Pokus o rekord: uběhne Scott Jurek 3500 kilometrů za 42 dnů?

Jak to vypadá, když se legenda světového ultratrailu rozhodne důstojně zakončit svou běžeckou kariéru? Scott Jurek patří k běžcům, kteří se navždy zapsali svými výkony do dějin sportu, a nyní chce přidat, ještě jeden, poslední, mistrovský kousek.

Scott Jurek při svém pokusu o zdolání Apalačské stezky v rekordním čase. | foto: scottjurek.comRungo.cz

Scott Jurek je jméno, které není potřeba dlouze představovat. Tento americký ultraběžec s polskými kořeny toho za svou bohatou kariéru dokázal tolik, že se stal živoucí legendou. I když je Jurek už několik let v běžeckém “důchodu” a závodů se účastnil pouze jako vodič, pustil se v těchto dnech do posledního podniku, který nazývá svým mistrovským dílem.

Scottův životopis je dobře známý z jeho velmi oblíbené knihy Jez a běhej (Eat and run), která vznikla na základě faktu, že Jurek byl po většinu své vrcholové kariéry veganem. I díky tomu sklízely jeho neuvěřitelné výkony velikou pozornost, mezi jinými musíme vyzdvihnout především sedminásobné vítězství na nejstarší stomílovce světa Western States 100, dvojnásobné vítězství na pravděpodobně nejtěžším silničním závodě v americkém údolí smrti Badwater Ultramarathon nebo tři vítězství na legendárním Spartatholnu. 

Eat and Run však nebyla první kniha, ve které jsme se mohli o Scottovi a jeho výkonech i životě dočíst. Většina z nás na tuto legendu poprvé narazila na stránkách bestselleru Zrozeni k běhu (Born to Run), kde běžel závod po boku mýtických mexických indiánů.

I když už Jurek, který letos oslaví 42. narozeniny, dávno nesbírá vítězství a na závodech se objevuje především v roli vodiče, pustil se po dlouhé odmlce do kousku, který by měl důstojně završít jeho dlouhou a úspěšnou kariéru. Touto pomyslnou třešničkou na dortu je překonání Apalačské stezky, nejoblíbenější dálkové trasy v USA, v rekordně krátkém čase.

Apalačská stezka (Appalachian trail) protínající Apalačské pohoří vede od jihu k severu východní částí USA. Začátek se nachází ve státě Georgia na místě zvaném Springer Mountain a cíl leží o neuvěřitelných 3 500 kilometrů dál ve státě Maine na vrcholu hory Katahdin.

Scott Jurek

Pokus o překonání rekordu na Apalačské stezce

Scotta můžete na jeho cestě sledovat na následujících odkazech:

Instagram

Online mapa s aktuální pozicí

Facebook

Současný rekord má hodnotu 46 dní a Jurek plánuje snížit tuto hodnotu o celé 4 dny. Při tomto plánu ho tak každý den čeká okolo 50 mil (80 kilometrů) s převýšením, které se v průměru pohybuje kolem hranice 3 000 metrů.

V tuto chvíli už má Scott za sebou více než polovinu a zatím mu vše vychází podle plánu. Vzhledem k jeho skromné povaze nečekejte žádný televizní štáb a nonstop pokrytí celé akce. Příspěvky přibývají čas od času na jeho facebookovém profilu, a když několik dní nenarazí na signál, musí tuto roli zastat jeho manželka Jenny.

Přesto se jako diváci můžeme dostat k několika zajímavým zprávám, které se na trati prozatím udály. První z nich patří do kategorie „to by v Americe s tisíci kilometry divočiny nestálo za zmínku“. Řeč je samozřejmě o pravidelných setkáních s medvědy, které Scott oznamuje s ledovým klidem, jako kdyby zrovna na trase potkal starého známého. 

Kromě zvěře však na takto dlouhé trase můžete narazit i na lidi s velmi zajímavými příběhy. Mezi nimi musíme vyzdvihnout čtyřčlenou rodinku sestávající z matky a tří dětí (jedenáctiletý syn a pětiletá dvojčata). Ti vyrazili v loňském roce na první část stezky a letos zdolávají druhou polovinu. To vše s veškerou potřebnou výbavou a jídlem na zádech.

Jez a běhej

Moje nečekaná cesta k úspěchu na Ultramaratonu

Scott Jurek je mimo jiné autorem knížky Jez a běhej, která sklízí úspěchy u nás i ve světě. V této knize se Scott věnuje svému životnímu příběhu, jak se z malého kluka bez sportovního talentu stal legendárním ultramaratoncem a z masožravého Američana veganem. Knihu si můžete prohlédnout a zakoupit v nakladatelství Mladá fronta.

Pokud se celá akce Scottovi povedla, a my budeme držet palce, aby to vyšlo, nebude to jen další důkaz, že i na rostlinnou stravu se dají podávat nadlidské výkony. Tento rekord bude mít potenciál zastínit i takové kousky, jako byl Kilianův přeběh Pyrenejí nebo rekordní čas Karla Egloffa při zdolání jihoamerické nejvyšší hory Aconcaguy.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz