• Seriál pro začátečníky: jak na píchání v boku, křeče či natažení svalů

  Patří mezi typické potíže, s nimiž se musejí začínající běžci potýkat. Proto se s nimi raději rovnou seznamme, abyste věděli, jak si při nich počínat.

  S pícháním v boku se potká snad každý běžec. | foto: Profimedia.cz

  Bolesti a namožení svalů

  Asi vůbec nejčastější komplikace začátečníků. Nejde o nic tragického a berte je spíše jako přirozený důkaz, že jste skutečně sportovali a že si tělo na zatížení ještě nezvyklo. Nejlepší prevencí je důkladné rozcvičení, vhodná běžecká obuv a správná běžecká technika. K rychlejšímu odeznění potíží rozhodně přispívají regenerační masáže, vodní procedury a lehká protahovací cvičeni.

  Svalové křeče

  Je to akutní postižení konkrétní svalové skupiny, vyvolané nedostatečným zásobením elektrolyty a minerálními látkami (hořčík a vápník). Nejúčinnějším receptem proti křeči je postižený sval okamžitě protáhnout , uvolnit ho, protřepat a lehce promasírovat. Chceme-li dál pokračovat v běhu, musíme bezpodmínečně doplnit potřebné tekutiny.

  Píchání v boku

  K velice nepříjemné bolesti v pravém nebo levém podžebří dochází často při běhu jen s malým časovým odstupem po jídle. Odborníci nejsou zcela jednotní v otázce fyziologických příčin bolesti. Nejpravděpodobnější je, že při běhu dochází v důsledku otřesů při dokrocích k napínání vazivových pruhů, kterými jsou játra a slezina přirostlé k bránici.

  Důležitou roli v tomto případě mají i dobře fungující břišní svaly. Zejména ty hluboké u trénovaných běžců zvyšuji nitrobřišní tlak, a tím omezují pohyb uvedených orgánů. To také vysvětluje fakt, proč je tato nepříjemná bolest mnohem častější u začátečníků bez potřebné kondice břišních svalů. (Více si o píchání v boku přečtěte tady)

  Nevolnost v důsledku dehydratace nebo hypoglykemie

  Pocením při běhu odchází z těla hodně tekutin, což se může projevit celkovou slabostí někdy i s pocity na zvracení a svalovými křečemi. Nejvhodnější prevencí je příjem vhodných tekutin, a to po malých dávkách i v průběhu delšího běhu. Pakliže na sobě při běhu zpozorujete popsané příznaky, ihned přerušte trénink a podle možností se posaďte nebo položte (nohy ve vyvýšené poloze) do chládku a začněte doplňovat tekutiny.

  Podobné pocity nevolnosti a slabosti vznikají v důsledku výrazného poklesu hladiny krevního cukru. Když vám tedy „dojde“, pokud možno co nejdříve doplňte energii formou sacharidového nápoje, energetické tyčinky nebo gelu. V případě výraznějšího pocitu slabosti se nepřemáhejte a nepokračujte dál v běhu, opět si sedněte nebo lehněte.

  Natažení nebo natržení svalů

  Tyto svalové problémy většinou nastávají, když je po svalu rychle požadován výkon, na který momentálně není připraven. Nejčastěji k tomu dochází při rychlých pohybech (sprinty, výběhy kopců) s větším rozsahem bez dostatečného zahřátí a rozcvičení svalu.

  Důsledkem je natažení nebo dokonce i natržení některých svalových vláken. Při natažení nedochází ke krevnímu výronu jako při natržení. V případě natržení je vhodné krevní výron omezit okamžitým ledováním postiženého místa. Svalová vlákna se hojí jizvou, která je pevná, ale ne tak pružná jako samotné svalové vlákno. Pokud je sval zatížen dříve, než se zcela zahojí, mohou se uvnitř tvořit zvápenatělé útvary, které vedou k dalšímu omezeni pohybu při zatíženi. To je typické například i pro achilovku.

  Podvrtnutí kotníku (natažení, natržení vazů)

  Je důsledkem špatného a nekoordinovaného dokroku se ztrátou rovnováhy většinou při dokroku na malíkovou stranu chodidla. K němu nejčastěji dochází při běhu v lese nebo kamenitých lesních či polních cestách. Podvrtnutí kotníku je často doprovázeno krevním výronem. Kotník oteče a zhorší se jeho pohyblivost.

  Při drobném podvrtnutí si poradíme sami. V první řadě jde o to, co nejvíce snížit a omezit krevní výron. K tomu je potřeba postižené místo ochlazovat. Postačí velmi studená voda nebo ještě lepe led. Dále je potřeba nasadit tlakový obvaz a postiženou končetinu pokud možno umístit na vyvýšené místo. Při těžším podvrtnutí je postup stejný s tím rozdílem, že dále je zapotřebí lékařské péče. Na základě odborného vyšetření lékař určí rozsah poškození vazů a rozhodne, jakým způsobem kotník znehybní.

  Velmi důležitá je rehabilitace následující bezprostředně po ukončení znehybnění. Cílem posilování a protahování příslušných svalů je získat opět původní kondici tak, aby nedošlo ke kompenzačnímu poškození sousedních kloubů a vazů, na které se často zátěž dočasně částečně přenáší. Podobným mechanismem, tedy nekoordinovaným dokrokem, může dojít i k poškození kolenních vazů. Nejčastěji dochází k natažení předních křížových vazů. V tomto případě nedochází ke krevnímu výronu. Po doléčení je vhodné pomocí cvičení zvýšit celkovou stabilitu kolena.

  Mgr. Aleš Tvrzník a PhDr. David Gerych

  jsou autory nové Velké knihy o běhání, ve které se o běhu dozvíte prakticky vše.

  Další zajímavé informace najdete na našem Facebooku

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Seriál pro začátečníky: jak na píchání v boku, křeče či natažení svalů

  Plavecti odbornici maji za to, ze tzv. "pichani v boku" je krec branice, coz je hlavni vdechovy sval. Zda se...
  J37o83s16e72f
  S50o74j52k89a
  Pokud má jít opravdu o rady začátečníkům, pak by bylo vhodné podotknout, že jako rozcvičku by si rozhodně neměli...
  M58a82r26i97e
  V68a97š36í63č24k84o15v26á
  V boku mě píchá až po deseti minutách. Teď ještě přijít na to, jak odbourat to pálení v krku, náběh na nevolnost a...
  J57o43s17e47f
  S91o29j41k59a
  mě osobně pálí v krku a mám náběh na nevolnost pokud běžím delší úseky plnou rychlostí - možná potřebujete jen...

  V diskusi je 5 příspěvků, poslední příspěvek 1. 12. 2014, 18:36

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.