Seriál o trailovém běhu: pohled do historie

Představíme vám ho, naučíme vás, jak se na něj vybavit, jak plánovat tréninky a připravovat se na závody. Startuje speciál o trailovém, česky horském, běhu. Ukážeme vám v něm i některé horské stezky, zrecenzujeme je a ohodnotíme.

V Beskydech je téměř každý běžec. | foto: Jakub Larysz

Pod pojmem trailový běh si nejčastěji můžete vybavit běh mimo asfaltový povrch a závodní dráhu. Od klasického krosového běhání se trailový běh liší hlavně v délce a profilu trati, překonávají se vzdálenosti od půlmaratonů až po různé vzdálenosti ultramaratonů.

Slovníček pojmů:

  • Trail - anglický výraz pro stezku nebo horský chodník
  • Ultra-trail - míněno jako běžecká trasa o délce přesahující vzdálenost maratonu (42km)
  • Trail running - běh mimo asfaltové povrchy a běžecké okruhy. Většinou míněno jako běh po nezpevněných cestách v přírodě o vzdálenosti delší 10 km.
  • Pozitivní převýšení - vertikální vzdálenost, kterou běžec na trase nastoupá
  • Negativní převýšení - vertikální vzdálenost, kterou běžec na trase seběhne dolů

Profil tratě nabírá velkých pozitivních i negativních převýšení, běžec může nastoupat a naklesat i několik výškových kilometrů. Z pohledu zátěže na organismus se jedná o extrémní zatížení a na to se je třeba patřičně připravit.

Trail starý jako svět

Trailový běh/pochod byl odjakživa součástí lidstva. Pro přežití a sdělování informací v odlehlých částech světa bylo překonávání horských sedel a náhorních plošin nutností. Postupem času se však tato činnost z našich životů vytratila a byla vytěsněna využíváním zvířat a moderních vynálezů.

Zásadním zlomem pro vznik moderního trailového běhání se stal závod Western States Trail Ride, známý také jako Tevis Cup “100 Miles - One Day” Ride, který byl založen v roce 1955. Závod měl prověřit, zda jsou koně schopni urazit za 24 hodin 100 mil (160 kilometrů) v horském terénu. Jako první po svých tento koňský závod v roce 1974 dokončil v čase 23 hodin a 42 minut Gordy Ainsleigh. Tím se staly Western States 100 prvním ultra-trailovým závodem a díky tomu začaly vznikat i další stomílové závody v horském terénu.

Traily v Beskydech

U nás se trailový běh nevyvíjel takovým boomem, jako tomu bylo v Americe. Protože je česká historie protkaná horolezectvím a turistikou, naše začátky jsou
poněkud pozvolné, i když jsme s dálkovými pochody začali dříve než v zámoří. První zmínka o dálkovém pochodu je z roku 1966, kdy vznikla Krakonošova stovka, tedy stokilometrový pochod přes Krkonoše s časovým limitem 24 hodin. Postupem času se závod rozvíjel i o kratší varianty trati, avšak stovka si svou podobu, s malými úpravami, zachovala až dodnes. Vedle K100 můžeme zmínit Pochod Praha-Prčice, který vznikl ve stejném roce.

Přečtěte si, jak si vybrat trailovou botu

Dále, rychleji a těžší cestou

Pokud bychom měli označit zlomové místo českého trailového běhu, bude jím první ročník Beskydské sedmičky v roce 2010. I když zde existovaly různé horské běhy a pochody, Libor Uher dokázal se svou vizí B7 přilákat do hor masu hobíků a donutil ji sáhnout si na dno svých sil. Kdo celý závod úspěšně dokončil, ten si chce v dalším ročníku vylepšit svůj čas, a ti kteří neměli to štěstí, ho chtějí dokončit. Od tohoto okamžiku se začíná rozvíjet český trailový běh a v českých horách můžete potkávat čím dále tím více běžců. Jedno je jasné, pokud si trailový běh vyzkoušíte, s největší pravděpodobností mu propadnete.

V dalším díle našeho seriálu se podíváme na to, co na sebe, s sebou a co k jídlu.

Autoři: ,
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Proti bolesti beder pomohou protažení, správné vstávání i dechová cvičení

záda

Bolí vás v kříži? Nejlepším způsobem, jak se trápení zbavit, je cvičení. Zároveň jde o nejúčinnější prevenci....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz