Na led platí hřeby. Vyzkoušeli jsme ty samozasouvací na obuvi Icebug

Hledáte botu, která vás podrží na ledu a zároveň bude použitelná i při běhu po tvrdém povrchu? Švédská značka Icebug má v nabídce jednu takovou. Otestovali jsme model Pytho 3 s technologií samozasouvacích hřebů.

TEST: Icebug Pytho 3 je zbraň proti ledu se samozasouvacími hřeby | foto: Petr BolhaRungo.cz

Po slunečných a nezvykle teplých dnech jsme se konečně dočkali pořádné zimy a s ní přichází i jeden z největších nepřátel řidičů, cyklistů a běžců. Sněhové i dešťové srážky se totiž postupně mění na námrazu, která výrazně komplikuje pohyb nejen po chodnících a silnicích, ale i na lesních a polních cestách.

Jak se vypořádat s námrazou

K dispozici jsou pak dva různé způsoby, jak se s touto klouzající nepříjemností mohou běžci vypořádat. Prvním je pořízení nesmeků, které však citelně zhorší funkčnost běžecké boty. Je to proto spíše jen provizorní řešení. Do nesmeků se vyplatí investovat zejména v případě, že se na sníh a led vydáváte běhat spíše ojediněle. Rozhodně to není varianta pro každodenní trénink.

Druhým způsobem, jak zatočit s ledem pod nohama, je investice do bot s integrovanými hřeby. Tato varianta je zajímavá především v momentě, kdy chcete bez obav z pádu proběhat celou zimu, i když bydlíte v oblastech, kde se s těmito nepříznivými podmínkami setkáváte od prvního mrazu do pozdního jara.

Běžecké závody v Ostravě

Užijte si závod s domácí atmosférou na startu sezóny. 9. dubna 2016 v Bělském lese nemůžete chybět. V ceně startovného funkční triko Craft. Více o závodu ZDE.

Craft RUNGO razovite pětky 2015.

Dalším pádným argumentem, proč se poohlédnout po běžeckých botách s hřeby, je účast na některém z extrémních zimních závodů, jako je 24 hodin na Lysé hoře, Rock Point Zimní výzva (v roce 2016 je zrušena), na prvních jarních ultratrailech (kde se musí počítat se souvislou sněhovou pokrývkou) a na překážkových závodech typu Spartan Race.

Množství běžců však trénuje v okolí měst, a i když by hřebovou botu při závodech tohoto ražení plnohodnotně využili, je jim líto, že při běžném tréninku by musela zůstat uklizená v botníku.

Hřebové boty v podání švédského Icebugu

A právě tady přichází řada na švédskou značku Icebug, která se na hřebové boty specializuje. Na rozdíl od klasických hřebovek, jak je známe od Inov-8 (Arctic Talon) nebo Salomonu (Snowcross), totiž Icebug nabízí vybrané modely svých běžeckých bot s technologií samozasouvacích hřebů. Díky tomu je bota schopná přizpůsobit se výrazně větší škále povrchů od kluzkého ledu po hladkou asfaltku.

Icebug Pytho 3 BUGrip

Vzhledem k tomu, že zima je roční období, které většina běžců využívá k nabíhání objemových kilometrů, jsme k testování zvolili model Pytho 3 BUGrip, který by měl pro tyto účely sloužit dokonale. Podle výrobce se jedná o tréninkový krosový model určený k celoročnímu použití v extrémních podmínkách.

Guma versus hřebíky

Icebug využívá pro své běžecké modely hned tři druhy různých podešví pro různé povrchy a použití. První z nich nese označení RB9X a je to vysoce přilnavá gumová směs bez hrotů. Tato klasická podešev je ideální v případě, že se při běhu pravidelně dostáváte na tvrdé povrchy a absolutní záběr na ledu pro vás není důležitý. Druhý typ se jmenuje OLX a zaštiťuje „klasické” hřebovky s pevně ukotvenými hroty, které se hodí pro běh ve volném terénu, na ledu a všude tam, kde se na silnici a zpevněné cesty dostanete pouze výjimečně. Posledním typem podešve pak je BUGRip, který je ze všech tří nejuniverzálnější díky technologii samozasouvacích hrotů. Běh po asfaltu je díky ní výrazně příjemnější než v klasických hřebovkách, zároveň však nepřijdete o absolutní záběr na sněhu i ledu.

TEST: Icebug Pytho 3 je zbraň proti ledu se samozasouvacími hřeby
TEST: Icebug Pytho 3 je zbraň proti ledu se samozasouvacími hřeby
TEST: Icebug Pytho 3 je zbraň proti ledu se samozasouvacími hřeby

U modelu Pytho 3 je použita právě technologie BUGRip a už po prvním použití byl cítit výrazný rozdíl oproti modelu Zeal, který je postavený na pevných OLX hřebech a který jsme testovali na jaře. Zatímco Zealy na jakémkoliv tvrdém povrchu doslova plavaly, hřeby u Pytho se zatáhnou hlouběji do podešve a až na hlasitý cvakot běh nijak zásadně neovlivňují.

