TEST: Vyzkoušeli jsme, jak se běhá v první tlumené botě od Salmingu

TEST: Vyzkoušeli jsme, jak se běhá v první tlumené botě od Salmingu | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Vyzkoušeli jsme, jak se běhá v první tlumené botě od Salmingu

  • 0
Je ideální volbou pro zkušenější běžce dopadající na střed chodidla, kteří hledají pohodlnou botu, ale ne extrémně měkkou. Ocení ji ale i začátečníci se střední hmotností a ti, kdo hledají univerzální model použitelný na trénink, ale i na občasný závod. Testovali jsme Salming Miles, první ryze objemovou botu této značky.

Souboj o místo mezi Mizunem, Asicsem, Brooksem a dalšími zavedenými značkami je v nabité konkurenci velmi tvrdý a prorazit není pro nové značky nic jednoduchého. Mezi ostatními menšími výrobci je tady však jeden, kterému se daří velmi dobře a který si postupně získává v běžecké komunitě čím dál větší respekt.

Řeč je o švédské značce Salming, která vyniká především svou přímočarostí, jednoduchostí a důrazem na kvalitu. Důvodem, proč se Salmingu daří, může být i to, že na rozdíl od většiny ostatních „běžeckých nováčků” nezačínal na zelené louce, ale měl bohaté zkušenosti z floorbalu a dalších halových sportů.

Inspirace u halových sportů

Ostatně na vizuálním provedení běžecké kolekce je to více než znát, většina modelů si s sebou nese odkaz svých indoorových předchůdců. Přílišné tuhosti a zbytečné pevnosti se však bát nemusíte. Naopak, výrazný vliv na konstrukci a design nových modelů měl minimalistický směr, proto se můžete těšit na nízký drop, vysokou flexibilitu, široký prostor pro přední část chodidla a absenci jakýchkoliv pevných výztuh, ať už v oblasti tlumení, nebo kolem paty.

Jediné negativum, které s sebou design á la sálovky přináší, je přece jen lehce vyšší hmotnost, která však na druhou stranu půjde ruku v ruce se slušnou životností materiálu.

Jednoduše a srozumitelně

Když Salming v běžeckém odvětví začínal, přišel s jednoduchou řadou čtyř běžeckých modelů schopných pokrýt potřeby velké většiny běžců. Na prvním místě to byla lehká závodní bota Race, poté o něco tlumenější výkonnostní tempovka Speed, následovaná až do letošního roku nejtlumenějším modelem Distance vhodným na delší a volnější tréninky. Čtvrtým a posledním běžeckým modelem byla až donedávna jediná krosovka od Salmingu s názvem Trail.

Jak už to u minimalisticky laděných značek bývá, mezi těmito čtyřmi modely chyběla bota, která by byla opravdu příjemně tlumená a vhodná nejen pro zkušenější běžce, ale i pro úplné začátečníky nebo pro ty, kteří naběhají ročně několik tisíc kilometrů.

První tlumená bota Salmingu

Salming tak čelil podobnému problému jako jeho slavnější konkurent, britská značka Inov-8: stál před úkolem uvést na trh opravdu tlumenou silniční botu, která by byla schopná konkurovat gelovým asicsům, boostovým adidaskám a dalším klasickým objemovkám.

Značce Inov-8 se to na podzim podařilo s povedenou novinkou Road Claw 275 a s příchodem jara 2016 jsme se konečně dočkali podobného kroku i od Salmingu v podobě zbrusu nové objemovky s označením Miles, která má být tou nejpohodlnější a nejtlumenější botou, jakou Salming až dosud vytvořil.

Můj první kontakt s běžeckými Salmingy proběhl před dvěma lety skrze lehkou závodku Race. Ta však nemá v podstatě žádné tlumení a konstrukčně je velice specifická, proto jsem byl zvědavý, jak si švédští návrháři poradí s opačným problémem - tedy botou, která nemusí být lehká, ale o to více musí být pohodlná a odolná.

Salming Miles

Pohled na technickou specifikaci prozradí očekávané parametry, které jsou pro Salming charakteristické. Miles nabízí při výšce tlumení srovnatelné s většinou objemových bot drop pouhé čtyři milimetry, což ocení především zkušenější běžci a všichni, kdo se snaží pracovat na své technice a dopadat více na střed chodidla. Na druhou stranu je tady poměrně vysoká hmotnost 313 gramů (UK9), která řadí tuto botu k těm nejtěžším ve své třídě.

Hlavním důvodem vyšší hmotnosti je však odolný dvouvrstvý svršek. Na silniční botu je Miles až nečekaně opancéřovaný nejen na špičce, ale i po obou stranách. Díky tomu však má svršek dobrou stabilitu i při velmi dlouhém běhu a zároveň se s touto botou nemusíte bát vyběhnout ani do lehkého terénu.

Svršek a střih boty

Po prvním obutí sedí bota na noze velmi dobře a vnitřní hladký materiál je na dotek neuvěřitelně měkký a příjemný. Tvarově je Miles typická objemovka s širokým prostorem pro prsty, příčnou klenbou v přední části a užší patou zamezující vyzouvání. Chybět nesmí ani robustní jazyk zabraňující otlačení chodidel i při pevnějším úvazu tkaniček.

Právě tkaničky jsou pravděpodobně nejslabším bodem u jinak povedeného svršku, když sice díky strečovému provedení drží velmi dobře a nerozvazují se, ale nic by se nestalo, kdyby byly o 10 centimetrů kratší.

Podrážka a přilnavost

Jemný vzorek odpovídá klasické silniční botě a použitá směs má dostatečnou přilnavost, aby vás nezklamala na suchém ani mokrém povrchu. Proběhnout se tak můžete nejen po silnici, ale i po zpevněných a šotolinových cestách, na kterých bude bota držet velmi dobře. V hlubším blátě nebo sněhu už to však nebude úplně ono a budete se muset podívat po některém z krosovějších modelů.

Tlumicí vrstva

Salming Miles

Tréninková silniční bota

hmotnost: 313 gramů (UK9)

drop: 4 milimetry

cena: 3 999 korun

Klady:

  • pevný a odolný svršek
  • nezvykle vysoká dynamika při odrazu
  • možnost univerzálního využití při tréninku i na závodech

Zápory:

  • na objemovou botu menší míra tlumení
  • vyšší hmotnost.

To nejdůležitější jsme si nechali na závěr. Řeč je o tlumení, které je u objemové boty to nejzásadnější a nejdůležitější. Asi nebude překvapením, že podle mého názoru se Salming Miles nemůže (podobně jako Inov-8 Road Claw) svou měkkostí rovnat gelovým a jiným extrémně měkkým modelům. Na druhou stranu však bude pro většinu běžců měkkost boty dostatečná.

Ne každý má ostatně rád extrémně měkké běžecké boty typu Asics nebo Hoka One One, proto se jistě najde množství lidí, kteří ocení poměr měkkosti a dynamiky, který Miles nabízí.

Jestliže tužší tlumení pro někoho představuje minusové body, pro spoustu běžců se naopak bude jednat o výhodu. Miles totiž na jednu stranu utlumí i intenzivní objemový trénink a na stranu druhou se jedná o dostatečně dynamickou botu, kterou lze bez problémů využívat i na delší závody nebo tempové běhy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.