TEST: Garmin Forerunner 645 Music přehrají hudbu přímo z hodinek

Garmin své zákazníky musí milovat. Jak jinak si vysvětlit představení nových hodinek Forerunner 645 Music? Umí skoro to stejné jako špičkové Fenix 5, akorát jsou výrazně levnější a přidávají navíc unikátní funkce, které jinde u Garminu nenajdete.
Garmin Forerunner 635 Music

Garmin Forerunner 635 Music | foto: Pavel Tomek

Garmin Forerunner 645 Music (dále jen 645 M) jsou první hodinky tohoto výrobce, které umožňují přehrávání hudby. Ale nejenom takové, která je přenášena z jiného zařízení, ale také hudby, kterou si nahrajete přímo do hodinek. To nedokáže ani vlajkový model Fenix 5, který je navíc o dost dražší. Se špičkovými fenixy budeme testovaný produkt ostatně často srovnávat, funkčně jsou si totiž oba modely hodně podobné.

Ani o nich nevíte

Jako dlouhodobému uživateli hodinek Fenix 5 mě 645 M nejprve zaujal svou minimální hmotností. Na rozdíl od velkých a těžkých Fenixů o 645 M na ruce ani nevíte. Hmotnost 41 gramů je skutečně zanedbatelná a přibližuje 645 M spíš modelu Vivoactive. S ním sdílí stejnou velikost displeje 1,2”, ale sportovnější 645 M nemá dotykové ovládání. Vše řeší pětice tlačítek.

Narazíte však ještě na ještě jednu podobnost s Vivoactive. Mezi oběma těmito sporttestery by měly být kompatibilní pásky. U 645 M máte na výběr černou nebo růžovou. Výměna samotných řemínků není nijak složitá a na rozdíl od fenixů nejsou náhradní pásky nijak přehnaně drahé. Stojí kolem osmi set korun, pásek na fenixy pořídíte přibližně za 1 300 korun.

Na dámské ruce vypadají hodinky skutečně povedeně, jsou elegantní a přitom nepůsobí zbytečně rušivě. Na pánském zápěstí se trochu ztrácejí, ale ne každý chce nosit něco výrazného.

Co umí? Všechno!

Forerunner 645 Music

Běžecký sporttester

  • displej: 1,2"
  • rozlišení: 240 × 240 px
  • hmotnost: 42 g
  • výdrž GPS: až 12 hod
  • vodotěsnost: 5 ATM
  • notifikace: ano
  • měření tepu: ano, optické
  • další funkce: multisportovní, VO2Max, Bluetooth, Wi-Fi, Strava, podpora MP3, Garmin Pay, 4 GB paměti
  • cena: 11 490 korun

klady:
- dobře čitelný displej
- pokročilé tréninkové funkce pro běh
- přehrávání hudby bez nutnosti mobilu
- rychlost dobíjení

zápory:
- Garmin Pay zatím nefunguje
- nemožnost členit hudbu do složek
- málo variant pásků

Byl bych nerad, kdyby se tato recenze zvrhla na výpis parametrů, které 645 M nabízí. Aspoň trochu je ale zmínit musíme. Stručně se dá říct, že 645 M umí skoro všechno, co Fenix 5 - a navrch si ještě poradí s hudbou. Tu podrobně proberu později. Teď tedy aspoň stručně o těch funkcích.

Podpora více sportovních aktivit je samozřejmostí, a pokud svůj oblíbený sport nenajdete, v hodinkách si ho vytvoříte. S hodinkami si můžete i zaplavat v bazénu, tady ale nepočítejte s měřením tepu.

Nás však bude nejvíce zajímat běh. Pochopitelnou součástí je vícero datových obrazovek při výkonu (i když na jednom displeji pořád mohou být jen čtyři hodnoty), nad obyčejné sportestery ale 645 M povyšují doplňkové běžecké funkce. Hodinky díky nim dokážou různě zhodnocovat úroveň výkonu a jeho vliv na kondici. Poradí, jak dlouho odpočívat, a hlídají, aby se člověk nepřetrénoval. Jakmile těmto datům porozumíte a naučíte se je využívat, mohu z vlastní praxe říct, že vaše kondice půjde skutečně nahoru.

Hodně dlouho by se dalo psát i o propojení s chytrým mobilním telefonem (hodinky samozřejmě zvládají veškeré notifikace) či tréninkovým deníkem Garmin Connect, který slouží i pro nahrání dalších funkcí nebo třeba jiných vzhledů hodinek.

A jak se s nimi běhá?

Skvěle! Podíl na tom mají nejenom nabízená data, ale třeba i velmi dobrá čitelnost displeje, která mi připadala lepší než u již několikrát zmiňovaných fenixů. Vzhledem k velikosti a hmotnosti musí být logicky trochu horší výdrž baterie. Většinou jsem po nabíječce musel sáhnout po pěti dnech, během nichž jsem absolvoval necelé čtyř i hodiny sportovních aktivit s aktivní GPS.

Hodně příjemně model 645 M překvapil v rychlosti nabíjení. Za 70 minut je baterie nabitá.

K přesnosti GPS nemůžu mít žádné výhrady. Na mé oblíbené patnáctikilometrové cestě, která vede z velké části lesem, mi 645 M přidal asi 150 metrů oproti fénixům. Která hodnota je přesnější, říct bohužel nedokážu, ale odchylky jsou minimální. GPS signál hodinky chytily ještě dřív, než jsem si před domem zavázal tkaničky u bot.

A co Garmin Pay?

V oficiálních materiálech Garminu se jako jedna z hlavních výhod 645 Music zmiňuje podpora Garmin Pay, tj. možnost využívat hodinky k placení. Teoreticky to funguje jednoduše. Přes aplikaci Garmin Connect si do svého účtu přihlásíte platební kartu a při placení pak už stačí přiložit hodinky ke čtečce. Bohužel, v době psaní textu nepatřila Česká republika mezi země, které služba Garmin Pay podporuje.

Měření srdečního tepu bych rozdělil. Při sportování narazíte na obvyklé neduhy, které vás při používání hrudního pásu nepotkají. Na mysli mám horší reakci měření při náhlých změnách tempa nebo na začátku prudšího kopce. Občas jsou v grafu měření nepochopitelné odchylky, ale celkově považuji měření za konzistentní. Některé chyby zkrátka vyplývají ze způsobu používání a člověk se jim jen těžko vyhne.

Hodně návykové je klidové měření tepu, které skvěle poslouží jako hlídač před nastupující virózou nebo jen velkou únavou. Jakmile jsou klidové hodnoty tepu vyšší než obvykle, je načase přidat na odpočinku.

Hudba, to hlavní

Vzhledem k tomu, že je 645 M prvním modelem s podporou hudby, jsem se trochu bál, jak se Garminu vše napoprvé podaří. Nemůžu si ale takřka na nic stěžovat. Nahrání hudby do hodinek je primitivní – v počítači se objeví jako další disk a můžete začít kopírovat. Nebo využijete program Garmin Express. K dispozici je 3,5 GB dat, což myslím bohatě stačí i na několik maratonů.

Dále už jen stačí spárovat s hodinkami vaše bluetooth sluchátka, stisknout na hodinkách tlačítko a jste v hudebním přehrávači. Pokud byste si s něčím nevěděli rady, poradí i tohle názorné video od Garminu.

V přehrávači snadno přeskakujete mezi skladbami nebo měníte hlasitost. Hudba samozřejmě hraje na pozadí, takže si ji můžete pustit a pak s hodinkami začít dělat cokoliv jiného. Jen mi připadalo, že se v takové situaci o maličko zpomalí reakce.

A jak je na tom výdrž baterky? Půlhodina přehrávání sebrala asi pět procent baterie, v tomto případě budete tedy omezeni spíše výdrží sluchátek než hodinek.

Úplně všechno se ale přece jenom nepovedlo. Garmin si neporadí se situací, kdy si písničky rozdělíte do složek. Místo toho preferuje používání playlistů se seznamy skladeb. Bohužel jsem nemohl vyzkoušet ani streamování hudby. Výrobce hovoří o podpoře služby Deezer, to ale ještě v době psaní textu nebylo k dispozici. Hodinky tak zatím nabízejí jedinou hudební aplikaci iHeartRadio, která má ale mizerné hodnocení a nepodařilo se mi ji vůbec rozjet (je pravděpodobné, že služba správně funguje pouze v USA).

Ovládání hudby je díky používání tlačítek jednoduché i při běhu. Z kterékoliv obrazovky se snadno přepnete do hudebního přehrávače. Při upozorňování na uběhnuté kilometry se hudba na chvíli přeruší a hodinky zahlásí uběhnutou vzdálenost.

Pokud jde o sluchátka, Garmin pro jistotu připravil stránku, kde uvádí ověřené modely. Moc jich zde ale nenajdete a 645 M mi v pohodě hrál i se sluchátky, která na seznamu nejsou. Kvalita přenosu ale přesto nebyla v obou případech stejná. U sluchátek Fitbit Flayer jsem několikrát narazil na situaci, kdy v přenosu hudby docházelo ke krátkým výpadkům. Dost možná to souvisí s prioritní stranou sluchátek a tím, zda hodinky nosíte na levé či pravé ruce. Při nošení hodinek vpravo už totiž k problémům nedocházelo. Každopádně, pokud chcete mít jistotu, před nákupem sluchátka vyzkoušejte.

Přihlaste se na desítku v Plzni

Krásná trať s nevídaným rautem v cíli, to je Craft RUNGO běh Borským parkem. Pro začátečníky máme připravenu pětikilometrovou trať. Více zde.

Craft RUNGO běh Borským parkem v Plzni 2016.

Vydařily se

Hledat na Garmin Forerunner 635 Music nedostatky není úplně snadné. Jedná se opravdu o skvělé multisportovní hodinky, které navíc poslouží i jako hudební přehrávač. Výdrž baterie bych si představoval větší, ale Garmin to dohání rychlým dobíjením. Vadí snad jen, že Garmin opět nepoužil standardizovaný kabel pro připojení a dobíjení. Místo typu USB tak musíte dávat pozor, abyste specializovaný káblík neztratili. Také barevných variant pásků mohlo být více, ale to jsou všechno jen drobnosti, které nedokážou zabránit celkově skvělému hodnocení hodinek.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sedmdesáti je žena jen díky cvičení v lepší kondici než v mládí

11. dubna 2024  8:27

Sedmdesátiletá Hilary Walker Millerová dříve vážila třiaosmdesát kilo. Po narození dětí přibrala na...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...