Jak funguje měření tepu? Poradíme s výběrem správného způsobu

Hrudní pás, nebo optický senzor? Jak vlastně funguje měření srdečního tepu a který způsob je ten nejlepší? Připravili jsme pro vás základní přehled, který vám pomůže s výběrem.

Měření tepu opticky ze zápěstí nebo pomocí hrudního pásu? | foto: Profimedia.cz

Srdeční tep je důležitým ukazatelem nejen při sportovních aktivitách. Pomáhá nám s odhadem spálených kalorií, analýzou spánku, stresu, případně celkového stavu našeho organismu. Proto se dnes měření tepu stává samozřejmostí prakticky v každém sporttesteru, chytrém náramku nebo hodinkách.

V současné době o své místo na trhu bojují především dva způsoby měření tepové frekvence: měření elektrického potenciálu způsobeného srdeční aktivitou (toho využívají klasické hrudní pásy) a měření pomocí optického čidla a odrazu světla od prokrvené kůže.

Hrudní pasy a EKG

Způsob měření pomocí hrudního pásu je v současné době nejpřesnější. Využívá principu, který se využívá ve zdravotnictví při elektrokardiografii (EKG). Součástí hrudního pásu jsou dvě elektrody, které snímají změny elektrického potenciálů. Elektrická aktivita srdce totiž přímo souvisí s tou mechanickou, a tak lze tímto způsobem velmi přesně měřit srdeční tep prakticky v reálném čase, bez zpoždění.

I když jsou moderní hrudní pásy docela pohodlné, stále je tu pár nevýhod. Někomu například vadí svíravý pocit kolem hrudníku a ženy to v kombinaci s podprsenkou mají ještě složitější. Sice existují i sportovní podprsenky, které mají elektrody zabudované přímo v sobě, ale toto řešení příliš rozšířené není.

Další nevýhodou je, že naměřená data je potřeba z hrudního pásu přenést do hodinek (či telefonu) pro zpracování. To může být problém například ve vodě, která standardní bluetooth nebo ANT+ signál spolehlivě zablokuje. Některé hrudní pásy tento problém řeší pomocí analogového signálu, který se ve vodě šíří lépe, nebo pomocí dočasné paměti uvnitř samotného pásu, kam se ukládají naměřená data, zatímco synchronizace proběhne, až když vylezete z vody.

Někteří výrobci zkusili implementovat tento typ měření i přímo do náramku. Měl jsem možnost krátce otestovat chytrý náramek, který snímal změny elektrického potenciálu přímo ze zápěstí. Aby byly zajištěny alespoň dva svody (dvě elektrody z různých míst na těle), bylo potřeba na náramku držet prst. Tep mi změřil přesně. Při jakékoliv aktivitě jako například chůzi nebo dokonce běhu je ale takové měření krkolomné (máte zablokované obě ruce) a v podstatě nepoužitelné.

Optické snímače

V posledních letech se rozšiřují především optické snímače tepové frekvence, které jsou umístěné zespoda hodinek či náramků. Fungují tak, že dioda prosvítí kůži a optický senzor snímá množství odraženého světla. Zjednodušeně řečeno, jak se vám kůže prokrvuje v závislosti na srdeční aktivitě, mění se barva prosvícené kůže a optický senzor podle toho dokáže určit tepovou frekvenci.

Výhody tohoto řešení jsou v pohodlí (náramek je komfortnější i než ten nejpohodlnější hrudní pás), vše je součástí jednoho zařízení a díky tomu lze tep sledovat i v nepřetržitém režimu 24 hodin denně. Hodí se pro sledování klidové tepové frekvence nebo odhady spálených kalorií během celodenní aktivity. A pokud senzor drží dobře na ruce, funguje měření i pod vodou. Najde se ale i pár nevýhod.

Optické senzory nejvíce bojují s okamžitou přesností. Na měření má totiž vliv hned několik aspektů, například barva vaší kůže, jak se vám prokrvují končetiny nebo jak dobře sedí náramek s optickým čipem na ruce. Výrobci experimentují s různými barvami diod, které prosvětlují pokožku, s jejich počtem a neustále zpřesňují softwarové algoritmy, které se starají o výpočet tepové frekvence. Díky tomu se jim postupně daří optické senzory vylepšovat a zpřesňovat. Stále je tu ale prostor pro další vývoj.

Asi nejzásadnějším rozdílem v měřením oproti hrudnímu pásu, který je společný pro optické senzory všech výrobců, je zpoždění v naměřených hodnotách srdečního tepu. To je způsobeno jednak tím, že optické senzory neměří přímo aktivitu srdce (tlukot srdce), ale až výsledek jeho činnosti (proudění krve). Také se ukazuje, že vytvořit software, který data z optického senzoru zpracovává a vyhodnocuje, není úplně jednoduché. Občas se tak může stát, že optický senzor nezachytí úplně dokonale rychlé změny tepové frekvence (například při krátkém sprintu). Pokud ale jde o průměrnou tepovou frekvenci za delší časové období, jsou optické senzory stejně přesné jako hrudní pásy.

Je tu ještě jedna nevýhoda. Pokud si v zimě nasadíte hodinky přes dlouhý rukáv, nenaměří vám tep samozřejmě žádný. Pokud je necháte pod oblečením na ruce, nebudete zase moci při běhu sledovat údaje na hodinkách.

Jaký tedy vybrat

Pokud vyžadujete co nejvyšší přesnost a potřebujete sledovat okamžité reakce srdce na změny při fyzické aktivitě, nejspíš si vyberete některý z kvalitních hrudních pásů. Někteří výrobci do nich navíc integrují další funkce hodnotící styl vašeho běhání, jako je vertikální oscilace, kadence, doba kontaktu nohy se zemí a tak dále.

Jestliže pro vás nějaká drobná momentální nepřesnost nehraje příliš velkou roli a naopak oceníte pohodlí a nepřetržité celodenní sledování tepu například pro přesnější odhad spálených kalorii či sledování klidové tepové frekvence, sáhněte po hodinkách s optickým snímačem.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...