Technika ženami pochopená

Na rozdíl od nás mužů si ženy většinou moc neužívají všechno to zkoumání a zkoušení nejrůznějších technických doplňků. Častěji ocení spíše intuitivní ovládání, bez zbytečných překvapení, jednoduchost a spolehlivost. A právě pro ně jsme připravili několik doporučení a tipů na běžecké pomůcky.

Patříte mezi ženy, kterým se dělají osypky, mají-li jen najít ve změti ovládání tlačítko „on/off“? Vězte, že existuje i technika, která je intuitivní. | foto: Marek Odstrčilík, iDNES.cz

Pokud chcete mít přehled o svém běhání nebo se chcete zlepšovat pomocí tréninkových plánů, není nic jednoduššího než si nainstalovat mobilní aplikaci, která vám s tím pomůže. O populární trojici SportsTracker, Endomondo, Runtastic, které jsou mezi uživateli populární, jsme již v krátkosti psali. Já si kromě nich v poslední době oblíbil ještě aplikaci Adidas Micoach, která zdarma nabízí také propracované a na míru upravené tréninkové plány nejrůznějšího zaměření. Kromě toho zaujme perfektními hlasovými pokyny, namluvenými od několika známých osobností.

Přehled konrétního tréninku, je vidět mapa i grafy tempa či tepové frekvence.
Základní obrazovky pro nastavení a přehled v mobilní aplikaci Adidas Micoach.

Může tak s vámi běhat například tenista Andy Murray nebo fotbalista David Villa. Stejně jako v případě některých dalších běžeckých aplikací, lze i u Micoach využít Bluetooth hrudního pásu, a pokud máte Nokii se systémem Windows Phone, pak je to dokonce jediná aplikace, která to dokáže i s těmi nejnovějšími (s Bluetooth LE). A to včetně těch levných neznačkových.

Moderní chytré telefony se v poslední době předhánějí velikostí displeje, což je sice skvělé na zobrazení obsahu, ale horší do kapsy při běhu. Možná i proto neklesá obliba specializovaných sporttesterů. Ty, které dokáží zaznamenat trasu pomocí GPS a zároveň sledují váš tep pomocí hrudního pásu, seženete v ceně již kolem tří tisíc korun, ale jejich ovládání není tak úplně jednoduché. Mezi ženami je velmi populární o trochu dražší Garmin Forerunner 220, který nejen že je k dispozici i v elegantních dámských barvách, ale jeho ovládání včetně propojení s povedenou webovou služou Garmin Connect je opravdu velice jednoduché.

Garmin 220 v dámském provedení barev. Hodinky jsou velmi lehké a díky oskám...
Garmin Forerunner 220

U hrudního pásu bych se rád ještě na chvíli zastavil. Nemám s tím sice osobní zkušenost, ale dokážu si představit, že nosit hrudní pás spolu s podprsenkou může být někdy pěkná otrava. Řešením může být měření tepu pomocí optické sondy rovnou ze zápěstí, tak jako to v současné době umí přístroje Mio Link (pouze měřič tepu bez dalších funkcí, tedy pouze náhrada hrudního pásu) nebo Adidas Micoach Smart Run, což je kompletní sporttester se všemi podstatnými funkcemi. Pohodlí však navíc vždycky něco stojí, proto se i v tomto případě připravte na trochu vyšší cenu.

Skvělým motivačním prostředkem mohou být i fitness náramky. V dnešní době jsou poměrně populární a nabízí je řada výrobců. Některé jsou velmi elegantní, jako by byly určeny právě ženám coby módní doplněk. Celý den dokáží sledovat váš pohyb (nejenom běh), přepočítávat ho na kilometry, spotřebované kalorie a motivovat vás k překonávání vlastních rekordů nebo k soutěžím s ostatními. Kromě synchronizace a občasného nabíjení nevyžadují prakticky žádné ovládání, a i když to asi není přímo pomůcka pro vylepšení rychlosti či vytrvalosti vašeho běhu, pro ženy, které se snaží pohybem například změnit či udržet svou váhu, může být dobrým pomocníkem.

Icebreaker, hned je o čem si povídat.
Možná si budete připadat jak v domácím vězení, Garmin Vívofit vás bude hlídat...

Když už jsme u hubnutí, za zmínku stojí také webová služba MyFitnessPal, která je vlastně jakýmsi elektronickým deníkem a počítadlem přijatých kalorií. Je přizpůsobena jednoduchosti, obsahuje obrovskou databázi jídel s udanou kalorickou hodnotou a navíc ji lze přímo propojit například s Garmin Connect a mít tak na jednom místě nejen vydanou, ale i přijatou energii.

Posledním, tentokrát už netechnickým tipem pro ženy, je pak naše facebooková skupina Adidas Women’s Challenge, která sdružuje všechny běžkyně bez rozdílu. Nenechte se odradit tím, že se jedná o uzavřenou skupinu, to je pouze opatření, aby skupina zůstala opravdu jen ženám. V současné době má zhruba 500 členů. V přátelské a velmi motivující atmosféře (vyprávějí mi o ní mé běžecké kamarádky) můžete probrat jakékoliv téma, které vás zrovna napadne. Pomáhá hlavně začátečnicím.

Máte i vy nějaký tip, který vám tu chybí? Osvědčený způsob, který vám pomáhá s motivací, nebo pomůcku, na kterou nedáte dopustit? Doplňte tento stručný přehled vlastními tipy v diskusi pod článkem.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz