• TEST: Sporttester Polar je nabitý funkcemi za skvělou cenu

  Několik let zpátky patřil Polar mezi výrobce sporttesterů, kteří usnuli na vavřínech a přestali stíhat bleskurychlý vývoj ve svém odvětví. Na rozdíl od konkurence jste potřebovali k měření pomocí GPS externí modul a celkově byl poměr ceny a funkčnosti nepříznivý. V loňském roce však ve Finsku nabrali druhý dech a představili novou modelovou řadu, která vrací úder.

  TEST: Polar M400 - sporttester, který je živoucím důkazem, že se Polar vrací mezi špičku. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

  Základním kamenem aktualizované nabídky Polaru jsou dva nové produkty se zaměřením na fitness (A300 a Loop) a především dvoje multisportovní GPS hodinky V800 a M400. I když V800 se jakožto špičkový triatlonový model stal vlajkovou lodí značky, největší počet běžců bude spíše zajímat varianta M400, která za vynikající cenu nabízí prakticky všechny potřebné funkce a ještě něco navíc.

  TEST: Polar M400 - na výběr máte z několika různých zobrazení úvodní obrazovky. V tomto případě máte kromě času a data přehled i o denní aktivitě.
  TEST: Polar M400 - Jediný rozdíl mezi bílou a černou variantou je kromě barvy i použitý pásek. U bílých hodinek je měkčí, poddajnější a s menším počtem děr.

  Polar M400

  Multisportovní hodinky s GPS

  hmotnost: 57 gramů

  baterie: 250 mAh Li-pol

  výdrž: 8 hodin s GPS

  cena s HR pásem: 5 490 korun

  barevné varianty: černá/bílá

  Klady:

  • vynikající poměr cena/výkon
  • velké množství funkcí
  • přítomnost monitorování denní aktivity
  • voděodolnost

  Zápory:

  • potřeba pravidelně aktualizovat software hodinek
  • polar Flow není tak dotažený, jako konkurenční tréninkové deníky

  Pryč jsou doby, kdy jste u Polaru potřebovali k aktivaci všech funkcí nejrůznější externí sensory. Stejně jako většina konkurenčních sporttesterů už mají nové M400 vše potřebné uvnitř. Za teploměr a barometr, který je implementovaný pouze v modelu V800, byste si museli výrazně připlatit, ale jestli vám stačí Bluetooth hrudní pás a GPS na měření uběhnuté vzdálenosti a sledování rychlosti, jsou M400 s doporučenou cenou 5 490Kč (včetně pásu) jedním z nejlevnějších a zároveň nejpropracovanějších modelů ve své třídě na trhu.

  Výdrž baterie

  Výdrž baterie u M400 je v GPS módu až 10 hodin. Bez ní pak bez problémů dosáhnete na hodnotu několika týdnů. Použití BT hrudního pásu ani podsvícení výdrž nijak zásadně neovlivňuje. Nastavení citlivosti snímání (kvůli prodloužení životnosti baterie při zapnuté GPS) bohužel není možné, ale díky klasické micro USB zdířce, kterou se hodinky nabíjí a připojují k počítači, není problém dobíjet “za chodu” z kapesní powerbanky nebo z čelovky. Zajímavý je i fakt, že baterii vám v autorizovaném servisu bez problémů vymění a po několika letech tak nebudete muset řešit nový sporttester jen kvůli snížené energetické kapacitě.

  TEST: Polar M400 - Na rozdíl od většiny konkurence používá Polar u M400 klasický micro usb port, nemusíte se tak bát, že při ztrátě dobíjecího kabelu budete muset investovat do drahé originální nabíječky

  Multisportovní využití

  Vzhledem k multisportovní povaze je samozřejmostí voděodolnost do třiceti metrů. Stejně tak můžete využít kromě běhu některý z více než třiceti dalších dostupných sportovních profilů, jako jsou cyklistika, lezení, veslování, ale třeba i basketbal, fotbal nebo kruhový trénink. Tato rozmanitost umožní výrazně zpřehlednit veškeré vaše sportovní aktivity v tréninkovém deníku Polar Flow.

