TEST: Kompresní návleky z vás po náročném běhu udělají nového člověka

Cítíte se po tréninku pravidelně rozbití a unavení a druhý den vstáváte z postele jen s velkými obtížemi? Pak stojí za úvahu podpořit regeneraci unavených svalů něčím, co vás znovu postaví na nohy. A řešením mohou být regenerační návleky Full Leg od Compressportu.

TEST: Kompresní návleky z vás po náročném běhu udělají nového člověka | foto: Compressport, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Regenerace je nejdůležitější fází tréninku pro zvýšení naší výkonnosti. Pokud budete pravidelně běhat přes silnou únavu, pak se spíše než posunu ve výsledkové listině dočkáte pozvolného propadu. U běžců, kteří trénují každý den, nebo dokonce ve více fázích, je zátěž pro svaly tak vysoká, že je potřeba sáhnout po podpůrném prostředku, který se postará o to, že budete zpět v plné síle o něco rychleji než obvykle. Jednou z takových pomůcek mohou být i regenerační návleky na celé nohy.

Kompresní návleky

Kompresní návleky na nohy jsou dnes u běžců naprosto běžná věc, a kdo je ve svém šatníku nemá, jako by snad ani nebyl. Není to přitom pouze módní doplněk. Komprese přináší celou řadu pozitivních účinků, které vám při tréninku i závodě pomohou běžet delší dobu ve vyšší intenzitě s nižší únavou.

Stažení svalů tak, aby se při běhu eliminovaly přebytečné otřesy, vede ke znatelnému snížení potréninkové bolesti nohou. Kromě toho je dobře zvolené kompresní oblečení schopné podpořit váš lymfatický a krevní oběh, aby docházelo k rychlejšímu s efektivnějšímu zásobování svalů čerstvě okysličenou krví a zároveň rychlejšímu odplavování toxických látek pryč ze svalové tkáně.

Blahodárné regenerační účinky

A právě zde se dostáváme k pozitivnímu vlivu komprese na regeneraci. Výše zmíněné procesy totiž nefungují pouze při fyzické zátěži, ale v podstatě kdykoliv, kdy si kompresní oblečení nasadíte.

Osobně jsem dříve běhal po horách obalený kompresí od chodidel až k pasu a stažený až po krk jsem nebyl jen proto, že komprese horní poloviny těla není pro běžce nijak zásadní. Dnes už mě na trailu potkáte v kompresi spíše výjimečně, ale to neznamená, že jsem na tento typ oblečení kompletně zanevřel. Při běhu už sice obvykle dávám přednost volnějšímu outfitu, ale o to více kompresi využívám pro běžné nošení pod civilním oblečením.

Metodou pokus omyl jsem si totiž vyzkoušel, že pokud se v pondělí po náročném víkendovém závodě nasoukám do komprese, je celkový pocit z rozbitých svalů o poznání lepší.

Nedá se tvrdit, že bych byl na 100 procent v pořádku, ale vyjít a sejít schody už najednou není takový problém a čas potřebný ke kompletní regeneraci se výrazně zkrátí.

Proč návleky na celé nohy

Vzhledem k tomu, že při běžeckém i cyklistickém tréninku vyhledávám kopcovité trasy, jsou obvykle nejvíce postiženou obětí stehna. Při obou zmíněných sportech se ale neflákají ani lýtka, a tak je ideální kompresně stáhnout obě svalové skupiny. To se sice dá vyřešit s pomocí kombinace podkolenek a kraťasů, ale pokud jako já využíváte kompresní oblečení výhradně na regeneraci, pak se nabízí ještě jedna možnost. Návleky Compressport Full Leg na celé nohy.

Velkou výhodou kombinace kraťasy plus podkolenky (případně návleky na lýtka a návleky na stehna) je možnost využití jak při sportu, tak při následné regeneraci. Zásadní nevýhodu pak představuje vyšší pořizovací cena obou těchto kousků textilu.

Návleky na celé nohy se oproti tomu hodí výhradně pro použití po sportu, ale náklady na pořízení se budou pohybovat okolo hranice dvou tisíc, což je cena na kompresní poměry velmi příznivá.

Příjemné zpracování

Použitý materiál se shoduje s tím, na který můžete být zvyklí z klasických compresporťáckých návleků na lýtka, jediný rozdíl je v intenzitě stažení. Ta je poupravena tak, aby se daly návleky nosit pohodlně celý den nebo celou noc.

Samozřejmostí je lehčí nekompresní materiál v oblasti kolen, aby nedocházelo ke zaškrcení lymfatických uzlin. Chybět nesmí ani široký horní lem podlepený silikonovými tečkami s protiskluzovým účinkem.

Na nohou jsou návleky velmi příjemné a po počátečním boji s oblékáním, který je typický pro veškerý kompresní textil, velmi rychle zapomenete, že na nohou vůbec něco máte.

Aby byla míra komprese ideální, vybírá se velikost podle obvodu lýtka, stehna a délky končetin. Díky tomu se dají návleky bez potíží pořídit po internetu, ale i tak bych doporučoval vyzkoušet si je raději v kamenném obchodě.

Compressport obecně používá o něco vyšší stupeň stažení, což je jedině dobře. Návleky díky tomu poskytují prakticky okamžitou úlevu pro zničené svaly a tento účinek není pouhý marketingový tahák, ale reálná a vyzkoušená vlastnost.

Jedinou nevýhodou, se kterou jsem se u návleků setkal, je větší náchylnost materiálu k mechanickému poškozeni. Při oblékání i svlékání si tak musíte dávat dobrý pozor, abyste návleky neroztrhli nehtem nebo zbytečně intenzivním škubnutím. Při běžném nošení se ale není čeho bát a díky kvalitnímu zpracování si můžete být jistí, že intenzita stažení zůstane stejná i několik sezón celoročního používání.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Autoři: ,
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Najdete na iDNES.cz