Nejsilnější a zároveň i nejslabší stránkou této boty je její podešev s téměř dokonalým obojživelným vzorkem

Nejsilnější a zároveň i nejslabší stránkou této boty je její podešev s téměř dokonalým obojživelným vzorkem | foto: Marek TopinkaRungo.cz

TEST: Nike Zoom Structure 18 je obojživelník mezi trailovými botami

  • 1
Městský běžec často řeší otázku, jaké boty si obout na trasu, která vede částečně po asfaltu a částečně terénem. Pokud nebydlíte pár metrů od ideálních běžeckých terénů a do pořádného trailu potřebujete doběhnout i několik kilometrů, co si v takovém případě obujete? Máme pro vás řešení.

Nike se totiž odpověď tuto otázku snaží běžcům usnadnit novinkou Nike Zoom Structure 18, o které tvrdí, že je vhodná jak na silnici, tak do lehčího terénu. Moderně řečeno jedná se o city trailový typ obuvi. V těchto botách jsem na přelomu roku naběhal přes dvě stě kilometrů a vyzkoušel je na všech možných površích od hladkého asfaltu, bláto, kamenitý terén až po běh po sněhu a ledu. A jak tyto boty obstály?

Vychytaný systém šněrování boty zajišťují úzké nitky, které prostupují celou...
Mezipodešev boty je vybavena tlumícím systémem Nike Zoom Air a odpruženou...

Na první pohled mě upoutaly svým vylepšeným systémem šněrování. To oproti klasickému přidává u jednotlivých oček úzké nitky, které prostupují celou svrchní částí boty a jakoby ji více obepínají a stahují. Tento systém znám už ze závodního modelu Flyknit racer a jsem s ním velice spokojený. Jinak boty vypadají na pohled líbivě, i když bych osobně ocenil živější barvy než jenom dominující šedou. Barevných variant by mělo být na výběr dostatek. Ještě dodám, že svrchní část je tvořena velice prodyšným materiálem částečně připomínajícím pleteninu, pod kterou je ještě jedna slabší vrstva látky, takže ani za chladnějšího počasí do boty příliš netáhne zima. Noha je však stále v pohodlí a tolik se nepotí.

Nike Zoom Structure 18

drop: 9 mm
hmotnost: 286 g (vel. boty 9)
určení: univerzální bota, city trail
cena: 3 050 Kč

klady:

  • výborná „obojživelná“ podešev
  •  vylepšený systém šněrování

zápory:

  • tvrdé tlumení
  • pouze pro běžce s pronací

Nejsilnější a zároveň i nejslabší stránkou této boty je její podešev. Za ideální a pro mě téměř dokonalý považuji obojživelný vzorek. Při běhu po asfaltu vůbec nepoznám, že nemám na nohou čistě silniční obuv. Naopak při běhu terénem pociťuji jistější odraz a větší stabilitu. Skvělá je první polovina podešve z přilnavějšího materiálu a rozumně koncipovanými výstupky. Pokud neběžím totálního „paťáka“, funguje tento vzorek velice efektivně. Je asi jasné, že do silné vrstvy bahna je to málo, ale na vlhkých terénních cestách si vedla bota slušně. Překvapivě také velice dobře obstála při běhu po sněhu, a to jak v prašanu, tak na nepříjemném uklouzaném sněhu.

Vadila mi naopak větší tvrdost a robustnost podešve. Bota je koncipována jako pronační, tudíž má vyztuženou vnitřní část. Vůbec by mi nevadilo, kdyby toto vyztužení bylo mírnější a bota by nabrala více na lehkosti. Na druhou stranu mě i při svižnějším běhu nezpomalovala a třeba po třicetikilometrovém výběhu s poměrem asfalt/terén 90:10 jsem dobíhal stále relativně v pohodě.

Nike Zoom Structure 18 poskytuje při běhu stabilitu kombinací svrchního prvku...
Obojživelná podrážka

Nike Zoom Structure 18 by měl být dobrou volbou pro běžce, kteří běhají především po asfaltu, parkových cestách a sem tam si střihnou terénní vložku, kde potřebují jistější odraz. S těmito botami se nemusíte bát do lehčího terénu a běh si tam užijete více než v silniční speciálce. Obojživelná podešev zde odvádí výbornou práci. Někomu však nemusí vyhovovat tvrdší tlumení a výraznější pronační podpora.

Nike Zoom Structure 18 očima hobíka

Testování bot na hřebenech Krkonoš
Nike Zoom Structure 18

Pokud jste hobík a hledáte univerzální botu na zimní výběhy před tím, než si budete schopni sofistikovaně vybírat boty na mokrý sníh, suchý sníh, hrubozrnné bahno, jemnozrnné bahno či kamenité bahno, zamyslete se nad touto novinkou od Nike. Na první obutí to pro mě byla neskutečně pohodlná pevná botka do marastu, na první pohled láska k veselé mnohobarevnosti ženské verze modelu. V tomto bodě musím připomenout, že tuto botu Nike vyrábí také v reflexní řadě Flash určené k zimním výběhům potmě a že ta fialová v kombinaci se stříbrnou je velice apartní!

Podrážka mi na první pohled připomněla silniční objemovku, ale v terénu mi předvedla, co znamená slovo stabilita. Nejsem běžec pronační, takže jsem vyztužení v této části boty neocenila, ale přišlo mi, že bota výrazně tlumí a odpouští „patičkaření“, kterého se z únavy na konci tréninku dopouštím. Při běhu po betonu jsem kvůli tvrdé podrážce klapala jak čerstvě okovaná kobylka, ale jakmile jsem vběhla na kameny, bota byla ve svém živlu.

Samozřejmě že jsem si pořádně dupla do louže a - světe div se - bahenní lázeň moje ponožky vůbec nepoznamenala. Stejně komfortně jsem se cítila i při desetikilometrovém výběhu ve sněhu pod kolena, kdy boty rovněž zůstaly absolutně suché. Jediný pocit klouzavosti jsem měla na namrzlém sněhu a mokrých dlažebních kostkách – pokud si nechcete v rámci běžeckého tréninku střihnout lekci krasobruslení, rozhodně se v těchto botách vyhněte mokrým kamenným plochám pod pražským Kyvadlem! Ale kdekoliv jinde vám po dobu zimní terénní přípravy ve městě a jeho okolí udělají skvělou službu.

Bára Topinková

E-shop Rungo.cz

Rungo eshop nabízí...