TEST: Boty, které vás vytáhnou i z největších... bahna

Další generace oblíbené závodky Reebok přináší zajímavá vylepšení, která využijete nejen na trati překážkových závodů Spartan Race. Tahle bota se nezastaví opravdu před ničím. Zvládne se brodit bahnem a ani šplh jí není cizí.

TEST: Novinka od Reeboku je jako stvořená do bahna i pro šplh na laně | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

O tom, že to Reebok s vybavením pro závody Spartan Race myslí vážně, jsme se mohli přesvědčit už vloni při testování první generace lehké závodní krosovky All Terrain Super OR. I přes celkově velmi slušný dojem však měla tato bota pár drobných nedostatků v oblasti svršku, na kterých se dalo zapracovat. Od té doby uplynula další sezóna a na trhu je nová generace s označením OR, která se snaží nedostatky odstranit. A hned na začátku recenze musím prozradit, že se jí to daří až překvapivě dobře.

Vylepšený svršek

Reebok All Terrain Super OS

závodní krosová bota na překážkové běhy

hmotnost: 219 gramů (UK 8)

drop: 5 milimetrů

cena: 2 999 korun

klady:

  • nový svršek je lehčí, příjemnější a odolnější
  • drenáž v mezipodešvi efektivně odvádí přebytečnou vlhkost
  • podrážka dobře drží na všech typech povrchů

zápory:

  • stahovací tkaničky mohou způsobovat potíže u běžců s užším tvarem paty

Největším mínusem loňského modelu byl svršek z odolného a voděodpudivého materiálu, který příliš dobře neseděl na noze a kvůli němuž byla bota pocitově velmi tuhá a nepříliš příjemná. U závodních bot, kam All Terrain Super bezesporu patří, se na komfort příliš nehraje, ale ani tak není na škodu, když bota ihned po obutí působí příjemným dojmem.

Právě v této oblasti jsme se u nového modelu dočkali nejvýraznější změny. Tou je použití materiálu Cordura, ze kterého je ušitý prakticky celý svršek. Cordura je technická tkanina s extrémně vysokou odolností proti poškození, což se na překážkové závody skvěle hodí, a zároveň je příjemně měkká a na noze sedí velmi dobře. Po prvním obutí se dokonce prakticky nedá poznat, že je to nezničitelný nylon a ne klasická textilní síťovina.

Vzhledem k očekávanému použití ve vodě a v bahně je svršek navíc opatřen voděodpudivou úpravou, aby se vlhkost tak snadno nedostávala dovnitř. Budete-li se však brodit až po bradu korytem plným vody, dá se očekávat, že ani tato úprava nepomůže, proto je bota vybavena drenáží v mezipodešvi a perforovanou stélkou - oba prvky známe už z loňského modelu. Toto spojení funguje velmi efektivně a zajistí, že prakticky všechna voda okamžitě vyteče z boty ven, což u trailových bot rozhodně není pravidlem.

Stahovací tkaničky

Další novinkou odlišující letošní generaci od předešlé je použití rychlostahovacích tkaniček. Ty sice zajistí snazší utahování a eliminují hrozbu toho, že se vám tkaničky při závodě rozváží, ale tento typ stahování obecně drží chodidlo o něco hůře než klasické tkaničky. Máte-li užší tvar paty nebo nízký nárt, doporučuji si boty pořádně vyzkoušet, aby vám v nich při běhu nejezdila a nezouvala se pata.

Osobně jsem z oblasti kolem paty neměl po prvním nazutí příliš dobrý pocit, ale na druhou stranu s botou při absolvování Spartan Race v Praze nebyl v tomto směru vůbec žádný problém.

TEST: Novinka od Reeboku je jako stvořená do bahna i pro šplh na laně
TEST: Novinka od Reeboku je jako stvořená do bahna i pro šplh na laně
TEST: Novinka od Reeboku je jako stvořená do bahna i pro šplh na laně
TEST: Novinka od Reeboku je jako stvořená do bahna i pro šplh na laně

Staré známé tlumení

Tím jsme vyčerpali seznam novinek a zůstávají pouze prvky, které známe už z loňska. Nejzásadnějším z nich je agresivní podrážka se čtvercovým dezénem zajišťující maximální přilnavost v bahnitém trailu, ale i na mokrých překážkách nebo při šplhu po laně. O co lepší chování však můžete očekávat v terénu, o to nižší životnost bude vzorek mít při použití na silnici a zpevněných površích obecně.

TEST: Novinka od Reeboku je jako stvořená do bahna i pro šplh na laně

Stejně jako v případě podešve se nic nezměnilo ani v oblasti tlumení. Reebok All Terrain Super OR se svým nízkým profilem řadí mezi výkonnostně orientované krosovky vhodné nejen na překážkové běhy, ale i krátké krosy nebo běhy do vrchu. Drop je stále stejných 5 milimetrů, ale díky použití nového typu svršku šla hmotnost ještě níž na výsledných 219 gramů ve velikosti UK 8.

Lehká a rychlá krosovka

Ve výsledku je to krok správným směrem a ve srovnání s předchozí generací si nové All Terrain Super OR stojí o poznání lépe. Vylepšení se dočkal především svršek, který ve srovnání se svým předchůdcem sedí lépe na noze, je lehčí a měl by dosahovat také výrazně vyšší životnosti.

Hledáte-li výkonnostní botu na překážkové závody, která vás rychle donese do cíle a bude dobře fungovat i mimo spartanskou trať, budou nové Reeboky jedním z hlavních kandidátů.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz