Ona
Na první pohled bota zaujme povedeným jednoduchým designem a pro Salomon

Na první pohled bota zaujme povedeným jednoduchým designem a pro Salomon typickým šněrováním. | foto: Vít Kněžínek

TEST: Salomon Sense Pro, rozporuplná bota s rozporuplným určením

  • 7
Letošní novinka od Salomonu, která spadá do kategorie takzvaného citytrailu, je ve svých vlastnostech stejně rozporuplná, jako jsou rozporuplné podmínky, do nichž je určená. Na straně jedné stojí běh po tvrdém a hladkém povrchu, na té druhé pak nezpevněný a členitý terén.

Bota, která by byla dobrá v terénu i na silnici, je snad úplně nejčastější požadavek běžců, kteří si přichází pro novou botu. Tato dvě prostředí ale vyžadují diametrálně odlišnou stavbu všech částí boty.

Podrážka musí být na silnici hladká a odolná vůči oděru, zatímco v terénu je žádoucí spíše agresivní vzorek a měkká směs, která bude dobře držet na všech podkladech, ale na tvrdém se rychle ošoupe. Mezipodešev bude pro silniční botu výrazně tlumenější s vyšší torzní tuhostí. Taková bota bude pohodlná a povede váš krok, ale v terénu nebude dostatečně stabilní. Svršek pak musí být v trailu pevný a odolný vůči proražení a nakopnutí, zatímco na silnici oceníte především lehounkou a prodyšnou konstrukci.

Z předchozího odstavce jasně vyplývá, že vytvořit botu, která bude dobrá tam i tam, je jednou z největších výzev běžeckého průmyslu. Od žádné univerzálky zkrátka nemůžete očekávat perfektní chování v náročném terénu a plynulost v pohybu po silnici. Jak se s tím popral Salomon s modelem Sense Pro? Rozporuplně.

Rozporuplný je už popisek od výrobce. "Závodní řadou inspirovaná tréninková obuv" zní jako věc, kterou stálo za to vyzkoušet. Navíc s příchodem Sense řady se u Salomonu značně změnila obvyklá forma bot, na kterou jsme byli zvyklí. Nové modely jsou oproti těm starým typu XT wings nebo Speedcross výrazně lehčí a s nižším profilem. To je změna, která je rozhodně velmi vítaná. Sense Pro pak byl první z nových modelů, se kterým jsem měl tu čest na vlastní kůži.

Jaké druhy běžecké obuvi máme?

Úplně první dojem, který jsem ze Sense Pro měl ihned po obutí, byl pocit absolutního přilnutí svršku kolem chodidla, jako kdyby z boty někdo vysál vzduch vysavačem a ona se stáhla kolem nártu. Tento pocit i na širokém chodidle trvá také, když je bota mokrá nebo v ní běžíte delší dobu. K tomu se přidá pro Salomon typické stažení šňůrkami namísto obvyklých tkaniček a co se komfortu týče, není co vytknout. Až na jednu věc.

Pročka bohužel disponují zatím nejhorší vložkou, jakou jsem dosud potkal. Po pár minutách běhu i chůze se začne sama od sebe posouvat dozadu a vyjíždět kolem paty ven z boty. Chyba není v botě, ale ve vložce - úplně stejně se chová, pokud ji dáte do jiné běžecké boty stejné velikosti. Problém vyřeší původní vložku nahradit jinou z běžeckých bot libovolné značky.

Pojďme se podívat na zhodnocení funkčních vlastností v jednotlivých prostředích. Začněme silnicí. Díky jemnému vzorku bota na silnici nijak neplave a působí stabilním dojmem. Lehký svršek také nijak citelně nebrzdí a nebrání v pohybu, stejně jako tlumicí pěna, která si s pohybem po tvrdém poradí bez problémů. Běžci těžší konstituce by ale asi ocenili přece jen trochu pohodlnější a vytlumenější model.

Jak vybrat běžecké boty?

V terénu už se objeví několik zásadnějších nedostatků. Největší z nich je nedostatečné zpevnění svršku boty. Obzvláště měkká patní miska, která prakticky vůbec nedrží chodidlo a v náročnějším prostředí – obzvláště při seběhu - se tak na botu nedá spolehnout. Další nevýhodou modelu Sense Pro může být jemný vzorek, který oceníte na silnici a rozumně se chová i na mokrých kamenech, ale v blátě a na měkkém podkladu to není to pravé a takovým podmínkám se v terénu vyhnete jen stěží.

Testovali jsme Salomon Sense Mantra

Mantry mají velmi dobrou ochranu špice a boků proti ostrým kamenům a blátu

Celkově je Salomon Sense Pro dost dobrá bota na běhání kolem měst, kde je na nejbližší stezku vždy potřeba doběhnout po asfaltu a v následném trailu to nikdy nebude kdovíjak náročné prostředí, aby stálo za to brát čistě krosovou botu.

Zpevněné lesní a polní cesty s občasným přeběhem přes silnici či přes lesní singletrack je ideální prostředí, kde pročka využijete naplno. Pokud však hledáte botu do hor nebo naopak pro běhání převážně po silnicích s občasným krátkým přeběhem zpevněné cesty, dají se najít modely, které budou vaše požadavky splňovat výrazně lépe.

Vítek Kněžínek

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

,