• Rozbor běhu: pohodový výběh přes perlu Prahy

  Miroslav si běh jistě velmi užívá. Jak by ne, běh přes takový skvost, jakým Karlův most je, přináší jistě příjemné pocity. I proto působí Miroslavův celkový pohyb uvolněným dojmem.

  Uvolněně pracují jak horní končetiny, tak stehna a bérce. Držení hlavy je vzpřímené, trup je mírně nakloněn vpřed. Kladně musím posoudit i krok, který je i na pomalejší běh poměrně dynamický, je delší a vidíme zákop bérce. I výška letové fáze má správnou míru.

  Plusy a minusy

  Negativa

  • mírné křížení předloktí před tělem

  Pozitiva

  • držení trupu - mírný náklon vpřed

  • vzpřímené držení hlavy

  • přiměřený zákop a délka kroku

  • celková uvolněnost pohybu

  Ukázka patří mezi ty, kde běžec předvádí volnější tempo, ale i přesto nevidíme zásadní chyby. Upozornil bych pouze na mírné křížení předloktí před tělem. Lokty by Miroslav mohl více přitáhnout k tělu, aby neběžel příliš zeširoka. Tím se srovná i již zmiňované předloktí, přitažené a křížené před tělem (jeden z nejčastějších nešvarů v běžecké technice).

  Horní končetiny, tedy paže a předloktí, jsou při běhu nápomocným tažným motorem. Svou úlohu však stoprocentně plní pouze tehdy, pracují-li v boční rovině bez větší rotace a vytáčení a je-li pohyb zcela uvolněný.

  Videoukázky

  Videa zasílejte o délce alespoň třicet sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran, nejlépe jeden z boku, druhý zpředu, každý z nich ideálně po oněch třicet vteřin. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při němž lze běh lépe technicky provést, při němž však též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice. Svá videa zasílejte na dusan.erbs@post.cz.

  Dušan Erbs

  Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředil se střední tratě a po opuštění dráhové atletiky se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním tratím na pět až patnáct kilometrů.  Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

  Je mistrem České republiky v krosu v rámci České obce sokolské, mistrem Evropy i světa v canicrossu a je trenérem atletiky.

  Dušan Erbs
  Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.