Ona

TEST: novinka mezi čelovkami od Fenixu překvapuje svým výkonem | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Novinka mezi čelovkami od Fenixu překvapuje svým výkonem

  • 6
Co všechno běžec vyžaduje po své čelovce? Aby byla lehká a aby poskytovala vysoký světelný výkon při rozumné životnosti baterie. Pokud navíc půjde rychle dobít, bude to jen dobře. Novinka Fenix HL26R má potenciál splnit všechny tyto body, a to při velmi zajímavé ceně.

HL26R je novým přírůstkem mezi čelovými svítilnami značky Fenix, která na českém trhu rozhodně není neznámá. Čelovky Fenix se dlouhodobě vyznačují velmi zajímavým poměrem cena výkon a pohled do technické specifikace u této novinky napovídá, že ani tentokrát tomu nebude jinak.

Světelný výkon

Fenix HL26R

Dobíjecí čelová svítilna

hmotnost: 86 gr

burst režim: 450 lm

výkon hlavní diody:

30 až 130 lm

výkon doplňkových diod:

4 až 40 lm

cena: 1459Kč

klady:

  • nízká hmotnost
  • voděodolnost
  • dočasný burst režim s velmi vysokým výkonem
  • možnost volit mezi úzkým a širokým kuželem
  • USB dobíjení akumulátoru

zápory:

  • akumulátor nelze za běhu vyměnit
  • nízký maximální výkon doplňkových diod

Čelovka totiž poskytuje výkonnostní rozsah od 30 do 450 lumenů a na výběr navíc máte ze sedmi různých režimů. Velkou výhodu vidím v možnosti zvolit si typ světelného kuželu. Do široka svítící diody o výkonu 4 a 40 lumenů se výborně hodí pro svícení v místnosti nebo stanu a pro běh v nenáročných světelných podmínkách nebo ve skupině. V tu chvíli potřebujete osvětlit větší plochu a k tomu nepotřebujete žádný závratný výkon.

V momentě, kdy se cesta zhorší, objeví se mlha nebo se vaše rychlost zvýší, je 40 lumenů přece jen příliš málo a je potřeba sáhnout po silnějším světle. To zajišťuje středová dioda svítící úzkým kuželem ve standardních režimech 30, 70 a 130 lumenů. Nejsilnější z těchto režimů pak bohatě stačí pro většinu běžců, kteří se pohybují po silnicích, zpevněných cestách a v lehkém terénu.

Burst režim 450 lumenů

Pokud přece jen zabloudíte do nečekaně technického terénu nebo se světelné podmínky zničeho nic výrazně zhorší, pak má HL26R ještě jedno eso v rukávu. Je jím burst režim hlavní diody dosahující výkonu 450 lumenů, což je hodnota, která se blíží výkonu špičkových běžeckých čelovek.

Burst režim je však pouze pro občasné použití a je omezen na dobu 60 vteřin, po kterých se čelovka automaticky přepne do předchozího světelného režimu. Důvodem omezení je obrana proti přehřátí hlavní diody.

Kapesní rozměry

Čelovka váží pouhých 86 gramů a je usazena v plastovém těle s možností náklonu až 60 stupňů. Tento rozsah by měl být pro běžné použití více než dostatečný. Aby se čelovka samovolně nesklápěla, jsou použity klasické zoubky, které umožňují nastavit její tělo do sedmi různých poloh.

USB dobíjení

Poslední velikou výhodou HL26R je možnost dobíjení pomocí micro USB kabelu. Tato vlastnost vynikne zejména při pravidelném používání čelovky po kratší časový úsek, například při každodenním večerním běhu z práce nebo pravidelném nočním tréninku. Díky USB nabíjení totiž nemusíte myslet na nákup klasických baterií nebo jejich samostatné nabíjení.

Osobně preferuji právě nabíjecí čelovky, protože se dají v případě nouze nabít během několika minut a nestane se vám, že se chystáte na noční běh a zjistíte, že baterie v čelovce jsou s energií na dně a všechny obchody v dosahu už mají zavřeno.

TEST: novinka mezi čelovkami od Fenixu překvapuje svým výkonem
TEST: novinka mezi čelovkami od Fenixu překvapuje svým výkonem
TEST: novinka mezi čelovkami od Fenixu překvapuje svým výkonem

Zabudovaný dobíjecí akumulátor má však i jednu nevýhodu. Pokud vám čelovka zhasne během tréninku nebo závodu, máte smůlu. Některé značky sice nabízejí možnost dokoupení samostatných akumulátorů, ale v našem případě je akumulátor napevno umístěný v těle čelovky a vyměnit se nedá. Z toho důvodu bych čelovku nedoporučoval na noční ultra trailové závody, u nichž potřebujete bezpodmínečně svítit celou noc.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Fenix HL26R lehkou kompaktní čelovkou s velmi zajímavým poměrem cena výkon a ještě zajímavějším výčtem funkcí. Na prvním místě figuruje solidní světelný výkon s burst módem až 450 lumenů a možnost dobíjení pomocí USB kabelu. K tomu musíme navíc přičíst nízkou hmotnost a kapesní rozměry, díky nimž můžete mít čelovku pořád u sebe. Ve výčtu pak nesmí chybět ani množství reflexní prvků pro pasivní bezpečnost a odolnost proti vodě a prachu IP66.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.