Ona
Nezapomeňte své pohorky pravidelně čistit a impregnovat.

Nezapomeňte své pohorky pravidelně čistit a impregnovat. | foto: Marek Odstrčilík, Rungo.cz

Pohorky, „drahá“ výstroj turisty. Sušit, čistit a správně impregnovat

  • 10
Dobré boty jsou pro turistu nedocenitelné. Robustní, ale přesto pohodlné, z pořádného kusu kvalitní kůže a dobrou podrážkou. Tak nějak by měly vypadat ideální pohorky. Jejich cena se pohybuje i přes pět tisíc korun, a tak chceme, aby co nejdéle vydržely. Máme pro vás pár tipů, jak se o ně starat.

1 Impregnace

Asi nejdůležitější ze všeho je pořádná impregnace. A mělo by se s ní začít ještě před prvním výletem. Velmi důležité je zvolit správný prostředek. Někteří výrobci impregnují své boty již z výroby, v tom případě máte alespoň ze začátku práci ulehčenou. Hodí se ale zjistit, jakým způsobem výrobce boty naimpregnoval, a stejným způsobem impregnační vrstvu pravidelně obnovovat.

V případě nové impregnace mám nejlepší zkušenosti s tou na bázi včelího nebo jiného přírodního vosku. Prodává se většinou ve formě krému a hodí se pro kožené boty s hladkým povrchem. Než ji začnu nanášet na boty, nechám je rozehřát, aby se roztáhly póry a vosk se lépe dostal do kůže. Pro nahřívání používám fén a krém roztírám prsty. Vosk navíc kůži ošetří a zvýší její životnost. Vyplatí se nanést i více vrstev. Takto ošetřené boty sice ztratí zbytky své prodyšnosti, proti vodě však obstojí i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Na kůži se semišovou úpravou se naopak hodí impregnace na bázi vody. Vosk by měl vliv na vzhled a přípravky postavené na vodě se na semišovou kůži také mnohem lépe nanášejí. V tomto případě už není nutné boty nahřívat. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje vosk, můžete tyto přípravky samozřejmě použít i na hladkou kůži, počítejte ale s tím, že taktová impregnace nevydrží tak dlouho jako vosk.

Asi nejhorší zkušenosti mám s různými impregnačními spreji. Ne že by nefungovaly, ale osvědčily se mi tak maximálně na oblečení. V případě bot jsem s nimi nikdy nedokázal vytvořit dostatečnou impregnační vrstvu, která by odolala byť jen jednomu náročnějšímu výletu.

2 Čištění

Kromě impregnace je důležité boty pravidelně čistit. Špína, která zůstává na povrchu bot, má opět špatný vliv na voděodolnost, prodyšnost i životnost kůže. Většinou si vystačím s teplou vodou a hadrem nebo jemným kartáčem. K dispozici jsou i speciální čistící prostředky na boty, které kromě toho, že čistí, opět obnovují impregnační vrstvu.

Praní koženým botám rozhodně nesvědčí, a proto k němu přistupujte pouze v případě nejvyšší nouze. Pokud přesto z nějakého důvodu musíte, rozhodně ne v pračce, ale v umyvadle s teplou vodou. Použít můžete také trochu jádrového mýdla (mýdlo s jelenem), které je dostatečně šetrné a nenaruší materiál boty.

Po vyprání nechávám boty schnout pozvolna ve větrané místnosti, rozhodně ne na topení, aby nedocházelo k teplotním šokům, které naruší kůži nebo rozlepí lepené spoje. Někdy je ze začátku vycpu novinami, které po nasáknutí vodou postupně měním. Přátelé mají dobrou zkušenost také s elektrickým vysoušečem obuvi, který dokáže sušení šetrným způsobem urychlit. Po usušení nezapomeňte boty opět důkladně naimpregnovat.

3 Zápach

Mnohem více než bojovat se zápachem z bot se vyplatí mu předcházet. Doporučuji používat kvalitní ponožky, nejlépe s antibakteriální úpravou. Když dorazíte z výletu domů, vyndejte z bot vložky a nechte je spolu s botami v klidu vyschnout. Opět se vyvarujte topení nebo jiných zdrojů tepla, které by mohly kůži přesušit, což by mohlo vést k popraskání.

Pokud už boty zapáchají, určitě je nechte nějaký čas odpočinou a vyschnout. Nedoporučuji nejrůznější aromatické spreje do bot, které většinou situaci ještě zhorší. Lepším řešením jsou filtry, které si můžete koupit v podobě malých sáčků, které pohlcují pachy a pomáhají s odvodem vlhkosti. Ty jsou vhodné i jako prevence.

RUNGO.cz závody tvoří běžci běžcům, zkuste je!