TEST: MySASY je „domácí laboratoř“, která efektivně povede váš trénink

Zapomeňte na drahé laboratorní vyšetření, nebo náročné testy. Český diagnostický nástroj MySASY můžete používat v klidu domova a s jeho pomocí se vyhnete únavovým zraněním i přetrénování.

TEST: MySasy je „domácí laboratoř“, která efektivně povede váš trénink | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Efektivní vedení tréninku

Způsobů, jak řídit svůj trénink v reálném čase, je celá řada. Mezi nejrozšířenější klasiky patří běhání podle rychlosti, zkušenější běžci se obvykle řídí spíše srdeční frekvencí a nadšenci do nových technologií mají k dispozici novinku v podobě běžeckého wattmetru.

Z hlediska dlouhodobého vedení tréninku je ale situace výrazně složitější. Můžete si sice pomocí optických snímačů monitorovat srdeční frekvenci 24 hodin denně sedm dní v týdnu, ale tato metoda nemusí přinést uspokojivé odpovědi na zásadní otázky. Tyto otázky zní: trénuji příliš málo, nebo hodně? Mám dostatek odpočinku? A nejdůležitější z nich: Přináší můj trénink požadované výsledky?

V hodinkách některých značek dnes naleznete nejrůznější testy, které dokáží odhadnout úroveň vaší aktuální trénovanosti. Výsledná hodnota je však pouze orientační a nedá se na ni stoprocentně spolehnout.

Nástroj MySASY

Existuje ale nástroj, který vám naprosto přesně řekne, jak jste na tom. Nevychází z tepů ani výpočtu VO2 max jako většina konkurence. Místo toho se zaměřuje na hodnocení aktivity autonomního nervového systému a na svědomí ho mají Češi.

MySASY, jak se tento nástroj jmenuje, zatím nepatří mezi masově rozšířené. Díky svým možnostem má ale obrovský potenciál tento fakt změnit. Celý princip MySASY spočívá v tom, že si ráno po probuzení nasadíte speciální hrudní pás a necháte se čtrnáct minut měřit.

Místo obvyklého měření srdeční frekvence ale tentokrát zaznamenává aktivitu obou částí autonomního nervového systému - sympatiku i parasympatiku. Na základě tohoto měření je MySASY schopné posoudit vliv předchozí zátěže na váš organismus a následně doporučit vhodný postup do budoucna.

Jak probíhá měření

Celý proces je velmi jednoduchý a kromě snímače potřebujete pouze mobilní telefon s aplikací, která je ke stažení na iOS i Android. Samotný proces má pevně daný řád, při kterém nejprve dvě minuty ležíte, následně šest minut stojíte na místě a na závěr si ještě na šest minut lehnete. Je potřeba vydržet celý proces měření. V opačném případě nebudou naměřená data kompletní a výsledek se nezpracuje. Na přesnost měření má vliv i jeho načasování. Autoři MySASY doporučují provádět měření vždy ráno po probuzení a na lačno.

Tento proces je sám o sobě velmi jednoduchý, ale přesto představuje jedinou výraznější nevýhodu celého nástroje. Čtrnáct minut se na první pohled může zdát jako naprosto zanedbatelný časový úsek, ale pokud máte vydržet téměř čtvrt hodiny v absolutním klidu a kolem vás budou poletovat děti, nebo upovídaný partner, pak velmi rychle zjistíte, že to nemusí být tak snadné, jak jste si mysleli.

Srozumitelný výstup

Výstup měření má dobře srozumitelnou grafickou podobu a pomocí jednoduchého grafu získáte okamžitý přehled o tom, jak na tom vaše tělo aktuálně je. Aby byla přesnost co nejvyšší, musíte MySASY nejprve nějakou dobu využívat. Za posledních 60 dní je vždy nutné mít nashromážděných alespoň sedm měření, abyste získali ty nejdůležitější údaje týkající se úrovně kompenzace.

To v praxi funguje tak, že pokud povolíte ve svém tréninkovém snažení, pak vás na to MySASY upozorní a doporučí vám tréninkové objemy navýšit. V případě optimální zátěže se dočtete, že „funkční stav organismu je optimální a nevyvolává zásadní potřebu úpravy aktuálního režimu“. Co se stane, když si střihnete 30 kilometrů na kole, pak pět kilometrů běhu v závodním tempu a to vše zakončíte 65 kilometry na silničním kole v kopcovitém terénu? Vaše tělo bude pravděpodobně pořádně rozbité tak jako to moje a následující den ráno se po měření dozvíte, že „Předchozí režim vyvolal výrazně zvýšenou adaptační reakci. Organismus je stále připraven podat dostatečný výkon. Doporučujeme zachovat intenzitu tréninkového zatížení a přechodně snížit její objem. V dané fázi superkompenzace má i při subjektivní únavě trénink o nízkém objemu dostatečný efekt.”

Po jednorázové intenzivní zátěži vám asi i bez monitorování nervové aktivity bude jasné, že následující dny by to chtělo trochu ubrat. Žádné doporučení není potřeba ani po delším tréninkovém výpadku.  MySASY má ale obrovský potenciál pro sportovce, kteří pravidelně trénují den co den a dodržují konkrétní plán, který je nutí trénovat i při pocitu únavy. V tuto chvíli je velmi těžké odhadnout, jaký trénink vás ještě posune dál a který vám spíše ublíží.  MySASY dokáže při pravidelném používání tuto hranici ohlídat za vás a podle výrobce výrazně tak sníží riziko únavového zranění, nebo přetrénování.

Kolik to všechno stojí?

Pokud na závěr očekáváte astronomickou částku, za kterou si můžete MySASY pořídit, pak vás budu muset zklamat. Samotný monitor nervové aktivity vyjde na dva tisíce korun a aktivace účtu na 1 500 korun. Aplikace pro oba operační systémy jsou ke stažení zdarma. MySASY pak funguje na principu měsíčních poplatků. Jako jednotlivec za základní úroveň zaplatíte měsíčně 80 korun. Vyšší úroveň Sport vyjde na 190 korun za stejné časové období a oproti základní verzi máte jednou týdně nárok na poradenství od odborníka přímo z MySASY. Pokud vám měsíční poplatky nevyhovují a přednost dáváte raději vyšší, ale jednorázové investici, pak si připravte čtyři tisíce korun, za které dostanete jak pás, tak neomezené členství v základním režimu.

Vzhledem k tomu, že měření nervové aktivity probíhá pomocí hrudního pásu, je možné využít pás od jiného výrobce, který disponuje dostatečně vysokou citlivostí a umí vysílat data pomocí Bluetooth smart. Ohledně toho, zda je váš hrudní pás využitelný pro záznam nervové aktivity doporučujeme kontaktovat přímo autory MySASY .

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...