Aby tato technologie fungovala spolehlivě, musíte ovšem počítat s dostatečným zatížením. Jinými slovy, drobné dámy (okolo 50 kilogramů) mohou mít se zasouváním hřebů problém, zatímco výrazně mohutnější pánové (od 75 kilogramů výše) využijí potenciál tohoto mechanismu naplno a hřeby dopad ani odraz žádným způsobem neomezí.

Ve výsledku je to tedy poměrně univerzální koncept. S Pytho se nemusíte příliš obávat ani kratšího přeběhu po asfaltu, který by byl v klasických botách s hřeby nemyslitelný. Ve volném terénu, na sněhu, ledu nebo v blátě pak hroty poskytují očekávanou jistotu a při záběru drží bez nejmenších výhrad. Příjemným detailem je i použití speciálně upravené gumové směsi, která zabraňuje hromadění sněhu mezi jednotlivými gripy.

Míra tlumení, hmotnost a drop

Icebug Pytho 3 BUGrip

Univerzální tréninková bota se zasouvacími hřeby

hmotnost: 350 g (UK8)

drop: 5 mm

podešev: BUGrip

cena: 3290 korun

Klady:

  • samozasouvací hřeby
  • vhodné do extrémních podmínek
  • spolehlivý záběr na sněhu a ledu
  • voděodpudivý svršek

Zápory:

  • u lehčích běžců (běžkyň) nefunguje technologie zasouvání hřebů zcela optimálně
  • specifický tvar a střih boty

Posuneme-li se od podešve směrem vzhůru, přichází na řadu tlumicí vrstva. Ta je oproti jiným, ryze tréninkovým modelům o něco tenčí a tužší. Hledáte-li maximálně měkkou a pohodlnou botu typu Asics nebo Hoka One One, obávám se, že vás Icebug Pytho pravděpodobně neuspokojí, ale o to stabilněji se bude chovat v náročném terénu. Typově by se boty daly přirovnat ke značce Inov-8, která u většiny svých krosových modelů rovněž používá poněkud nižší a kontaktnější profil.

Vzhledem k tomu, že máme co do činění s krosovou botou, ve které budete po většinu času dopadat do měkkého podloží (hlína, bláto, sníh), je tlumení na dostatečné úrovni, aby nezpůsobovalo problémy ani při tak extrémní akci, jako je 24 hodin na Lysé hoře.

Další nespornou výhodou nižšího profilu tlumicí vrstvy je i relativně slušná hmotnost 350 gramů (pánská UK8), což není na hřebovou krosku vůbec špatné číslo. Nižší je i pětimilimetrový drop, takže Pytho bude vyhovovat nejen patařům, ale i běžcům našlapujícím na střed chodidla.

Nejen voděodolný svršek

Třetí důležitou částí této boty je svršek, který je opět řešen poměrně netradičním způsobem. Na rozdíl od většiny klasických krosovek je totiž u Icebug Pytho použita pevná vnější kostra boty, která zajišťuje maximální stabilitu a kontrolu i při běhu ve volném terénu.

Tato pevná stavba se sice negativně podepisuje na celkové dynamice a svižnosti boty, ale Pytho je koneckonců tréninkový model určený spíše pro velkou porci kilometrů ve volnějším tempu.

Fotogalerie

Kromě pevnosti vyniká použitý svršek také odolností a v tomto směru Icebug nezapře své orienťácké kořeny. Za cenu vyšší tuhosti se můžete spolehnout, že svršek neproděravíte, ani kdybyste se opravdu snažili. Tuto vlastnost ocení především vyznavači orientačního běhu nebo překážkových závodů, při kterých dostávají běžecké boty pořádně zabrat.

Posledním detailem je použití nenasákavé a voděodpudivé textilie, která sice nedosahuje tak vysoké odolnosti jako Goretexové membrány, ale při slušné prodyšnosti si poradí s deštěm i lehkou vlhkostí. Proběhnutí hlubokou kaluží nebo delší pobyt v mokrém sněhu už ovšem pocítíte.

Tvar svršku je poměrně široký s množstvím prostoru pro příčnou klenbu a prsty. Vzhledem k použitým materiálům i pevnější stavbě boty je však potřeba si Pytho pořádně vyzkoušet, protože mohou na noze sedět trochu jinak, než byste od běžecké boty čekali.

Závěrečné shrnutí

Celkově je Icebug Pytho 3 Bugrip všestranná tréninková krosová bota vhodná i do těch nejnáročnějších podmínek, kterou ocení především vyznavači extrémních zimních závodů a překážkových běhů. Kromě toho najde Pytho uplatnění všude tam, kde požadujete spolehlivý záběr i na namrzlých nebo rozbahněných cestách, ale zároveň se nevyhnete občasnému přeběhu po asfaltu. Vzhledem k celkové konstrukci se jedná o mohutnější botu, jejíž potenciál se projeví při delším běhu ve volném tempu a v technicky náročném terénu, kde naplno oceníte vysokou stabilitu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz