Čelovky a odrazky: tipy a triky, jak vyzrát na běhání ve tmě a mlze

Začíná zima a před námi je sezóna běhání ve tmě, mlze a sychravém počasí. Málokomu se poštěstí pravidelně trénovat za denního světla, proto se dnes podíváme na několik tipů a triků, jak se s nadcházejícím obdobím temna vypořádat co nejlépe.

Přinášíme tipy a triky jak vyzrát naběhání ve tmě a mlze | foto: Led Lenser, Karolína Hornová,  Rungo.cz

Osvětlení je při běhu ve tmě naprostý základ. Pro lepší přehlednost můžeme označit zdroje světla na aktivní a pasivní. Do aktivní kategorie spadají čelovky a ruční svítilny, jejichž hlavním úkolem je poskytnout dostatek světla, abychom si viděli pod nohy. Za pasivní zdroj světla se dají označit všemožné blikačky, odrazky a svítítka, které na nás upozorní ostatní účastníky provozu.

Svítím, abych viděl

Samotná tma není pro běžce příliš velký problém. Obvykle vám totiž bude stačit obyčejná čelovka bez jakýchkoliv speciálních funkcí a vychytávek. Problém nastává v okamžiku, kdy se ke tmě přidá ještě mlha nebo hustý déšť. Oba tyto vrtochy počasí totiž způsobí, že čelovka osvítí pouze krátký úsek před vašima očima a světlo odrážející se od kapiček vody vás spíše oslní, než že by vám zajistilo bezpečný běh.

Je-li podzimní a zimní mlha vaším denním chlebem, pak se vám vyplatí poohlédnout se po čelovkách, které mají nastavitelný kužel světla. Do těchto podmínek se totiž více hodí úzký a ostrý kužel, který efektivněji prořízne mlhu a nemá tendenci tak výrazně oslňovat. Některé z čelovek mají k dispozici oba režimy svícení, zatímco u jiných se využívá mechanická rozptylka, kterou sklopíte, kdykoliv je to potřeba. Obě možnosti jsou stejně dobré a v praxi vám při běhu v mlze nebo dešti zajistí komfort.

Občas je však mlha tak hustá, že ani úzký kužel světla není nic platný. V takových chvílích můžete použít osvědčený trik: vybavit se ještě jednou čelovkou. Ne, že byste si měli obě dát na hlavu. Druhá čelovka se dává kolem pasu a díky odlišnému úhlu osvětluje efektivněji zem pod vašima nohama. Dalším pozitivem je eliminace případného oslňování. Pro tyto účely nepotřebujete žádnou hi-tech čelovku s vysokým výkonem. Stačit bude jakákoliv základní varianta, která dokáže svítit o intenzitě alespoň 100 lumenů, což je dle mého názoru základní výkon, který by měla poskytovat každá běžecká čelovka.

Svítím, abych byl vidět

Kromě toho, abyste si dobře viděli pod nohy, je třeba zajistit i to, aby o vás viděli i další účastníci nočního provozu. Všechny, kteří se pohybují v opačném směru, máte pokryté světlem své čelovky, ale jakmile se k vám někdo blíží zezadu, může vás velmi snadno přehlédnout. Samozřejmostí je proto množství reflexních prvků na oblečení, které můžete doplnit ještě o reflexní pásky nebo nálepky.

Reflexní prvky mají ale jednu obrovskou nevýhodu. Pokud totiž ostatní běžci nebo cyklisté nesvítí, pak je sebevětší reflexní vrstva naprosto zbytečná. Z toho důvodu je dobré nespoléhat na zodpovědnost lidí kolem vás a raději doplnit reflexní prvky o bezpečnostní blikačku.

Na rozdíl od cyklistů se musejí běžci potýkat s problémem, kam ji umístit. Na výběr je ale celá řada variant od blikaček s pružným páskem, který si můžete dát na paži nebo lýtko.

Osobně mám velmi dobré zkušenosti i s nacvakávacími blikačkami ve tvaru kolíčku, které se dají připnout na spodní okraj trička či bundy. Nacvakávací blikačky jsem si oblíbil i z toho důvodu, že jsou poměrně univerzální a kromě oblečení se dají připnut i na libovolné zavazadlo.

Chcete-li mít jistotu, že vás ve tmě nikdo nepřehlédne, pak se na běhání vybavte reflexní vestou. Ideální jsou pak takové vesty, které kromě reflexních prvků obsahují i LED diody na hrudi i zádech. V takové vestě sice budete svítit jako vánoční stromeček, ale odměnou vám bude pocit bezpečí při každém nočním tréninku.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ – SLUŽEBNÍ AUTOMOBIL

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz