• TEST: Trénujte a hubněte s chytrým náramkem adidas fit smart

  Přestože tak trochu vypadá, adidas fit smart není klasický fitness náramek založený na počítání kroků, jakých se na trhu v poslední době vyrojila velká spousta. Tento náramek má větší ambice. Spolu s aplikací micoach se stane vaším osobním trenérem, pomůže vám zhubnout nebo vás připraví na závod.

  Náramek adidas micoach fit smart vám pomůže i se cvičením! | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

  Nejen pro nás běžce adidas už několik let rozvíjí komplexní fitness platformu s názvem micoach, pod kterou se skrývá celý balík produktů a služeb, které mají hlavní cíl, pomoci vám s tréninkem. Od mobilní aplikace přes hrudní pásy, footpody až po funkcemi nabitý GPS sporttester, který jsme testovali dříve. Tyto produkty spolu vzájemně dokáží spolupracovat a je jen na vás, jakého trenéra si z nich poskládáte.

  Fotogalerie

  Náramek fit smart je dalším dílkem do této skládačky. Základem nepříliš vzhledného širokého silikonového náramku je pohybové čidlo, díky kterému dokáže sledovat váš pohyb a optický senzor tepu, pomocí kterého monitoruje efektivitu vašeho tréninku. Údaje z těchto dvou senzorů se zaznamenávají do interní paměti a následně jsou vyhodnoceny ve spolupráci s mobilní aplikací, která podle nich a podle vámi stanovéhého cíle řídí váš trénink. Adidas naštěstí podporuje všechny tři nejrozšířenější platformy chytrých telefonů, takže nebudete mít problém s iOS, Androidem ani Windows Phone, potřeba je pouze podpora Bluetooth Smart.

  Než vás začne micoach trénovat, musí si vás prohlédnout a trochu poznat. K tomu slouží speciální „Assessment training“, který trvá 12 minut a během něhož budete postupně běhat v několika odstupňovaných pásmech, od klidné chůze až po sprint na plný výkon. Micoach během něho pozná limity vašeho srdečního tepu, a pokud je propojený s mobilním telefonem, zkalibruje za pomoci GPS v telefonu i pohybové čidlo, aby náramek dokázal relativně přesně měřit uběhnutou vzdálenost i v době, kdy poběžíte bez mobilu.

  Po úvodním seznámení si můžete vybrat některý z mnoha předpřipravených tréninkových plánů podle toho, jaký je váš cíl, a podvolit se rozkazům svého nového virtuálního trenéra. Můžete se připravit na konkrétní závod, zhubnout, běhat rychleji nebo zahnat stres. Ve skutečnosti si můžete vybrat i mnoho neběžeckých tréninků, vhodných například pro fotbal, tenis nebo chůzi pro úplné začátečníky. Do náramku jich můžete nahrát až patnáct. 

  Micoach tyto tréninky rozděluje do dvou karegorií. Jednak je tu Cardio, u kterého se vás fit smart bude snažit držet v optimálních pásmech tepové frekvence pro dosažení maximální efektivity při tréninku na stanovený cíl. Barevnými diodami vám dá najevo, v jakém pásmu tepové frekvence se pohybujete. a jednoduché animace spolu s vibrací vás informují, zda máte ve svém tréninkovém úsilí přidat nebo naopak zpomalit.

  Druhou kategorií tréniku je Strength&Flex, který obsahuje tréninkové plány, které vám pomohou s posilovacími cviky a protahováním. K tomu využívají především mobilní aplikaci, ze které uslyšíte pokyny od trenéra a uvidíte animace prováděných cviků. Hlasové pokyny jsou sice v anličtině, ale můžete si vybrat alespoň hlas některé ze známých osobností ze světa sportu. I v tomto módu vás samozřejmě virtuální trenér pomocí fit smart náramku sleduje. Obě dvě kategorie tréninkových plánů pak spolu dohromady tvoří poměrně koplexní program.

  adidas fit smart

  Senzory: akcelerometr, optický snímač tepu
  Komunikace: Bluetooth Smart
  Výdrž: cca 5 hodin
  Paměť: 10 hodin
  Cena: 2 900 Kč

  Klady:

  • spousta tréninkových plánů
  • přehledné notifikace v průběhu tréninku
  • skvěle zpracovaný český manuál

  Zápory:

  • nepříliš atraktivní design

  Třetí možností, jak fit smart používat, je volný trénink, který vás nesvazuje žádnými pokyny: můžete s ním vyběhnout jako s běžným sporttesterem, který vám bude měřit a zobrazovat srdeční tep, případně uběhnutou vzdálenost. Pokud si na výběh vezmete i mobilní telefon, můžete k záznamu běhu využít mobilní aplikaci s GPS daty z telefonu a fit smart bude plnit pouze funkci hrudního pásu.

  Jakmile jsem vyběhnul, nepříliš atraktivní pásek se rozehrál barvami a animace na displeji vypadaly velice efektně. Měl jsem dokonalý přehled o svém tepu a pásmu, ve kterém běžím. Vibrace, které doprovázejí pokyny „trenéra“, jsou dostatečně výrazné, takže jsem neměl problém se podle nich řídit a upřímně řečeno to bylo i velmi zábavné. Po každém tréninku vás navíc micoach ohodnotí speciálním číselným hodnocením (run score), které nejen působí motivačně, ale můžete díky němu porovnávat své výkony v rozdílných výbězích.

  Samotný náramek se vyrábí ve dvou velikostech. Já jsem měl k dispozici větší variantu, která je opravdu velkorysá, musel jsem jí utáhnout na úplně nejmenší velikost, aby mi na ruce dobře držela. Použitá dvoudiodová technologie optického snímátí tepu je osvědčená varianta patentovaná společností Mio, jedná se tedy úplně o stejný typ snímače, jaký používá například Garmin u svého sporttesteru Forerunner 225 nebo jaké používají již dříve testované a osvědčené náramky Mio Alpha a Link.

  Náramek adidas fit smart je vhodným doplňkem k mobilní aplikaci adidas micoach a jeho výhody nejlépe využijí ti, kteří chtějí zkusit zefektivnit trénink za pomoci tréninkových plánů. Měření tepu funguje výborně a výhodou je i to, že na samotný výběh s sebou nemusíte brát mobil.

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  TEST: Trénujte a hubněte s chytrým náramkem adidas fit smart

  L81e32o26š
  L72i27t57e81r68á52k
  Když chci jen cvičit ve fitku vlastní trénink a vůbec neběhám, bude mi tento náramek k něčemu?
  P26a76v21e50l
  P55o87d48e81š83v62a
  Foto Chcete si v Brně dobře zaběhat? Zajděte do Řeckých specialit a optejte se, jestli už berou Drachmy.

  V diskusi jsou 2 příspěvky, poslední příspěvek 11. 8. 2015, 16:47

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.