TEST: Sluneční brýle pro ty, kdo žijí sportem

Pokukujete po nových slunečních brýlích, ale nevíte, jaké pořídit? Podívali jsme se na dva top modely, Zonyk Aero Plus a Julbo Run Zebra, od dvou předních značek a přinášíme vám jejich test.

TEST: Sluneční brýle pro ty, co sportem žijí | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Sezóna slunečních brýlí je u běžců zpravidla od jara do podzimu a na rozdíl od cyklistů využívá většina běžců tento doplněk, jen když opravdu musí, aby si chránili zrak před přímým sluncem, poletujícím hmyzem nebo nepříjemným větrem.

Osobně dávám přednost fotochromatickým zorníkům, které jsou schopné upravit intenzitu svého zatmavení podle okolního prostředí. Jinými slovy, běžíte-li na přímém slunci, brýle jsou velmi tmavé a propustí jen malé procento světla, ale v momentě, kdy se sešeří nebo zaběhnete pod stromy, se zorníky rozjasní a umožní vám vidět kolem sebe mnohem lépe než v klasických slunečních brýlích. Nevýhodou tohoto typu zorníků je, že u kvalitních modelů se částky šplhají velmi vysoko. Pokud se však o své brýle budete dobře starat, odvděčí se vám dlouhými roky spolehlivé služby.

adidas Zonyk Aero Pro vario

Doporučit mohu brýle Zonyk Aero Pro od adidas Sport Eyewear. Těchto brýlí jste si už mohli všimnout během zimy na očích velkého množství biatlonistů.

Mají půlobroučkovou konstrukci, která obepíná zorník pouze z horní strany, což umožňuje lepší proudění vzduchu, takže skla se nezamlžují ani při velmi intenzivní aktivitě. Zorník je podle aktuálního trendu velmi široký a vysoký. To se hodí zejména při cyklistice, protože díky velkým rozměrům brýle nijak neomezují zorné pole, ale za zmínku stojí tato skutečnost i z běžecké perspektivy. Už po pár okamžicích totiž zapomenete, že máte nějaké brýle vůbec na očích. Tak přirozený pohled skrze brýle jsem ještě nezažil u žádné z jiných značek, které jsem měl možnost testovat.

TEST: sportovní brýle adidas Zonyk Aero Pro s fotochromatickými zorníky Vario
TEST: sportovní brýle adidas Zonyk Aero Pro s fotochromatickými zorníky Vario

Použitý fotochromatický zorník má lehce nafialovělou barvu, která výborně vytahuje kontrast, takže se dá používat i při špatných světelných podmínkách. Rozsah zatmavení se pohybuje mezi úrovní jedna až tři, tedy mezi 12 a 80 procenty zatmavení.

Na Zonyku se mi líbí i fakt, že na rozdíl od konkurenčního Oakley nevypadají brýle na obličeji bez přilby nijak monstrózně a bez potíží se dají nosit i v civilu nebo k běžeckému oblečení. To se bohužel o většině sportovních „óček“, která jsou primárně navržená pod cyklistickou přilbu, říci nedá.

Jedinou stinnou stránkou u adidasek tak zůstává cena, která v případě fotochromatických skel překračuje hranici šesti tisíc korun. To je relace srovnatelná s top konkurenčními modely a cílí především na výkonnostní sportovce a fajnšmekry, kteří si potrpí na prémiovou optiku.

Brýle adidas Zonyk Aero Pro se nejvíce hodí pro sportovce, kteří rádi vyrazí na běžecký i cyklistický trénink a hledají brýle neomezující zorný úhel, které budou využitelné v nejrůznějších světelných podmínkách. Díky otevřené konstrukci se Zonyk uplatní u všech běžců, kteří trpí nadměrným pocením a přehříváním.

Julbo Run Zebra

Druhým modelem z kategorie fotochromatických brýlí je Run od francouzské značky Julbo. Ten se od adidasu výrazně liší svou konstrukcí i použitými skly.

V tomto případě je obroučka brýlí plná a obepíná zorníky ze všech stran. Tento typ konstrukce má své výhody i nevýhody, za pozitivní musím označit lepší ochranu očí proti větru, ale negativním rysem je větší tendence k pocení. Julbo sice používá skla se speciální úpravou proti zamlžení, ale při velmi vysoké intenzitě to bohužel nestačí a brýle je nutné posunout na nose o pár milimetrů níže. Potenciálním nedostatkem je i zachytávání potu na spodní hraně.

Tyto drobnosti však vyváží kvalita skel. Rozsah zatmavení se tentokrát pohybuje o stupínek výš, je mezi kategoriemi dvě a čtyři. To znamená, že ve tmavých podmínkách jsou brýle o něco méně čiré, ale na prudkém slunci budou chránit vaše oči o to více. Žlutá barva skel navíc zajišťuje, že i při lehce tmavším zabarvení jsou skla výborně použitelná i za šera.

V případě Julba také potěší rychlost, za kterou jsou zorníky schopné přizpůsobit své zatmavení. Výrobce udává 18 vteřin a po dlouhodobém testování nemám důvod mu nevěřit.

TEST: sportovní brýle adidas Julbo Run s fotochromatickými zorníky Zebra
TEST: sportovní brýle adidas Julbo Run s fotochromatickými zorníky Zebra

Rozměry skel u Julbo Run jsou výrazně menší než v případě adidasu, ale na omezení zorného úhlu se to díky propracovanému tvaru nijak neprojevuje. Potřeba dokonce není ani nastavitelný nosník, ale brýle rozhodně doporučuji vyzkoušet, Julbo svým tvarem ne každému sedne. Pokud se ale tvar brýlí potká s tvarem vaší hlavy, budete nadšení.

Poslední přichází na řadu pořizovací cena. Ta je i tentokrát poměrně vysoká, ale stále o poznání menší než u konkurenčního adidasu. Run se zorníky Zebra se dá pořídit za cenu kolem třech tisíc, což je za brýle s takto kvalitní optikou velmi zajímavý poměr cena výkon.

Vzhledem k celkové konstrukci a vlastnostem skel bych tento model brýlí doporučil zejména pro vyznavače chůze i běhu po horách, kde vám čtvrtá kategorie zatmavení poskytne požadovanou ochranu pro oči i ve vysokých nadmořských výškách. Ve chvíli, kdy se budete pohybovat v lese, nebudete muset řešit, jestli brýle sundat, nebo nechat na očích.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Advantage Consulting, s.r.o.
TRAINEE KVALITY VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz