• Rozbor běhu: lehkostí vpřed

  Jako by se vznášela, v každém kroku běžkyně z dnešní ukázky je opravdu velká lehkost. To se cení. Zapracovat by měla naopak na podsazení pánve a výšce letu.

  Délka kroku, včetně práce bérce, naprosto odpovídá předváděnému tempu. Zmírnil bych výšku letu. Běžkyně na volný klus příliš mění polohu těžiště ve vertikální poloze a běh působí „hopsavým“ dojmem.

  Zásadním negativem je poté pánev, je příliš vzadu a s ní i těžiště, a taktéž velmi vzpřímený trup. Výsledkem je příliš velké úsilí při pohybu vpřed i při relativně pomalém běhu. Běžkyně by měla pánev mírně předsadit a tím lehce naklonit trup dopředu. Tak srovná hlavu, trup a pánev do jedné osy. Běh pak bude jistě ekonomičtější.

  Horní končetiny jsou vcelku uvolněné, pracují přiměřeně tempu. Jen je zbytečné tak vysoko švihat předloktími k prsům. Lokty by se měly naopak více tlačit k tělu, zamezí se tak křížení předloktí před tělem.

  Plusy a minusy

  Negativa

  • posazení pánve příliš vzadu („vystrkování hýždí“)

  • chybí náklon trupu mírně vpřed – hlava, trup a pánev nejsou v jedné ose

  • předloktí je zvedáno zbytečně vzhůru

  • lokty jsou od těla - křížení předloktí před tělem

  • „hopsavý“ krok: těžiště je příliš vychylováno ve vertikální poloze (snížit výšku letové fáze)

  Pozitiva

  • délka kroku

  • rozsah práce bérce a pohyb v kyčelním kloubu

  • celková lehkost a uvolněnost

  Rozbor běhu

  Videa zasílejte o délce alespoň třicet sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran, nejlépe jeden z boku, druhý zpředu, každý z nich ideálně po oněch třicet vteřin. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při němž lze běh lépe technicky provést, při němž však též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice.

  Svá videa zasílejte na  dusan.erbs@post.cz.

  Dušan Erbs

  Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředí se na střední a dlouhé tratě. Současně se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním běhům na pět až patnáct kilometrů a dráhové atletice. Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

  Mimo jiné je mistrem České republiky v krosu, akademickým vicemistrem České republiky na 3000 metrů př., mistrem Evropy i světa v canicrossu. 

  Je licencovaným trenérem atletiky se specializací na běhy a absolventem magisterského studia se zaměřením na tělesnou výchovu, sport a biologii.

  Dušan Erbs
  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.