Tip na výlet: teplo, odpočinek i běhání na Fuerteventuře

  10:34
Ne vždy se plány setkávají s realitou, znáte to. V plánu je delší dovolená, ale pracovní a jiné povinnosti jsou proti. Alespoň jeden týden jsem si ale ušetřil, a tak stojím s batohem na letišti a chystám se týden volna věnovat slunci, moři a taky běhu. Nechte se inspirovat a vyrazte na Fuerteventuru také.

| foto: Filip Gruszpro iDNES.cz

Volba padla na jeden z kanárských ostrovů pro svou dostupnost díky přímým letům z Prahy a taky pro celoroční slunečné počasí s průměrnou teplotou okolo 23 stupňů. Fuerteventura je druhý největší ostrov. Je vyhlášený především svými plážemi. Abych ho trochu poznal, zajišťuji si ubytování nejdříve na jihu, poté na severu.

Běhání po pláži i trail na jihu

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Přístavní městečko Morro Jable se krčí pod nejvyšším kopcem Pico de la Zarza obklopeno dovolenkovými resorty. Život je tu podřízen turismu a tak tu čas líně plyne. Šumění moře u pláže občas přehluší německá objednávka místní sangrie. Pro běhuchtivé jedince se tu nachází hned několik možností. Jednou z nich je turistická trasa vedoucí podél dlouhé pláže Playa de Jandia. Středobodem je velký maják. Cesta občas přechází v cyklostezku a tak je tu místo pro všechny sportovce. Běžci, bruslaři a chodci přicházejí hlavně ráno nebo večer. Mírným stoupáním nad pláží se dá dostat přímo do centra.

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Náročnější asi 25 kilometrů dlouhá trailová trasa je značená jako červená turistická z Morro Jable až na jihozápadní konec ostrova k majáku Faro de Punta Jandia. Tady už je cesta tvořená především kamením, pískem nebo hnědým prachem. Čech zvyklý na výborné turistické značení z domova musí občas dávat pozor, kudy kam. Běžně se tu vyskytují fuerteventurské kozy, i nám jedna vstoupila do cesty.

Fuerteventura: pohyb i relaxace
Solární kadibudka.

Největším problémem na ostrově je voda. Nečekejte proto žádné zelené oázy. Na konci cesty na vás čeká opět maják a o cca pět kilometrů severně taky solární „kadibudka“. Zde se také poprvé dostáváme k západnímu pobřeží. Teprve tady se člověku dojde, jakou sílu má ta masa vody, když se valí na skály u pobřeží.

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Druhý tip na trailový výlet/výběh v jižní části ostrova je vesnice Cofete vzdálená cca 12 km od našeho letoviska. Start trasy je stejný, pouze ve své třetině cesta tentokrát uhýbá vpravo do kopců. Opět vás čeká vyprahlá pustina na jejímž konci je malá pastevecká vesnička. Cofete tvoří pouze několik stavení a jedna hospoda. Kolem hřbitova jako z westernu se dostanete až k pláži. Právě pláž byla cílem výletu. Kilometry písku, žádné hotely, minimum turistů a opravdu velké vlny, to přesně jsem hledal. Obě místa jsou také dostupná autem, což je ideální pro cestu zpět.

Severní část ostrova

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Sever ostrova mě přivítal písečnými dunami u města Corralejo. Už při příjezdu vím, že tady se musím určitě proběhnout. Zvláštní scenérie písku a hor mě uchvátila. O to více lituju, že jsem nevyrazil na dovolenou o dva týdny dříve. V přírodním parku Corralejo dunas se totiž každoročně na podzim koná písečný půlmaraton vedoucí přímo přes duny. Samotné město tepe životem, je to centrum surfařů, kiterů a různých jiných chytačů větru. Bary a hospůdky jsou každý večer plné. Ochutnávka mořských plodů a kozího sýra je povinnost. Atmosféra je parádní.

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Občas to stojí trochu sebepřemlouvání, ale běh okolo přístavu přes všechny pláže do písečných dun a zpět má v ranním klidu své kouzlo. Vítr občas fouká dost nepříjemně a někdy jeho poryv vmete člověku do obličeje trochu písku. Pokud se s někým vsadíte, že taky oběhnete nějaký ostrov jako ultramaratonec René Kujan, můžete si vybrat libovolný atol v tichomoří nebo třeba ostrov Lobos. Lobos se nachází dvacet minut lodí od Fuerteventury. Oběhnutí ostrova máte zhruba tak na tři hodinky i s výběhem na vyhaslou sopku Montaňa La Caldera. Zbytek dne se můžete kochat výhledy a koupat se na liduprázdné pláži.

Fuerteventura: pohyb i relaxace
Fuerteventura: pohyb i relaxace

Fuerteventura rozhodně stojí za výlet, zvlášť pokud hledáte dovolenou s dětmi. Doporučuju kouknout na mmdunasfuerteventura.com a dovolenou plánovat dle termínu závodu. A nezapomeňte přibalit běžeckou větrovku, fakt tu dost fouká. Běhu zdar, lenosti zmar!

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:
Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz