• Jelení žlíbek: na brněnskou přehradu nejen za lodí a koupáním

  Vydejte se s námi na procházku po naučné stezce nedaleko Brna. Projdeme se přírodním parkem a rezervací, kolem nádherných stromů, barevných luk a autobusové zastávky, kam však žádné autobusy nejezdí.

  Naučnou stezkou Jelení žlíbek | foto: Hana Třetinová

  Je volný den a konečně více sluníčka. Užijeme si klidu, pohody a krásné, ještě čisté jarní přírody na lehkém výšlapu nad Brněnskou přehradou. Začátek naučné stezky Jelení žlíbek se nachází na parkovišti asi 30 metrů od autobusové zastávky Kozí horka u silnice číslo 384 z Brna Bystrce do Veverské Bítýšky. Stezka byla zřízena na konci devadesátých let magistrátem města Brna. Její délka je asi šest kilometrů, převýšení 120 metrů a projdeme ji klidným tempem za tři hodiny.

  Fotogalerie

  Vede krásným prostředím smíšených lesů Přírodního parku Podkomorské lesy. Je na ní rozmístěno šest informačních tabulí, na nichž návštěvník najde obecnější informace o lesích, jejich rostlinných a živočišných společenstvech, ale také poznatky konkrétnější vztahující se k Přírodní rezervaci Jelení žlíbek, po jejímž východním okraji stezka necelý kilometr prochází. Budeme si také všímat lesnického hospodaření.

  Prvních pár set metrů procházíme úvozovou cestou mezi zahrádkami, pak ještě necelý půl kilometr příměstským lesem, kde míjíme několik desítek chat, mnohé z nich jsou trvale obydlené. Cestou míjíme lesní autobusovou zastávku. Na příjezd autobusu bychom však čekali marně. Z recese ji zde instalovali členové „Kozohorské divize“, spolku nadšenců, kteří udržují historická převážně vojenská vozidla.

  Mapa trasy

  Naučnou stezkou Jelení žlíbek

  Naše další kroky stoupají po nedávno zrekonstruované lesní odvozní cestě, která prochází 160letým bukovodubovým porostem, jehož obnova je v plném proudu. Přirozená obnova tohoto asi 16hektarového porostu se daří na převážné části plochy, problematičtější jsou pouze vysychavé části s dubem. Obnova porostu na jihozápad od cesty zatím nepokračuje. Porost takto lépe plní svoji rekreační funkci. Nachází se zde totiž oku velmi lahodící dvouetážový bukovodubový porost.

  Přicházíme na křižovatku s malým zastřešeným posezením, kde se na chvilku zastavujeme a kocháme se nádherou ptačinců a hrachorů jarních. Pokračujeme v cestě a nahlížíme do dvou v loňském roce vybudovaných oplocenek. Paseka se částečně přirozeně zmladila dubem zimním, část byla dosázena. Příměs habru je v této lokalitě téměř všudypřítomná a správce lesa se ji snaží redukovat ve prospěch kvalitnějšího dubu. Cesta nás vede další částí, kde probíhá obnova porostů, je však lemována záměrně ponechanými četnými listnatými výstavky, které tvoří celkem malebnou alej. Na několika mýtních dubech byly již dříve instalovány sovníky a netopýří budky místní organizací ochrany přírody Veronica.

  Kousek za čtvrtou informační tabulí již vidíme na stromech červené pruhy značící hranici Přírodní rezervace Jelení žlíbek. Byla vyhlášena roku 1992 na ploše 12 hektarů za účelem ochrany jednoho z nejzachovalejších fragmentů přirozených bukových doubrav a dubových bučin v okolí Brna. Přes 90 procent plochy rezervace, která je bezzásahovým územím, zaujímá 160letý dubovobukový porost, samovolně se obnovující na světlinách vzniklých rozpadem starých gigantických buků. Z ohrožených druhů se zde nachází orchidea okrotice bílá a okrotice mečolistá, v dutinách starých buků hnízdí holubi doupňáci.

  Na severovýchod od naší stezky míjíme další dubovou oplocenku částečně přirozeně zmlazenou, částečně dosázenou, ale mimo mladých doubků vidíme něco podezřelého. Země je tady modrá. Modrá záplavou pomněnek. Je tohle vůbec možné? Je to ještě vůbec les, nebo spíš čarodějova zahrádka?

  Naše cesta se už začíná svažovat. Scházíme do údolí, jehož porosty tvoří převážně listnaté rozsáhlé mlaziny založené po kůrovcové kalamitě v devadesátých letech. Závěr stezky projdeme kolem bezejmenného potůčku klikatícího se v hluboce zaříznutém údolí. U vodárny naše výprava končí, přicházíme na silnici. Asi 300 metrů doleva je autobusová zastávka, ze které se zhruba v půlhodinových intervalech můžeme nechat odvézt do Brna.

  Možná by vás mohlo také zajímat, že na podzim tohoto roku vznikne v této oblasti nový lesnický park, v pořadí již čtvrtý v ČR.

  Článek vznikl ve spolupráci s Lesy ČR

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.