  Počet sportovních režimů, které budete mít v hodinkách k dispozici, je prakticky neomezený. Pro jejich aktivaci a nastavení však musíte do prostředí Flow, ať už to bude ve webovém prohlížeči, nebo v mobilní aplikaci. V samotných hodinkách není možnost profily vytvářet ani editovat. Jestli jste před závodem zapomněli doplnit sportovní režim o potřebnou metriku, bez přístupu do Flow tak máte smůlu.

  TEST: Polar M400 - Při tréninku máte na výběr ze zobrazení až 4 datových polí na jedné obrazovce. Pokud počet polí snížíte, první ze zvolených údajů se zvětší. To se hodí především tam, kde chcete mít bezproblémový přehled o měřené veličině.
  TEST: Polar M400 - tréninkové menu je velmi přehledné a ovládání hodinek intuitivní. Jedinou nevýhodou může být nepřítomnost české lokalizace.

  Stejně jako není omezen počet samotných profilů, není omezen ani počet obrazovek v rámci jednoho z nich. Na jednu obrazovku můžete umístit jeden až čtyři údaje zcela podle své volby. Na výběr máte z údajů o čase, nadmořské výšce, srdeční frekvenci, vzdálenosti, rychlosti a kadenci. Na kadenci jako jedinou potřebujete externí sensor měřící délku a frekvenci vašeho kroku. Ten je však mimo hodinky umístěn především kvůli vyšší přesnosti.

  Fotogalerie

  Jako jednu z nejvýraznějších nevýhod vidím nemožnost prohlížení obrazovek v momentě, kdy je trénink pozastaven. Tento fakt však alespoň částečně kompenzuje oddělení automatických mezičasů od  manuálních v potréninkových statistikách a funkce odhadu výsledného času na zvolenou distanci.

  Srdeční frekvenci Polar M400 měří standardně hrudním pásem, ale příznivce optických technologií potěší, že není problém hodinky spárovat s některým z náramků, jako je například Mio Link, kterému jsme se v recenzi věnovali na podzim.

  Přečtěte si recenzi na optické snímače srdeční frekvence Mio Alpha a Link.

  Spojení s chytrým telefonem

  Zajímavá je i konektivita s mobilní aplikací na iOS a Android, která byla v poslední aktualizaci rozšířena o Smart Notifications, tedy schopnost zobrazování SMS zpráv a dalších upozornění z vašeho telefonu přímo do hodinek. Kromě této vychytávky (mimochodem, Polar M400 je pravděpodobně nejlevnější sporttester na trhu s touto funkcí) slouží spojení s telefonem k přenášení tréninkových dat z hodinek do Polar Flow a k synchronizaci nastavení.

  Sledování denní aktivity

  Zapomínat nesmíme ani na další funkci, která M400 výrazně odlišuje od konkurence. Tou je přítomnost sledování denní aktivity, kdy vám jsou na základě osobního nastavení hodinky schopné říci, kolik pohybu je ještě potřeba vykonat, abyste dosáhli na svou každodenní optimální hodnotu. Ve zjednodušené podobě tak Polar ukazuje, kolik kroků jste za den ušli, kolik kalorií spálili a kolik hodin jste byli aktivní. K dispozici je i odhad nachozených kilometrů podle krokoměru a informace, kolik času musíte věnovat chůzi nebo běhu, abyste splnili svůj denní cíl. V přehledném grafu se můžete po synchronizaci s Flow podívat nejen na rozvrstvení svých aktivit v průběhu dne, ale třeba i na kvalitu svého spánku.

  TEST: Polar M400 - velmi zajímavou funkcí je sledování denní aktivity, které bylo až donedávna výhradou pouze tzv. ftness náramků, jako je Nike Fuelband, Garmin Vivofit, nebo Jawbone UP.

  Třešničkou na dortu je Polar Fitness Test, který na základě dlouhodobých zkušeností s měřením srdeční frekvence dokáže vyhodnotit vaši fyzickou kondici. Díky této funkci vám jsou hodinky schopné odhalit případné přetrénování a také fakt, jestli vás váš trénink posouvá požadovaným směrem.

  Kapesní rozměry

  Důležitým parametrem jsou i rozměry, které patří k jedněm z nejzajímavějších napříč různými značkami. M400 je jako jeden z mála sporttesterů dostatečně malý a tenký, bez problémů sedne i na drobné dámské zápěstí. Tomu pomáhá i elegantní bílá varianta, která kromě rozdílné barvy disponuje i jemnějším a pružnějším silikonovým páskem.

  TEST: Polar M400 - Jediný rozdíl mezi bílou a černou variantou je kromě barvy i použitý pásek. U bílých hodinek je měkčí, poddajnější a s menším počtem děr.
  TEST: Polar M400 - Jediný rozdíl mezi bílou a černou variantou je kromě barvy i použitý pásek. U bílých hodinek je měkčí, poddajnější a s menším počtem děr.
  TEST: Polar M400 - Svými rozměry a především tloušťkou 11,5 milimetru se M400 řadí k nejdrobnějším sporttesterům na trhu.

  GPS díky nejnovějšímu čipu U-blox 7 načítá během několika málo vteřin a samotná citlivost je velmi vysoká. Vysoká zástavba, ani hustý les by hodinkám neměly činit výraznější problém. Jediná situace, kdy jsem narazil na ztrátu signálu byl běh v hlubokém horském údolí.

  Ovládání hodinek

  Ovládání Flow i samotných hodinek je velmi jednoduché a po pár hodinách seznamování už nebudete mít problém. Jediným háčkem může být absence české lokalizace. Použitá angličtina je však natolik jednoduchá a doplněná o výmluvné ikonky, že by neměla být problémem ani pro neangličtináře. Český manuál je samozřejmostí.

  Časté aktualizace

  Jedinou vadou na kráse jinak velmi povedeného produktu je fakt, že na vydání nových modelů Polar poměrně chvátal a do světa je vypouštěl v ne zcela finální podobě. Hardwarově je vše v naprostém pořádku, ale na softwaru se stále pracuje častými aktualizacemi a některé z nových funkcí teprve čekají na svou implementaci. Kvůli tomu je nutné hodinky okamžitě po zakoupení aktualizovat na nejnovější verzi. Stejně tak i tréninkový deník Flow podstupuje časté updaty a některý nedostatky a drobné chyby jsou postupně opravovány. V současné době však již není problém data z Flow exportovat a využívat některý z jiných online deníků, jako je např. Strava, Endomondo nebo TrainingPeaks.

  TEST: Polar M400 - Zadní strana obsahuje všechny potřebné nformace jako jsou použité protokoly a ID a sériová čísla produktu.

  Celkově jsou GPS hodinky Polar M400 na svou nízkou cenu až překvapivě nabité funkcemi a kromě bohatého softwarového vybavení disponují i kvalitním zpracováním a ve své cenové třídě hledají důstojnou konkurenci jen velmi těžko. Přesná a rychlá GPS a měření srdeční frekvence je základ. K tomu M400 přidává spojení s mobilním telefonem, chytré notifikace, voděodolnost, multisportovní použití, monitorování denní aktivity a schopnost sledovat vaši kondici.

  Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  TEST: Sporttester Polar je nabitý funkcemi za skvělou cenu

  Mam je asi pul roku a jsem spokojen.Tempovy trenink, zamykani HR zon. Pouze web portal a aplikace flow mi nevyhovuje a...
  A98l29e96š
  N75e87k49v58a13s92i61l
  Mě by zajímalo, zda M400 umí změřit uběhlopu vzdálenost na pásu, tzn. jestli má nějaký krokoměr a pokud ne, s jakým...
  V25í40t25e85k
  K90n54ě24ž63í18n77e56k
  Foto AHoj, M400 bohužel změřit vzdálenost bez GPS neumí (při běžném nošení activity tracker poměrně přesně vzdálenost...
  R95a58d68e39k
  E42r71b48e19n
  Každý trochu slušnější pás snad umí měřit uběhnutou vzdálenost, pokud neběháte po dopravníku.

  V diskusi je 28 příspěvků, poslední příspěvek 4. 8. 2015, 23:27

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.