TEST: Kompresní trailové kraťasy Compressport Trail Shorts V2 | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Kompresní kraťasy od Compressportu sedí na těle jako druhá kůže

  • 0
Kompresní kraťasy rozhodně nepatří mezi nejnutnější výbavu každého běžce. Zbystřit by však měli především ti, kteří se z tréninku obvykle vracejí po několika hodinách a místo rovin vyhledávají pořádné převýšení. Řadíte-li se do takové skupiny běžců, budou pro vás šortky Compressport Trail Running V2 ideálním společníkem.

Pozitivní efekt svalové komprese byl množstvím studií potvrzen už poměrně dávno a zároveň se tento typ oblečení dlouhá léta využívá jako zdravotní pomůcka nejen v boji proti křečovým žilám. Máme-li shrnout největší benefity, které běžec může pomocí komprese získat, je jedním z nich podpora krevní cirkulace, a tím pádem rychlejší zásobení svalů kyslíkem. Druhým zásadním přínosem je eliminace svalových otřesů, které v dlouhodobém měřítku způsobují větší únavu a bolesti. Zapomínat bychom neměli ani na fázi regenerační, při které může kompresní oblečení pomoci díky schopnosti zrychlit odvod kyseliny mléčné.

Všechny výše popsané výhody však jen těžko využijete v momentě, kdy váš běh trvá pouze krátkou dobu (do jedné hodiny) a pohybujete se převážně po rovině. V tak krátkém časovém úseku si svaly naprosto bez problémů poradí samy a není nutné jim pomáhat.

Situace se však s rostoucím časem i převýšením zcela zásadně mění. Máte-li mezi svými běžeckými zářezy už nějaký ten horský půlmaraton, maraton nebo dokonce ultra, budete jistě velmi dobře vědět, o čem bude na následujících řádcích řeč.

Vysoká svalová únava a stehna bývají domlácená tak, že sejít pár schodů se může zdát jako nadlidský úkol vyžadující pořádnou dávku sebezapření a koncentrace. Ne náhodou se cílový prostor každého horského běhu změní v přehlídku vtipně se pohybujících schoulených postav, které se snaží za každou cenu vyhnout jakékoliv terénní nerovnosti.

Při tomto typu zátěže jsou pak nejnamáhanější svalovou skupinou stehna, a proto přichází na řadu kompresní kraťasy. V žádném případě se nedá čekat, že s použitím komprese budete po několika hodinách běhu v horách jako znovuzrození, ale komprese umožní vašim svalům vydržet ve vysoké intenzitě o něco delší dobu s méně destruktivními následky.

Švýcarský Compressport patří v tuto chvíli k celosvětově nejoblíbenějším výrobcům kompresního oblečení. Důvodů je hned několik. Prvním z nich jsou výborné pozitivní reference, díky kterým se tato značka šíří mezi běžci i triatlety jako lavina. Druhým důvodem je vysoká kvalita zpracování a oproti konkurenci citelně intenzivnější míra komprese. Třetím, avšak neméně důležitým prvkem, je povedený design a inspirace u množství špičkových atletů, kteří Compressport využívají.

Trail Running shorts V2 od Compressportu vypadají už na první pohled velmi zajímavě a zvláštně zároveň. Vliv na to má především velmi vysoký pas, který dosahuje výrazně výš, než jsme u běžeckého oblečení zvyklí. Tento prvek z hladkého a pružného materiálu však zajišťuje, že kraťasy výborně sedí na těle a při běhu o nich vůbec nevíte. Příjemným bonusem je pak ochrana spodní části zad proti podchlazení.

Kromě vysokého pasu počítejte i s nezvyklou délkou nohavic, která kryje celá stehna až ke kolenům. Ne po celé délce však nalezneme kompresní materiál. Ten je situován pouze ve spodní části stehen, aby poskytoval oporu tam, kde je jí nejvíce potřeba, a zároveň neškrtil v oblasti třísel. Horní třetina nohavic a oblast hýždí a pasu tedy kompresní není a ani by u žádného sportovního oblečení být neměla.

Jak už bývá zvykem, je u kompresních kraťasů kvůli tomuto typu konstrukce nutné počítat s tím, že se budou nohavice při běhu lehce posouvat směrem ke kolenům. Ani Compressport bohužel není výjimkou. Jednou za pár kilometrů tak budete muset nohavice lehounce popotáhnout směrem k pasu. To není problém v létě, kdy budete nosit kraťasy samotné, případně pod volné šortky. V zimě pod dlouhými elasťáky už může být tato situace o poznání méně komfortní.

Compressport Trail Running Short V2

Kompresní kraťasy určené pro běh v terénu

Hmotnost:

99 g (velikost T1)

Cena: 2990,-

Klady:

  • Vysoký elastický pas.
  • Výborně sedí na těle.
  • Gumový protiskluzový potisk.
  • Zadní kapsička.

Zápory:

  • Nohavice mají tendenci se posouvat dolů.
  • Vysoká cena.

Od konkurence se pak Compressport odlišuje i množstvím detailů, které nejsou nepostradatelné, ale umí používání tohoto kousku oblečení výrazně zpříjemnit. Jednou z těchto drobností je gumový protiskluzový potisk na celé přední straně stehen, který umožňuje pevně se zapřít rukama o stehna v prudkých stoupáních. Právě v této poloze je stoupání totiž nejpříjemnější a nejefektivnější, pokud nepoužíváte hole, a není nic otravnějšího, než když vám zpocené dlaně po stehnech sklouzávají. Potěší i přítomnost zadní kapsičky, která u kompresních elasťáků nepatří mezi samozřejmost a v případě kraťasů Trail Running short je dostatečně objemná, aby se do ní vešlo pár gelů nebo klíče od auta a další drobnosti.

Komprese jako taková se objektivně hodnotí velmi těžko, ale díky výbornému střihu a kompletně bezešvé konstrukci s různými intenzitami tkaní sedí kraťasy na těle jako druhá kůže a kompresní oblast na stehnech příjemně stahuje potřebné svaly. Zároveň není stupeň stažení tak vysoký, aby se kraťasy nedaly bez problémů nosit celý den, nejen při závodě, ale i při cestě na start nebo při pozávodní regeneraci.

Kromě občasného posouvání nohavic pak není kompresním šortkám co vytknout a z několika variant, které jsem měl možnost vyzkoušet, vzbuzují díky dotaženému zpracování nejlepší dojem. Velkou nevýhodou však pravděpodobně bude vysoká cena, se kterou ovšem chtě nechtě musíme u kompresního oblečení počítat. Compressport Trail Running Short přitom nepatří ani s rovnými třemi tisíci na cenovce k tomu nejdražšímu, co se dá v této kategorii pořídit.

Na druhou stranu je potřeba podotknout, že u kompresních produktů této kvality se nemusíte bát, že by se kraťasy za jednu sezónu vytahaly a ztratily své vlastnosti. Díky výrazně vyšší hustotě tkaní totiž kompresní účinky postupem času neztrácí na intenzitě a při vhodném zacházení vydrží ve stejném stavu několik let.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.