• Rozbor běhu: těžkopádný pohyb bez práce paží

  Běh působí příliš těžkopádným dojmem. Z hlediska techniky, držení těla a práce jednotlivých tělesných partií nakonec můžeme vidět hned několik chybiček, které k Petrovu stylu běhu přispívají.

  Začněme od hlavy. Ta by správně měla být vzpřímená a běžec by se měl dívat "daleko" před sebe. Na ukázce si však Petr, zvláště v jednom momentu, kouká pod nohy. Přitom se ohýbá v zádech, což napomáhá "dupavému" stylu běhu. Rada tedy zní: nesledovat chodidla, nedívat se při běhu pod nohy, narovnat hlavu do vzpřímeného postavení s dalekým pohledem před sebe a vzpřímit tím hrudní oblast zad. Tak běžec dosáhne i mírného předsunutí pánve vpřed.

  Plusy a minusy

  Negativa

  • ohnutá hlava a dívání se pod sebe

  • strnulá fixace paží, rotace předloktí před tělo, malá dynamika pohybu horních končetin

  • mírně podsazená pánev

  • těžkopádný dopad, nízká dynamika práce dolních končetin

  utahaný styl

  vytáčení špiček chodidel směrem ven

  Pozitiva

  • náklon trupu vpřed bez záklonu

  • adekvátní délka kroku rychlosti běhu

  Náprava

  • srovnat předloktí podél těla a zvýšit rozsah pohybů paží

  • předsunutí pánve - posilování břišního svalstva, cviky na protahování a uvolnění svalů bederní části zad

  • přidat na dynamice práce dolních končetin - zejména zlepšit odraz

  • protahovací cviky na prsní svaly a posilovací cviky mezilopatkových svalů (povedou k narovnání ohnutého hrudníku a ramena se posunou směrem dozadu a dolů)

  • běžecká abeceda (nápomoc k technice i dynamice běhu)

  • zařadit do běžecké přípravy i rychlejší úseky se soustředěním se na správnou techniku běhu, například stometrové rovinky svižnějším tempem (opakovaně)

  Jako doplněk k běhu by Petr mohl zařadit protahovací cviky na prsní svaly a posilovací cviky mezilopatkových svalů. Bude tak schopen držet ramena postavená směrem dozadu a dolů a tím se narovná i ohnutá hrudní část těla. Abych ale jen nekritizoval, pochvalou je, že horní polovina těla je celkově mírně nakloněna vpřed, tak jak to má u běhu být.

  Druhým technickým negativem stylu běhu jsou horní končetiny. Ty u Petra téměř nevykonávají žádnou práci, jen se pohupují a navíc rotují před tělem. Paže jsou strnule fixovány a skloněny k břichu. Při pohledu zezadu na běžce nám o tom jasně napoví i lokty vytočené směrem ven od těla. Zcela zde chybí uvolněný pohyb v boční rovině. Jestli je něco, co může napomoci lehkosti běhu, jsou to právě paže a uvolněné předloktí s dostatečným švihem podél těla. Petr by měl paže více rozpohybovat a rozevřít.

  Ohledně dolních končetin již padla zmínka o pánvi podsazené vlivem mírně ohnutých zad. Pokud běžec pánev předsune při běhu vpřed, napomůže to jejímu vyššímu postavení a tím dojde i k protažení běžeckého kroku. Nápomocí by pro Petra mohla být běžecká abeceda s případnou korekcí chyb, posílení svalů oblasti břišní paralelně se cviky na uvolnění a protažení bederního svalstva.

  Špičky nohou jsou přespříliš vytáčeny směrem ven. Celková dynamika práce dolních končetin je jakási utahaná, bez razantnějšího odrazu. Dopad tak působí mírně těžkopádně. Petr by mohl dolní končetiny více rozpohybovat, vnést do běhu zejména výraznější pohyb bérce vpřed a dynamičtější odraz – a tím i mírně zvýšit letovou fázi běhu. Došlap by byl z větší výšky – a i to by napomohlo "odlehčení" běhu.

  Délka kroku je adekvátní rychlosti běhu. Samozřejmě, při rychlejším a svižnějším běhu by Petr předvedl částečně odlišnou techniku. To je úskalím ukázek, kde běžci předvádí běh "v nízkých obrátkách", technika a podání běhu jsou tudíž částečně zkresleny, zejména co do práce a pohybu dolních končetin.

  Dušan Erbs

  Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředil se střední tratě a po opuštění dráhové atletiky se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním tratím na pět až patnáct kilometrů.  Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

  Je mistrem České republiky v krosu v rámci České obce sokolské, mistrem Evropy i světa v canicrossu a je trenérem atletiky.

  Dušan Erbs
  Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Rozbor běhu: těžkopádný pohyb bez práce paží

  D12u93š34a41n
  E94r69b60s
  Vážený pane Sládku, pokud Vám a komukoliv jinému tyto praktické rozbory nic nepřináší a neobohacují Váš běžecký život,...
  Z48d54e96n16ě37k
  S97l21á85d50e33k
  ano čtení, tak i příspěvky jsou dobrovolné. Jen o nepřijatelnosti textu jsem se nezmínil, jen jsem zdůraznil několik...
  O67l12g45a
  C58h20v76á53l60o83v46á
  Převádět se na chybách amatérů je i podle mne trochu laciné. Myslím si ale, že šlo spíš o upozornění na to, kolik chyb...
  P82e49t45r
  Š58p28i22č94á76k
  Ty hodnoceni jsou k nicemu, zaprve lide v ukazkach nebehaji ale klusou i kdyz mnohdy ani to ne. Zadruhe je tu snaha...

  V diskusi je 9 příspěvků, poslední příspěvek 17. 6. 2014, 21:30

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.