TEST: Zimní krosovka Saucony Razor Ice+ má místo podrážky šmirglpapír | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Zimní krosovka Saucony Razor Ice+ má místo podrážky šmirglpapír

  • 0
Jaro už je v plném proudu, ale ve vyšších polohách stále leží hromady sněhu, který je často namrzlý nebo naopak rozmoklý. Pokud hledáte spolehlivé boty do takhle náročných podmínek, měla by vás zaujmout novinka Saucony Razor Ice+.

Běhání v zimním období s sebou může přinášet hned několik nepříjemností. Nízké teploty sice samy o sobě nevadí a dají se zvládat i v „obyčejných“ běžeckých botách, ale pokud se k mrazivému počasí přidá i vítr, mokrý sníh nebo ledová námraza, dostaneme podmínky, které jsou pro většinu bot nepřekonatelné.

S nepřízní počasí se dá bojovat membránovým svrškem, ale na náledí je obvykle potřeba sáhnout po nesmecích nebo speciálních botách s hřeby. Ani jedna z těchto variant však není příliš praktická a navíc: nesmeky i hřebové boty člověk obvykle využije pouze několik dnů v roce, proto si většina lidí investici tímto směrem dvakrát rozmyslí.

Saucony Razor Ice+

I z tohoto důvodu přišel Vibram s novým typem gumových podrážek, které jsou speciálně uzpůsobené pro pohyb po sněhu a ledu. Vibram Arctic Grip je základním kamenem, na kterém stojí krosovky Razor Ice+ od Saucony.

Razor Ice+ je ryze zimní běžecká bota a prozrazuje to už na první pohled. Její konstrukce totiž připomíná boty na běžky, přes vnitřní měkkou botičku je totiž přetažený vysoký límec, který chrání achilovku a kotník.

Saucony Razor Ice+

krosová bota na sníh a led

hmotnost: 329 gr (UK8)

drop: 4 mm

Výška tlumení: 24 mm

podešev: Vibram Arctic Grip

cena: 4 699 korun

klady:

  • vysoký tepelný komfort i v mrazivém počasí
  • neoprenový svršek chrání před nepřízní počasí
  • podrážka Arctic Grip velmi slušně drží i na sběhu a ledu
  • dynamická tlumicí vrstva umožňuje i svižnější běh

zápory:

  • vysoká pořizovací cena
  • kvůli nižší prodyšnosti se boty dají používat pouze v nižších teplotách

Tato vnější vrstva svršku je z fleecem podšitého neoprenu a zajišťuje odolnost proti větru i vodě. Zapomínat nesmíme ani na velmi vysoký tepelný komfort, který oceníte především v mrazivém počasí. Neopren je dostatečně tenký a pružný, aby žádným způsobem neovlivňoval přirozenou práci chodidla. Jedinou nevýhodou dvouvrstvé konstrukce může být nižší prodyšnost. Proto je potřeba počítat s tím, že se v razoru budete potit o něco více než v botách s klasicky textilním svrškem. Prodyšnost je v tomto případě velmi podobná tomu, na co jsme zvyklí z bot s membránou.

Uvnitř neoprenového límce je schovaná měkká textilní botička s rychlostahovacími tkaničkami. Vnitřní část boty je velmi jednoduchá a měkká a obsahuje jen velmi malé množství výztuh, které u běžeckých bot obvykle obepínají nárt kvůli lepší stabilitě. Vzhledem k dvouvrstvé konstrukci to však v tomto případě není potřeba, chodidlo sedí v botě velmi stabilně i při běhu v náročném terénu.

Podrážka na sníh a led

Už tato dvouvrstvá konstrukce je sama o sobě poměrně unikátní a zajímavá. Většina běžeckých bot totiž používá vyšší svršek pouze jako ochranu před prachem a nečistotami. To nejzajímavější se však u Razoru skrývá v podrážce, která je tvořena speciální zimní směsí Vibram Arctic Grip.

TEST: Zimní krosovka Saucony Razor Ice+ má místo podrážky šmirglpapír

Podrážka vypadá na první pohled až nečekaně hladce. Obzvlášť pokud si uvědomíme, že v rukou držíme krosovu botu, u které by se dal čekat spíše agresivněji tvarovaný vzorek. Hladký tvar má ovšem své odůvodnění.

Od paty až po špičku se na středu podešve nachází sedm hladkých ploch s nezvykle strakatým zbarvením. Tyto plochy jsou tvořeny speciální gumou, do které byly přimíchány hrubší částice, díky nimž guma působí na omak jako šmirglpapír.

To vše má za následek o poznání vyšší přilnavost na sněhu a ledu. Že budou tyto boty na ledu držet jako přibité, nečekejte. Při srovnání s jinými krosovkami vyhlášenými perfektním záběrem na klasických površích (hlína, bláto, mokré kamení) je však rozdíl diametrální.

Hladká střední část podrážky je doplněná ostřeji řezaným vzorkem po stranách, takže si bez větších potíží poradí nejen s namrzlými plochami, vzít tyto boty můžete i do bláta, na kameny a další klasická trailová podloží.

Hřebíky v podrážce se tedy pomocí Arctic Gripu nahradit nedají, ale pokud hledáte botu, ve které se na ledu jen tak nezabijete a kterou budete moci využívat i na tvrdém podkladu, pak je Saucony Razor Ice+ velmi zajímavou volbou.

Tlumení s citem pro terén

Zmínit je třeba i tlumící vrstva. Ta je až nečekaně minimalistická a nejblíže má povedeným krosovkám Roclite 290 od Inov-8. S touto botou má totiž Razor Ice+ naprosto totožné parametry, drop tvoří pouhé čtyři milimetry a poměrně nízká je i výška tlumicí vrstvy v patě (24 milimetrů).

Vzhledem k těmto hodnotám už příliš nepřekvapí, že Razor Ice+ je na krosovku poměrně svižná a dynamická bota, která se nezalekne ani rychlejšího tempa. Tento dojem nekazí ani poměrně vysoká hmotnost 329 gramů, která představuje daň za dvouvrstvý neoprenový svršek.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Saucony Razor Ice+ dynamicky orientovaná krosovka, která bude vyhovovat všem zkušenějším běžcům. Tlumení je velmi kontaktní s dobrým citem pro terén, ale bota není příliš tvrdá, takže se ji nebudete bát vzít i na občasný běh po sinici nebo dlouhý trénink v terénu.

Klíčovými prvky jsou neoprenový svršek, který zajistí maximální tepelný komfort i v tuhých mrazech nebo rozmoklém sněhu, a v neposlední řadě unikátní podešev Vibram Arctic Grip. Ta zajišťuje velmi slušné chování na nevyzpytatelném sněhu a ledu.

Největší nevýhodou této novinky je velmi vysoká pořizovací cena, která se pohybuje těsně pod hranicí pěti tisíc korun. Specializované zimní modely jsou sice tradičně dražší než klasické běžecké boty, ale i tak bych viděl ideální cenu tohoto modelu alespoň o několik stovek níže.

Osobní dojmy

Osobně jsem Razor Ice+ nejvíce ocenil při několika týdnech běhání po namrzlé cyklostezce. Na některých úsecích by se sice hodila i podrážka s hřeby, ale vzhledem k tomu, že polovina trasy byla po ledu a druhá polovina po asfaltu, představovali Razor Ice+ ideální volbu.

TEST: Zimní krosovka Saucony Razor Ice+ má místo podrážky šmirglpapír

Kromě běhání jsem tuto botu intenzivně využil i při jízdě na Fatbiku, opět se osvědčila na výbornou. Hlavní roli hrál v tomto případě zateplený svršek, ale ve srovnání s kolegou, který dal přednost klasickým zimním MTB tretrám, jsem byl velice rád i za povedenou podrážku od Vibramu. Dalo se na ni spolehnout vždy, když bylo potřeba sesednout z kola.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.