro ty, kteří dokonale zvládnou provedení pohybu, silově-rychlostní zatížení vám totiž neodpustí sebemenší odchylku. A cílem sportu je získání nových dovedností a posun ve výkonu, nikoliv sebetýrání a riziko zranění.

  Kateřina Honová, fyzioterapeutka

  Kateřina Honová, fyzioterapeutka

  Fyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.

  Žije a pracuje v Brně.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Stačí deset minut denně: tři cviky pro tvrďáky a jejich tělo

  J20a54r22o76s87l38a42v
  Š59e17f13l
  Tak jako dobrý, ale zdá se to jenom mně, že podle obrázků má pani cvičitelka ruce(dlaně) příliš daleko od sebe ?...
  K85a71t77e77ř80i63n93a
  H81o39n33o73v48á
  Foto Pane Šefle, nemyslím si, že je to záležitost certifikátů a kurzů (ano nějaké jsem už stihla posbírat), ale spíše...
  Bezva článek. Díky za něj. Nebylo by možné i video cviků? Když už vás někdo fotí, tak video cviku by neměl být velký...
  K65a13t96e61ř97i62n10a
  H23o31n43o61v95á
  Foto Děkujeme za pochvalu! Ohledně videí - zkusíme něco vymyslet. Ono i to focení je dost náročné, protože většinou probíhá...

  V diskusi jsou 4 příspěvky, poslední příspěvek 24. 8. 2015, 22:05

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.