Ona
TEST: Testovali jsme tři běžecké bundy s krátkým rukávem

TEST: Testovali jsme tři běžecké bundy s krátkým rukávem | foto: Markéta Rybářová, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

TEST: Bundy s krátkým rukávem pomohou proti větru, dešti i zapaření

  • 12
Marně hledáte běžeckou bundu, která by byla zároveň voděodolná i prodyšná? Vyzkoušejte některý z modelů s krátkým rukávem.

Běháte celý rok na silnici i v terénu a odhodláváte se ke koupi nové bundy? Dost možná jste narazili na situaci, kdy si sepíšete všechny požadavky, které by vysněná bunda měla splňovat, a najednou zjistíte, že byste rádi ochranu proti vodě a zároveň vysokou prodyšnost. Každému, kdo má nějaké zkušenosti s membránovým nebo zátěrovým oblečením, je v tuto chvíli jasné, že kombinaci těchto dvou parametrů nesplňuje žádný z dostupných materiálů na trhu.

Chcete-li, abyste se na vodě/větru/odolnost oblečení mohli opravdu spolehnout, musíte počítat s tím, že prodyšnost použitého materiálu nikdy nebude příliš vysoká. Jeden z mála způsobů, jak se dá tento problém obejít, je pořízení bundy s krátkými rukávy, která poskytuje dostatečnou ochranu v oblasti zad, hrudníku a ramen a zároveň umožňuje výrazně lepší odvod vodních par než klasický střih s rukávy až k zápěstím.

Hlavní benefit krátkých rukávů spočívá v lepší regulaci tělesné teploty skrze odkrytá předloktí. K zahození ale není ani volný prostor kolem paží, kterým může odcházet přebytečné teplo z oblasti zad a hrudníku.

Jako jedinou nevýhodu krátkých rukávů vidím špatnou využitelnost při pomalejších sportovních aktivitách, jako je turistika nebo ferratové lezení. Při nich se totiž nedostanete do tak vysokých tepů a v bundě s krátkým rukávem by vám mohla být zima.

Běžecké bundy s krátkým rukávem nepatří mezi zboží, na které byste narazili na každém rohu, pár zajímavých kousků se ale najít dá. V následujícím přehledu vám představíme tři z nich, mezi použitými materiály nebudou chybět dva typy membrán ani větruodolné polyesterové mikrovlákno.

Craft Brilliant Windbreaker

Lehká větruodolná bunda

materiál: PES mikrovlákno

hmotnost: 160 g (vel. S)

cena: 1 650 korun

Klady:

  • vysoce reflexní
  • ochrana proti větru

Zápory:

  • příliš volný střih

Budeme-li postupovat od nejlehčí varianty po nejtěžší, bude na první místě figurovat zářící pullover od Craftu s přiléhavým označením Windbreaker. Kromě neonové barvy a extrémního množství reflexních prvků, kterým se řada Brilliant vyznačuje, je tato bunda charakteristická extrémně nízkou hmotností a slušnou odolností proti větru.

Střih Windbreakru je velice volný, aby umožnil bezproblémový odvod přebytečného tepla a zároveň ochránil nejdůležitější části těla před studeným větrem. Pokud však budete vyžadovat ochranu proti vodě, chtělo by to poohlédnout se někde jinde, protože v tomto směru má Windbreaker pouze základní povrchovou úpravu, která bude stačit maximálně na lehký deštík.

Chybět nesmí kapuce, malá náprsní kapsa nebo praktický regulovatelný stojáček. Ten je nezvykle vysoký a umožňuje bezpečně schovat bradu a ústa.

The North Face Ultralite SS Jacket

Sbalitelná voděodolná bunda

materiál: Dryvent 2.5L

hmotnost: 130 g (vel. S)

cena: 4 000 korun

Klady:

  • odolnost proti vodě i větru
  • bunda je sbalitelná do vlastní kapsy
  • extrémně lehká konstrukce
  • množství reflexních prvků

Zápory:

  • střih by mohl být více anatomický

Dáváte přednost minimalistickým rozměrům, ale mezi klíčové požadavky na bundu patří odolnost proti vodě? Pak se vám bude líbit model Ultralite SS Jacket od The North Face, který je na rozdíl od craftu vyrobený z 2,5 vrstvé membrány. Ta poskytuje dostatečnou ochranu proti vodě i větru.

S rostoucí odolností materiálu se ovšem stejnou rychlostí snižuje prodyšnost a krátké rukávy tentokrát začínají být opravdu zásadní, když především díky nim dokáže bunda dýchat i při velmi intenzivní fyzické zátěži.

TNF Ultralite váží pouhých 130 gramů, dá se sbalit do vlastní kapsy a díky tomu je perfektní záložní bundou, na kterou přijde řada v případě nenadálého zhoršení počasí.

Ani tentokrát nechybí kapuce, malá náprsní kapsa a množství reflexních prvků viditelných ze všech úhlů.

Gore X-Running GTX AS jacket

Lehká goretexová bunda

materiál: Gore-Tex Active

hmotnost: 270 g (vel. L)

cena: 7 350 korun

Klady:

  • absolutní odolnost proti vodě a větru
  • pevná a oděruodolná konstrukce
  • v balení obsahuje Windstopperové návleky na ruce

Zápory:

  • vysoká pořizovací cena

Dalším dlouhým skokem se posouváme k bundě Gore X-Running a především k membráně Gore-tex Active, která zajišťuje prakticky neomezenou odolnost proti povětrnostním podmínkám. I tentokrát ovšem musíte počítat s tím, že daní za maximální ochranu je výrazné omezení prodyšnosti materiálu.

I když se Gore-tex Active řadí mezi nejprodyšnější membrány na trhu, potit se pod tímto materiálem budete při běhu tak jako tak. Situaci opět výrazně vylepšují krátké rukávy, které citelným způsobem odvod přebytečného tepla a vodních par usnadňují.

Gore X-Running Jacket je díky použité membráně a celkové konstrukci nekompromisní bunda použitelná i v těch nejnáročnějších horských podmínkách. Oželet ovšem musíte maximální sbalitelnost. Výsledný balíček je sice stále relativně skladný, ale s výrazně lehčí bundou od The North Face se rovnat nemůže.

Do třetice zmíníme přítomnost nastavitelné kapuce, prostornou náprsní kapsu a velkým plusem jsou i windstopperové návleky na ruce, které jsou součástí balení a kterými můžete bundu doplnit.

Čtěte dál: Otestovali jsme outdoorové oblečení z Lidlu

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.