• Seriál pro začátečníky: proč běhat a proč předtím zajít k lékaři?

  Nejde jen o správné boty a oblečení, ale i o metodiku a skladbu tréninku, motivaci, určení správného tempa a optimální techniku běhu. Náš seriál vás provede vším, co by měl začátečník vědět, aby mu běh přinášel zdraví, kondici a radost. Mimo jiné poradíme, jak se například připravit na první závod.

  Naučte se s námi správně běhat. | foto: Profimedia.cz

  Změňte svůj život, začněte běhat

  Ačkoliv patetické proklamace tohoto typu zrovna nemáme v oblibě, nadpis je pravdivý. Našima rukama prošlo hodně lidí, jimž běh doslova změnil život. Často jim pomohl v kritických životních situacích. Někteří ho vyměnili za alkohol, nabrali kondici, výrazně zhubli, někteří si i díky běhu našli nové přátele či dokonce životního partnera. Osobnostní proměny by se daly skutečně někdy nazvat téměř zázrakem.

  Společným jmenovatelem je u běhajících lidí vitalita zdraví a životní optimismus. Na otázku, co jim běh dal a co naopak vzal, v jejich odpovědích jednoznačně převažují klady nad zápory. Běh se pro ně stává přirozenou součástí jejich života a zdraví prospěšnou drogou, bez které si už svůj život nedovedou představit.

  Pro současného člověka je běh vynikající prevencí stále expandujících civilizačních onemocnění. Jejich hlavní příčinou je nedostatečné přirozené pohybové zatížení. Daní za civilizaci jsou v první řadě choroby srdce a krevního oběhu často podmíněné i nadváhou (infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice) a další onemocnění jako například cukrovka. Běh je lékem dostupným prakticky všem.

  Vedle tělesné schránky člověka blahodárně působí i na jeho psychiku. Běhající lidé mají častěji pocity štěstí. Běh uvolňuje napětí, odbourává stresy, působí pozitivně proti nervovým poruchám. Potažmo tak snižuje podrážděnost, nespavost, poruchy potence, zažívací obtíže a další.

  Příklad toho, jak lékařská prohlídka zachránila život člověka

  Místo na Salzkammergutu jsem skončil v IKEMu

  Výzkumy mimo jiné potvrdily, že pokud se člověk alespoň jednou denně potí, vylučuje prostřednictvím potu z těla nežádoucí odpadní látky, čímž podstatně ulehčuje práci vnitřním orgánům, především játrům. U běhajících lidí je počet civilizačních onemocnění výrazně nižší.

  Naše osobní zkušenosti i výzkumy uvedené argumenty jen potvrzují. Aby tomu tak ovšem skutečně v praxi bylo, je velmi důležitá správná metodika běhu, individuální řízení tréninku a eliminace přetěžování pohybového ústrojí. Právě těmto otázkám v našem seriálku budeme věnovat zvýšenou pozornost.

  Zdraví na prvním místě

  Pokud s během začínáte, je rozhodně na místě i lékařská prohlídka, abyste se vyhnuli nepříjemným zdravotním komplikacím. Platí to zejména, je-li vám více než 40 let, doposud jste nesportovali a v budoucnu se chcete zúčastňovat i běžeckých závodů. Je však potřeba rozlišovat mezi preventivními zdravotními prohlídkami, jejichž cílem je odhalit někdy i skrytá rizika poškození zdraví při sportu, a mezi zátěžovými vyšetřeními za účelem zjištění aktuálního stavu tělesné kondice a řízení tréninku.

  Preventivní zdravotní prohlídka zahrnuje například zátěžové EKG, které může odhalit skryté srdeční vady, dále může zahrnovat vyšetření složení krve (krevní obraz), případně i biochemický krevní rozbor. Mezi zátěžová vyšetření pro řízení tréninku patří například spiroergometrické vyšetření na běžeckém (cyklistickém) trenažeru, ale především test laktátové křivky, který zejména v kombinaci s analýzou tělesné skladby a techniky běhu dává velice dobrou informaci o vaší aktuální tělesné zdatnosti a o optimálních tréninkových intenzitách pro efektivní rozvoj vaší kondice.

  Mgr. Aleš Tvrzník a PhDr. David Gerych

  jsou autory nové Velké knihy běhání, ve které se o běhu dozvíte prakticky vše.

  Další fundované rady můžete najít právě u autorů našeho seriálu pro začátečníky  v centru Vital Praha.

  Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Seriál pro začátečníky: proč běhat a proč předtím zajít k lékaři?

  G44e10o47r15g48e
  B51u27r45i62a71n
  Zatezova prohlidka na fakulte telesne vychovy zase neni tak draha, aby nestala ze lidsky zivot. Dcera, pokud hrala...
  J56o74s42e85f
  V75a92l41a
  velmi hezke. Je jenom nutne vedet, ze preventivni prohlidka u praktickeho lekare je sice zdarma, ale z toho, co clanek...

  V diskusi jsou 2 příspěvky, poslední příspěvek 29. 10. 2014, 22:44

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.