Takhle mají vypadat chytré hodinky. Otestovali jsme Samsung Gear S2

Nová generace chytrých hodinek Samsung s modelovým označením Gear S2 má aktivně žijícím lidem co nabídnout. Mají elegantní vzhled, kvalitní zpracování a nabízejí spoustu senzorů včetně optického snímače tepu ze zápěstí, které vám dají zpětnou vazbu o vašem životním stylu. Vyzkoušeli jsme, jak se s nimi žije i běhá.

Samsung Galaxy Gear S2 je připraven vyrazit i za sportem. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Různé modely hodinek Samsung Gear se na trhu objevují již pár let, Samsung Gear S2 však přinášejí jednu zásadní novinku. Kulatý ciferník! Nemohu si pomoci, ale k hodinkám mi kulatý ciferník prostě sedí a Samsung Gear S2 se mi zalíbily hned na první pohled.

Vypadají skvěle

Gear S2 jsou k dispozici ve dvou variantách - Classic a Sport. Já měl k dispozici variantu Sport, která se kromě vzhledu od varianty Classic liší především silikonovým páskem, který je pro sportovní hrátky přece jen o něco výhodnější než kožený. Pouzdro hodinek je vyrobeno z kvalitních materiálů (kov, sklo) a je to na nich poznat na první dotek. Přesto nejsou nijak zvlášť těžké, například takové Garmin Fenix 3 váží skoro dvakrát tolik.

Fotogalerie

Nejvíce jsem však byl unešený z kvality displeje. Jakmile jsem vyzkoušel několik povedených ciferníků, úplně mi z nich spadla brada. Použitý Super AMOLED displej je kontrastní se skvělými barvami a dostatečným rozlišením, grafika na něm vypadá opravdu skvěle. Sluší mu především ručičkové ciferníky, které simulují klasické mechanické hodinky, je to úplně jiná káva než úsporné e-ink displeje, jako mají Pebble nebo některé sporttestery Garminu. Odvrácenou stranou nádherných barev je však mnohem nižší výdrž baterky.

Displej je dotykový a reaguje snad nejlépe, co jsem kdy na hodinkách viděl. Kovová luneta kolem displeje je navíc otočná a lze ji využívat k ovládání či procházení menu. Toto řešení se mi moc líbí. Spodní strana hodinek je pak vyhrazena pro optický senzor tepové frekvence.

Bez telefonu ani ránu

Samsung Galaxy Gear S2 můžete plnohodnotně využívat s jakýmkoliv Android telefonem, který splňuje minimální požadavky na verzi operačního systému a velikost paměti, nejste tedy závislí na telefonech Samsung, jako tomu bylo dříve. Já hodinky testoval ve spolupráci s telefonem Sony Xperia Z5, kde stačilo nainstalovat speciální aplikaci a komunikace s hodinkami fungovala bez problémů. Spousta notifikací, kalendář, ovládání hudby, hovory či ovládání spouště fotoaparátu nedělalo této dvojici žádný problém.

Telefon hodinky k plnohodnotnému fungování prostě potřebují. Z telefonu provádíte nastavení, instalujete přímo do hodinek dodatečné aplikace nebo měníte vzhled. A jelikož samotné hodinky nemají GPS, spousta funkcí využívá GPS z vašeho telefonu. Bez mobilu se mi na hodinkách nepodařilo změnit dokonce ani čas.

Gear S2 pohání operační systém Tizen vyvíjený přímo Samsungem. Aplikací, které do hodinek můžete nainstalovat, zatím není tolik (jako například pro mobilní telefony), ty základní tu ale najdete.

Sportujeme s Gear S2

Využití hodinek pro sport je závislé právě na aplikacích. Už v základu tu najdeme specializovanou aplikaci S Health, ve které se sjednocují funkce fitness náramku a sporttesteru. Počítá kroky, monitoruje tep, sleduje, kolik jste spálili kalorií, slouží k evidenci pitného režimu. Když jste aktivní, pochválí vás, a pokud se moc nehýbete, dá vám to najevo. Všechna data vám pak zprostředkuje v přehledných statistikách a grafech.

Samsung Gear S2

 • kompatibilita: telefony s Android 4,4 a 1,5 GB RAM
 • hmotnost: 47 g
 • displej: 1,2" 320x320 Super AMOLED
 • ochrana: Gorila Glass 3
 • vodotěsnost: IP68
 • senzory: tep, gyroskop, akcelerometr, barometr, senzor okolního osvětlení
 • konektivita: Bluetooth, Wi-Fi, NFC
 • paměť: 4 GB
 • baterie: 250 mAh
 • výdrž: 2 - 3 dny
 • cena: 7 800 korun

klady:

 • zpracování
 • displej
 • odolnost proti vodě a prachu
 • bohaté funkční vypavení

zápory:

 • výdrž
 • absence vestavěné GPS

Při běhání vám změří bez telefonu tep pomocí senzoru přímo ze zápěstí a vzdálenost změří alespoň podle pohybového čidla. Není to sice příliš přesné, při desetikilometrovém běhu byl rozdíl oproti GPS jeden kilometr, ale pro základní orientaci to poslouží. Snímač tepové frekvence byl naopak stejně přesný jako hrudí pás. Pokud s sebou budete mít i mobilní telefon, můžete využít jeho GPS. K tomu poslouží například aplikace Nike+ nebo Runkeeper, které zobrazí všechna důležitá data při běhu přímo na displeji hodinek a vaše výběhy pak synchronizuje přímo se servery Nike nebo Runtastic. Populární Endomondo, na kterém fungují naše RUNGO výzvy, tu ale chybí.

Za pozornost stojí také mapy. Já osobně totiž nejraději ze všeho běhám (i chodím) místy, kde jsem nikdy nebyl. A v takových případech se hodí mapové podklady HERE, které rovnou ze zápěstí napoví, kde se nacházím (opět je potřeba mít připojený telefon s GPS) a kudy se vydat dál. Je to šikovnější než neustále vyndávat telefon z ledvinky či pouzdra na ruku.

Výdrží kolem dvou dnů

Jak jsem již zmínil, daní za nádherný displej s technologií Super AMOLED je oproti chudšímu e-ink menší výdrž. Přestože Samsung do hodinek implementoval spoustu úsporných funkcí jako například možnost automatického zhasínání displeje podle pohybu vaší ruky (a musím uznat, že i přes počáteční nedůvěru to funguje skutečně dobře) nebo možnost využití úsporné grafiky ve stand by módu, nevydržely mi hodinky na jedno nabití většinou ani dva dny. A i když bezdrátová nabíječka s magnetickým uchycením hodinek je tak malá, že ji můžete bez problémů nosit v kapse, neustálé dobíjení další elektroniky asi nikoho nepotěší.

Samsung Gear S2 jsou skvělé hodinky. Plnohodnotný sporttester s GPS sice nahradit nedokáží, pokud však hledáte chytré hodinky jako prodlouženou ruku k vašemu telefonu, nemají (s přihlédnutím k současným technologickým možnostem) k dokonalosti daleko. Jsou svižné, elegantní a díky aplikacím jsou jejich možnosti bohaté. Výrobce si dal na uživatelském prostředí a ovládání záležet a rozdíl v celkovém dojmu mezi těmito hodinkami a levnými hodinkami z Číny je asi jako mezi tvrdým rohlíkem a kaviárem.

Autor:
 • tisknout
 • sdílet
 • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Najdete na iDNES.cz