Rozbor běhu: solidní běh a antuková nostalgie

Běžecké boty plné červených kamínků, bílé ponožky s načervenalým nádechem, ústa plná prachu… Takové jsou vzpomínky těch, kteří chodívali trénovat běh na antukové ovály, které dnes ve většině případů vystřídaly polytanové či tartanové stadionky. Kdo již zapomněl či nikdy nezažil, může okusit na tomto videu. A nejen to, uvidí i celkem ukázkový běh.

I když je běžec Vít robustnější postavy a z hlediska somatotypu bych jej pasoval spíše na sprintera, běžce na 400 metrů či vícebojaře než běžce vytrvalce, předvádí lehký styl běhu. Odhadoval bych, že Vít má již něco naběháno a s během rozhodně nezačíná.

Plusy a minusy

Negativa

  • mírné křížení předloktí před tělem

  • příliš odtažené lokty od těla při pohybu vpřed

Pozitiva

  • držení trupu - mírný náklon vpřed

  • vzpřímené držení hlavy

  • přiměřený zákop a délka kroku

  • celková uvolněnost pohybu

  • dynamika pohybů

Z běhu v ukázce čiší dynamika, běžecký krok je přiměřeně dlouhý a nedochází ke zbytečnému zkracování kroku. Odrazová noha je pěkně propnuta a dotažena až do krajní polohy, odkud dojde k odrazu postupně přes chodidlo až ke špičce nohy. Tím je plně využit běžecký krok a energie se přenáší k následujícímu kroku a poměrně lehkému posunu vpřed. Výborná je i výška letové fáze, která svou měrou přesně odpovídá předváděnému běhu.

Horní polovina těla je až na drobné odchylky taktéž precizní. Mírný náklon trupu vpřed, vzpřímeně držená hlava. Tím, že si běžec nekouká pod nohy, způsobí narovnání trupu a mírné předsazení pánve dopředu.

Horní končetiny pracují taktéž velmi dynamicky a přitom uvolněně. Jako drobnou odchylku bych vytkl, jako již v několika předchozích rozborech, sklánění předloktí k tělu. To může být způsobeno buďto rotačním (otáčivým) pohybem v rameni nebo nadměrným odtahováním loktů od těla. Pokud si ukázku zpomalíme, zjistíme, že zde je to způsobeno nadměrným odtažením lokte a tím i celé paže od těla při pohybu vpřed a neudržením pohybu pouze v předozadní rovině. Toto lze ovšem velmi dobře odstranit, bude-li to mít Vít v běžecké paměti.

Tato ukázka patří rozhodně k těm, které můžeme doporučit jako vzory pro ty, kteří se v běžeckém stylu teprve hledají.

Videoukázky

Videa zasílejte o délce alespoň třicet sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran, nejlépe jeden z boku, druhý zpředu, každý z nich ideálně po oněch třicet vteřin. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při němž lze běh lépe technicky provést, při němž však též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice. Svá videa zasílejte na  dusan.erbs@post.cz.

Dušan Erbs

Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředí se na střední a dlouhé tratě. Současně se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním běhům na pět až patnáct kilometrů a dráhové atletice. Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

Mimo jiné je mistrem České republiky v krosu, akademickým vicemistrem České republiky na 3000 metrů př., mistrem Evropy i světa v canicrossu. 

Je licencovaným trenérem atletiky se specializací na běhy a absolventem magisterského studia se zaměřením na tělesnou výchovu, sport a biologii.

Dušan Erbs
Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz