TEST: Extravagantní kolo ElliptiGO z vás udělá turistickou atrakci

Tak jako běžecký pás nebo rotoped jsou způsoby, jak dostat váš oblíbený pohyb z venku domů či do fitness centra, ElliptiGO ze všeho nejvíce připomíná naopak posilovací stroj, který vyrazil ven. Je nevšední, neokoukaný, zábavný a když s ním vyrazíte mezi lidi, každý se za vámi otočí.

Extravagantní dopravní prostředek, který vám pomůže s fyzičkou. | foto: Michal HrabecRungo.cz

Byl jsem překvapen, že ve skutečnosti vypadá ElliptiGO mnohem větší a robustnější než na fotografiích nebo videu. Ovládání ale není vůbec složité a jízdu se netřeba nějak dlouho učit. Pokud jezdíte na kole, půjde vše skoro samo. Ze všeho nejvíc jsem si totiž připadal, jako když jedu na kole bez sedla. Chybějící sedlo mezi nohama sice znamená ztrátu určité stability, ale po prvních kilometrech jsem si zvyknul a pokud jsem se vyhýbal nerovnostem, nebyl s jízdou žádný problém.

ElliptiGO je poháněno pohybem podobným chůzi či běhu, oproštěném od sebemenších otřesů. Podobně jako na kole je pohyb přenášen pomocí řetězu a samozřejmě nechybí ani volnoběh, takže při jízdě z kopce nemusíte šlapat jak splašení. Jak vypadá pohyb a jízda na ElliptiGO, vám napoví videoukázka:

Také výbava se podobá kolu. Jízdu usnadňuje přehazovačka Shimano ukrytá uvnitř zadního náboje (v případě našeho modelu osmirychlostní) a o brždění se starají přední a zadní véčkové brzdy Avid. Na klikách je navíc možnost upravit velikost oblouku, který svýma nohama musíte obkroužit a tím dále upravovat náročnost vykonávaného pohybu.

Fotogalerie

Náš testovací výlet se konal po pražských cyklostezkách a hned od prvních metrů jsme budili obrovskou pozornost. ElliptiGO je přeci jen novinka a jediné modely, které jsou zatím k vidění v Česku, byly ty pod našima nohama. Běžci, které jsme potkávali, nám místo tradičního mávnutí věnovali široký úsměv a pro skupinky lidí na procházce jsme se okamžitě stávali tématem k hovoru. Zahraniční turisté odkládali nudný Segway a fotografovali si nás třeba jen při čekání na semaforech. Tak takhle se cítí filmové hvězdy?

Oproti kolu mi vyhovovalo, že jsem se pohyboval ve vzpřímené poloze. Žádná bolest za krkem ani otlačený zadek od sedla po každoroční první vyjížďce. Na druhou stranu, na terénních nerovnostech bylo znát, že je mé těžiště výš a malý průměr kol spolu s absencí jakéhokoliv odpružení dávali jasně najevo, že ElliptiGO patři především na hladké asfaltové cyklostezky.

ElliptiGO 8C

Testovaný model

Rám: 7005-T6 Aluminum
Hmotnost: 20 Kg
Počet rychlostí: 8
Přehazovačka: Shimano Alfine SL-S500
Maximální nosnost: 115 Kg
Jízda do kopce: určeno pro stoupání až do sklonu 20 - 30 %
Průměr kol: 20"
Cena: 69 985 Kč

Hned první den jsme najeli zhruba 40 kilometrů na jeden zátah. Cítil jsem, že svaly, které se zapojují do pohybu, jsou podobné těm, které pracují při běhu a především na kole, a tak jsem ani po výjezdech několika prudkých kopců v Šáreckém údolí nebyl druhý den úplně zničený. A i když mi subjektivně připadala energetická náročnost jízdy mnohem větší než na běžném kole, neměl jsem problém vyjet i ty největší kopce.

Cena ElliptiGO je vysoká. Pokud jsem se namátkou zeptal kolemjdoucích na jejich cenový tip, většinou ho bylo potřeba alespoň zdvojnásobit, aby se trochu přiblížil reálné částce. Model, který jsme testovali, se totiž prodává za téměř 70 000 korun, což je možná zároveň hlavním důvodem, proč prozatím brázdí české cyklostezky jen dva modely. Některé vlastnosti ElliptiGO jsou jistě skvělé - pohyb, který je velmi efektivní pro spalování tuků, a tedy na hubnutí, šetrnost ke kloubům (především kolenům) nebo řešení problému se špatným došlapem. Vysoká cena však dělá z tohoto přístroje především extravagantní záležitost pro lidi, kteří chtějí nejen sportovat, ale především se odlišit, stát se středem pozornosti a trénovat jinak než ostatní.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Najdete na iDNES.cz